Pesti Srácok

Katalán függetlenséget hozhat, ha a spanyol baloldal tovább ragaszkodik a hatalomhoz

Katalán függetlenséget hozhat, ha a spanyol baloldal tovább ragaszkodik a hatalomhoz

A külföldön élő spanyolok szavazatai jobbra tolták a kormányalakítási forgatókönyveket, miután a győztes Néppárt (PP) segítségükkel újabb mandátumot szerzett a szocialista párttól (PSOE). A szocialista kormányfőnek így már csak egy választása maradt, ez a kompromisszum azonban valószínűleg nagyon kiakasztaná a spanyolokat: Katalónia függetlenségét kellene adnia újabb miniszterelnökségéért.

A Magyar Nemzet tudósítása szerint a külföldön élő spanyolok szavazatai még tovább bonyolították a spanyolországi kormányalakítás kérdését. A dél-európai államban múlt vasárnap rendeztek előrehozott parlamenti választást, amit Pedro Sánchez szocialista kormányfő kezdeményezett azután, hogy a május végi regionális választásokon vereséget szenvedett. A legtöbb szavazatot a Néppárt (PP) kapta július 23-án, élén Alberto Núñez Feijóóval, aki azonban egyetlen lehetséges szövetségesével, a Santiago Abascal vezette Voxszal sem tudta elérni a kormányalakításra feljogosító abszolút többséget, 176 mandátumot. A baloldal és szeparatista partnerei, köztük elsősorban katalán és baszk kis pártok azonban hasonló cipőben jártak, annyi különbséggel, hogy nekik egy hajszállal mégiscsak több esélyük maradt a kormányalakításra.

Spanyolországban a király, VI. Fülöp kéri fel a miniszterelnök-jelölteket a kormányalakításra egy, a pártokkal folytatott párbeszédet követően. Mivel a Néppárt győzelme ellenére nem tudott volna megfelelő kongresszusi támogatottságot felmutatni, így az uralkodó nagy eséllyel Pedro Sánchezt kérte volna fel elsőként a kormányalakításra, és bár a parlamenti bizalmi szavazás első körében ő is elvérzett volna abszolút többség híján, a második fordulóban már sikert könyvelhetett volna el, hisz ott már elég lett volna több igen szavazatot szereznie, mint nemet. Sánchez kinevezésére 171 jobboldali nem szavazat ellenében 172 igen érkezett volna, feltéve persze, ha megszerezte volna a nacionalista pártok többségének támogatását és a Katalónia elszakadásáért radikális eszközökkel törekvő Junts per Catalunya (Együtt Katalóniáért) tartózkodását.

A kormányalakítási forgatókönyvek azonban e hétvégére átíródtak, miután megkezdték a szavazatok újraszámlálását, és amelyekhez most már hozzáadták a külföldön élő spanyol állampolgárok voksait is, amelyek pénteken értek célba. Ezek általában nem szokták befolyásolni a választási végeredményeket, most azonban Madridban csak egy hajszál választotta el a Néppártot egy plusz mandátumtól, így a hazájuktól távol élő spanyolok szavazatai felértékelődtek. Több mint 2,3 millióan voltak jogosultak arra, hogy beleszóljanak hazájuk politikai életébe, de a részvételi arány végül csak 10 százalékos volt. Ez viszont bőven elég arra, hogy a Néppárt a madridi körzetben célba érjen és megfossza a szocialistákat még egy mandátumtól. Előbbi így végül 137, utóbbi 121 parlamenti helyet tudhat magáénak – bár a választási bizottság szerint a hivatalos eredményhirdetésre legalább vasárnap délutánig várni kell.

PestiSracok facebook image

A jobboldal a külföldi szavazatok közzététele után új lendületet kapott és ismét felszólította Pedro Sánchezt, hogy döntsön felelősségteljesen és hagyja kormányozni a győztest, Alberto Núñez Feijóót. A szocialistáknak azonban eszük ágában sincs meghátrálni, még úgy sem, hogy a jelenlegi eredmények már arra kényszerítik őket, hogy Katalónia elszakadásáról tárgyaljanak a Junts per Catalunyával, amely múlt vasárnap közölte, hogy ingyen semmiképp sem teszi újra miniszterelnökké Pedro Sánchezt, az ár pedig a katalán függetlenségi népszavazás és az amnesztia egykori vezetőjüknek, Carles Puigdemontnak, aki 2017-ben alkotmányellenesen kikiáltotta Katalónia elszakadását. A Junts hét mandátuma tehát már eddig is kulcsfontosságú volt a baloldal kormányalakítási terveire nézve, de míg Sáncheznek eddig elég lett volna azt elérni, hogy a párt tartózkodjon, az új számok fényében már az igen szavazatot kell kicsikarnia belőlük, ha folytatni akarja a progresszív kormányzást. Ehhez viszont eleget kell tennie az alkotmányellenes követeléseknek, amelyekre pártja korábban határozottan nemet mondott.

