Halásztelek MSZP-s városvezetője, Szentgyörgyi József – más baloldali jelöltektől inspirálódva – immár nem szocialistaként, hanem manapság divatos módon függetlenként próbálja meg eladni magát, és egy általa gründolt álcivil szervezet polgármester-jelöltjeként indul az önkormányzati választáson. Mivel a Gyurcsány-féle DK visszaléptette az egyéni képviselőjelöltjeit Szentgyörgyi szervezetének a javára, ezért felvetődik annak a gyanúja, hogy a városvezető lepaktált a bukott miniszterelnökkel. Szentgyörgyi amúgy a brüsszeli elvtársai által kitalált kötelező betelepítési kvóta ötletét megelőzve, már 2015 májusában felajánlotta, hogy Halásztelek migránsokat fogad be. Más botrányok is kötődnek személyéhez, például hitelből vetetett meg az önkormányzattal egy kastélyt, ahová a polgármesteri hivatalt költöztette, miközben hónapokon át csúszott egy iskolafelújítással, aminek következtében szétszórták a városban a diákokat, egy nyilvánosságra került hangfelvétel alapján pedig minősíthetetlen stílusban beszélt a saját párttársaival.
Szentgyörgyi József, a halásztelki MSZP-s polgármester és csapata az október 13-i önkormányzati választáson – látszólag – otthagyva az ellenzéki összefogást, a Sikeres Halásztelekért Egyesület nevű álcivil szervezet színeiben indul, és függetlennek próbálja magát beállítani; magyarán ugyanazt a taktikát alkalmazza, mint számos más balliberális jelölt az ország egész területén. Az igazság azonban ezzel szemben az, hogy Halásztelek Budapesten élő polgármestere a legkisebb mértékben sem tekinthető függetlennek. Mivel a DK helyi szervezete visszaléptette a képviselőjelöltjeit, hogy támogassák Szentgyörgyit és csapatát, felvetődik annak a gyanúja, hogy Szentgyörgyi lepaktált Gyurcsánnyal, más magyarázatot ugyanis nehéz arra találni, hogy miért lép vissza egy országos párt egy helyi álcivil szervezet javára. Szentgyörgyi először 2006-ban lett polgármester az MSZP színeiben, majd négy év múlva szintén a szocialisták jelöltjeként választották újra. 2014-ben már az MSZP-DK-EGYÜTT-PM balliberális összefogás jelöltjeként indult, és ismét nyert. A polgármestersége nem tekinthető sikeresnek, hiszen a 2013-as állami adósságkonszolidáció után újra a teljes csőd felé tart a város: adósság adósság hátán, amit Szentgyörgyi és az MSZP-DK-EGYÜTT-PM-s képviselőtestület halmozott fel. A képviselőtestületben ugyanis egy kivétellel mindenki balliberális. Szentgyörgyi titkárnője, Berényi Beatrix az önkormányzat városüzemeltetési cégének felügyelő-bizottságában tag, és nem mellesleg képviselőjelölt is az októberi önkormányzati választáson a polgármester csapatában, ami az összeférhetetlenség gyanúját veti fel.
Szentgyörgyi még a betelepítési kvóták kitalálása előtt migránsokat költöztetett volna Halásztelekre
Szentgyörgyi még az Európai Tanács (ET) által 2015. szeptember 22-én megalkotott kötelező betelepítési kvóta előtt, 2015. május 15-án felajánlotta, hogy migránsokat telepít be Halásztelekre. A bevándorláspárti baloldali polgármester a betelepítésre a közösségi oldalán hívta fel a követői figyelmét, amikor megosztotta a Soros György amerikai milliárdos által is finanszírozott Magyar Helsinki Bizottság bejegyzését. Szentgyörgyi tehát annyira progresszívnak és haladó szellemiségűnek számít, hogy még az ET döntése előtt elhatározta a migránsok betelepítését az általa vezetett városba – a baloldali politikus ezzel megelőzte a brüsszeli elvtársait –, 2017 szeptemberében a polgármester azonban már megpróbálta letagadni a korábbi, betelepítésre utaló felhívását.
