Pesti Srácok

Nekiment Zelenszkijnek saját hivatali elődje - Egyre több ukrán tart attól, hogy hazájuk Afganisztán sorsára jut

null

Éles kritikát fogalmazott meg Volodimir Zelenszkijről és csapatáról Petro Porosenko korábbi ukrán államfő, miután a legutóbbi vilniusi NATO-csúcson Ukrajna nem kapott meghívást az észak-atlanti védelmi szövetségbe. Míg a kijevi vezetők befelé sikert kommunikálnak, addig az országban népszerű politikai Telegram-csatornák teljes malőrről és elbizonytalanodásról számolnak be.

Az ukrán politikai hagyományoknak megfelelően – a gyengeség jelét érzékelve – állt bele Volodimir Zelenszkij ukrán államfőbe elődje, Petro Porosenko. A volt elnök a kijevi legfelsőbb tanácsban elmondott beszédében Zelenszkijt és köreit hibáztatta azért, hogy Ukrajna a vilniusi csúcson nem kapott meghívást a NATO-ba. Porosenko azonban a NATO – szerinte képmutató – politikáját sem hagyta szó nélkül, mondván a nyitott ajtóknak valóban nyitva kellene állniuk.

– utalt Porosenko arra, hogy 2013-ban Viktor Janukovics akkori államfő szintén Vilniusban nem írta alá az EU–Ukrajna társulási megállapodást, melynek következtében kitörtek a majdani zavargások.

PestiSracok facebook image

– fakadt ki Porosenko, aki kiemelte, egyedül a hadsereg tett meg mindent a NATO-csatlakozás elősegítésének érdekében. „Sajnos a mostani vilniusi dokumentum – folytatta a volt elnök – nem más, mint a 2008-as bukaresti csúcs fénymásolata. A G7-ek nyilatkozata pedig csak az akaratot jegyzi meg a védelmi garanciákra – bárki megnézheti –, ott a garancia szó egyszerűen hiányzik. Ami abban le van fektetve, nem más, mint a konzultációk elkezdése arra az esetre, ha a jövőben háború lenne. Nagyon jól tudom, hogyan zajlottak ezek a konzultációk 2014-ben, és semmilyen esetben nem szabad mindezt megismételnünk. Nincs szükségünk szavakra a nyitott ajtókról!

– fakadt ki a volt elnök. Porosenko hozzátette azonban, hogy a fegyvereket, a nagy hatótávolságú rakétákat meg kell köszönni a partnereknek. Azt is mondta, hogy sok vita volt a csúcs körül: egyesek a kormányt hibáztatják, mások mindent Biden nyakába varrnának a kudarc miatt. Azonban hogy ki a hibás, majd a háború után kell megvitatni. A volt elnök szerint már most el kell kezdeni felkészülni az egy év múlva esedékes washingtoni NATO-csúcsra: teljesíteni kell a meghíváshoz szükséges feltételeket, végre kell hajtani a bírósági reformot, védeni kell a demokráciát, az emberi jogokat és a sajtószabadságot. Ez ugyanis az ukránok felelőssége.

Persze egyetértésben utódjával, Porosenko sem említette meg beszédében a kisebbségi jogok betartásának kötelezettségét, amit Magyarország és Románia kérésére szintén elvárna a NATO Ukrajnától. Nem véletlenül, hiszen 2017-ben, éppen az ő idejében kezdődtek azok az intézkedések, melyek ellehetetlenítik a kisebbségi nyelvhasználatot az országban. Hivatala idején előbb a kirekesztő tanügyi jogszabályt, majd a minden más nyelv használatát szinte megtiltó nyelvtörvényt fogadták el. Végül pedig jött az ez ellen tiltakozó nemzetiségek, köztük a magyarok hatósági vegzálása is.

Afganisztáni forgatókönyv

Nem hagyják szó nélkül a vilniusi csúcsot az országban oly népszerű Telegram-csatornák sem. A Kartel nevű, ellenzékinek számító, többnyire bennfentes politikai információkat megosztó oldal például egyenesen úgy fogalmaz:

Mint írják, a vilniusi kudarc után tízszeresen nőtt ez a megérzés. A frusztráció pedig egyre jobban nő.

Politikai terelés

A kijevi hatalom azonban nagymestere a kudarcról való terelésnek. Nemrég sikeresen terelték el a figyelmet Bahmut elvesztéséről azzal, hogy a hadiállapot alatt is kézzel irányított sajtó teljes egészét a belgorodi régióra irányították rá, amikor ott Ukrajnából betörő „orosz szabadcsapatok” garázdálkodtak pár községben. Most sincs ez másképp. A NATO-csúcs alatt a köztudottan 90 százalékban orosz nyelven beszélő Kijev városi tanácsa betiltotta az orosz nyelvű dalokat, koncerteket, könyveket, kulturális és kézműves termékeket és a művészeti alkotásokat is a nyilvános helyeken. A jelentés szerint a tiltás célja az ukrán információs tér megóvása az agresszor állam befolyásától.

Forrás: magyarnemzet.hu; Fotó: MTI/EPA/Toms Kalnins

Ajánljuk még