A Néppárt madridi titkára, Pedro Rollán közben emlékeztetett arra, hogy Mariano Rajoyt 2016-ban szintén 137 mandátummal iktatták be, tehát az esélyük a kormányalakításra nagyon is valós. Hozzátette, hogy a pártvezér, Feijóo mostantól arra törekszik, hogy a király felkérése esetén fel tudja mutatni legalább az egyszerű többséget a parlamenti bizalmi szavazáson, ehhez pedig a jobbközép Kanári Koalícióval tárgyal majd, amely egyetlen, de kulcsfontosságú mandátumot birtokol. Ha sikerül megszerezni a párt támogatását, úgy megeshet, hogy Spanyolországnak szeptemberben már jobboldali kormánya lesz. A másik oldalon Sánchez egyetlen dologgal próbálkozhat: meggyőzheti a Junts per Catalunyát arról, hogy rosszabbul jár, ha nem támogatja őt és hagyja, hogy jobboldali kormánykoalíció kerüljön az ország élére, mivel ők – véleménye szerint – nem fogják folytatni a párbeszédet Katalóniával. Ha végül sem Feijóo, sem Sánchez nem tudja maga felé billenteni a mérleget, úgy a parlamenti bizalmi szavazáson 171 igen szavazattal szemben 171 nem áll majd (a Junts és a kanári-szigetekiek tartózkodása mellett), ami azt jelenti, hogy a parlamentet feloszlatják és új választásokat írnak ki Spanyolországban.

Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/EPA/EFE/Alejandro García

Ajánljuk még

Éles lőszerek és beütött, csuklyás alakok a tévészékház ostrománál – Császár Attila volt a Polbeat vendége

‎Polbeat 2023 március 11.
Hiába híresztelték az ellenkezőjét, azaz, hogy a 2006. szeptember 18-i tévéostrom idején a Hír TV és a mögötte állók szándékosan irányították a tömegeket, valójában mi oda mentünk, ahol a drámai események zajlottak, még a közvetlen feletteseinkkel sem volt idő egyeztetni róla. Gyűjtöttük az információkat az utca történéseiről, megvolt a technikánk, hogy ország-világ élőben követhesse azokat, tehát (sajnos egyedüliként a magyar médiában) a munkánkat végeztük – mondta a Polbeatben a Nézőpont Intézet Jótollú Magyar Újságíró-díjával frissen kitüntetett Császár Attila, aki az MTVA-nál, a Hír TV-nél és az Echo TV-nél végzett bő három évtizedes riporteri, szerkesztő-műsorvezetői munkájával érdemelte ki a kuratórium elismerését. Huth Gergely a műsorban lejátszotta azt az először a PestiSrácok.hu-n bemutatott, drámai belső rádiófelvételt, amelyen a lángoló tévészékházban minden bizonnyal szándékosan magukra hagyott rendőrök kiabálnak kétségbeesetten. Császár Attila válaszul kifejtette sok év oknyomozó riporteri munkája révén megalkotott teóriáját Gyurcsányék akkori, ördögi tervéről. Stefka István pedig a közös médiaháborús élményeket elevenítette fel "Csaszival", hiszen mindketten megtapasztalták, hogy milyen a sajtószabadság "balliberális" módra, amikor 1994-ben a visszatérő MSZP–SZDSZ-hatalom úgy rúgatta ki őket azonnali hatállyal a Magyar Televízióból, hogy még a hivatalos vezetőváltást sem várták ki.

A patriotizmus maga a lázadás - Lajkó Fanni és Szűcs Gábor a Polbeatben

‎Polbeat 2024 december 16.
A mai világ arról szól, hogy egyáltalán ne legyenek nemzetek, ebben pedig a patriotizmus eszméje maga a lázadás. Nemigen maradt olyan uniós tagállam, ahol annyira hazaszeretők az emberek, mint mi, magyarok. Szerencsések vagyunk, hiszen Nyugat-Európában már kevert a társadalom, s lényegében nincs az embereknek nemzettudata - mondta a Polbeat című műsorunkban Lajkó Fanni, jogász az Alapjogokért Központ elemzője, aki másik vendégünkhöz, Szűcs Gábor jogász-elemzőhöz hasonlóan a Nemzeti Ellenállás Mozgalom alapító tagja. Szűcs Gábor ugyanerről így fogalmazott: nem elég önmagában, ha politikusok állnak ki egy ügy mellett, "nekünk is meg kell mutatni, hogy mi a fontos, mert a mi életünkről van szó". Huth Gergely kérdéseire elhangzott az is: Magyar Péter csak epizódszereplő lehet, előbb-utóbb el fog bukni és ezt ő is érzi.

Így árulták el az 1956-os szabadságharcot és a magyar rendszerváltozást az amerikaiak - Molnár Tamás a Polbeatben (videó)

‎Polbeat 2022 október 23.
Százmillió halott van a kommunizmus mögött, kivel akartok ti kiegyezni? - Molnár Tamás képzőművész és antikommunista ellenálló, a 2006. őszi tüntetések szóvivőjének elhíresült mondata ez, aki a Polbeat legutóbbi felvételén Huth Gergellyel és Stefka Istvánnal beszélgetve döntött le egy sor tabu(témát), amikor közösen felelevenítettük azt, hogy az amerikaiak hogyan árulták el 1956-ot, majd a magyar rendszerváltozást is, hiszen akkor is és a nyolcvanas évek végén is kiegyeztek a Szovjetunióval.