Kastélyba költöztette hivatalát a polgármester, miközben az iskolásokat szétszórták a városban
2016. szeptember 28-án Halásztelek baloldali irányítású testülete úgy döntött, hogy a megveszi az osztrák tulajdonos által a melléképületekkel együtt hatszáztizenhétmillió forintért árult Malonyai-kastélyt és oda költöztetik a polgármesteri hivatalt, elvégre a baloldali városvezetésnek mégiscsak kastélyban a helye – számolt be az esetről a PestiSrácok.hu bő két éve. A Szentgyörgyi József által eladósított önkormányzatnak a kastélyvásárlásra persze nem volt pénze, így – régi baloldali szokáshoz híven – hitelből kívánta az üzletet lebonyolítani. A polgármester – sejtve azt, hogy az öncélú luxusra szánt hitelfelvétele nem nyeri el a halásztelekiek többségének a tetszését – kitalálta, hogy a kölcsönből építenek egy sportcsarnokot, és bővítik, illetve felújítják a helyi Hunyadi Mátyás Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola épületét. A kormány jóváhagyta az ilyen mértékű önkormányzati hitelfelvételt, mivel egy műemlék magyar tulajdonba vételéről volt szó, a sportcsarnok építéséről és az iskola bővítéséről azonban nem kérték ki a kabinet véleményét.
Szentgyörgyiék 2016 novemberében megkérték az engedélyt a kölcsönből való kastélyvásárlásra, az iskoláról meg a sportcsarnokról viszont valahogy megfeledkeztek. Nemsokára megvásárolták a Malonyai-kastélyt ötszázhatvanmillióért, a mellette álló, korábban étteremként működő épületet pedig ötvenhétmillióért. Az üzletet alaposan megünnepelték: 2017 februárjában a jól végzett munka örömére a képviselők havi tiszteletdíját százezer forintról százhúszezerre, a nem képviselő bizottsági tagokét pedig harmincötezerről ötvenezerre emelték, ezzel párhuzamosan az egyik helyi adónemhez kérhető kedvezmények körét alaposan megkurtították. Aztán lassan közelgett a tanév vége, és áprilisban valakinek feltűnt, hogy ott van az iskola ügye is, ezért felvetették, hogy vegyék fel a hitelkeret maradék négyszázötvenmillióját is. Nem kapkodtak, szépen megvárták, amíg elkezdődik az államapparátus nyári szabadságolása, és szóltak a kormánynak, viszont valahogyan elfelejtették értesíteni az iskola vagyonkezelői jogát gyakorló Szigetszentmiklósi Tankerületi Központot, amelynek a véleménye és bólintása nélkül a kormány sem léphetett.
Július 4-én eldöntötték, hogy elkezdik a bővítést önerőből, augusztusban neki is láttak, és időközben rájöttek, hogy a munkálatokkal előreláthatóan csak 2017. december 31-re lesznek meg, építkezés közben meg nem lehet tanítani – nyilván ennek előzetes felmérésére nem volt megfelelő létszámú és szakértelmű bizottság. Ezen hosszan tanakodtak, aztán augusztus 29-én, három nappal a tanévkezdés előtt szóltak a Tankerületi Központnak, hogy baj van, tíz osztálynak nincs helye. Az önkormányzati ügyekben illetékes Belügyminisztérium ezt követően természetesen nagyon hamar jóváhagyta az 1,2 milliárdos hitelkeretből az említett négyszázötvenmillió forint felvételét. És hogy mi lett a tíz osztállyal? Őket szétszórták a városban az üres helyekre, például a városszéli sportközpont előterébe. Annak érdekében, hogy a gyerekek a saját szemükkel tapasztalhassák meg a szoci luxust, még a Malonyai-kastélyba is elhelyeztek egy osztályt. A határidőre, december 31-re nem fejezték be a felújítást és a bővítést, ezért az önkormányzat úgy határozott, hogy a 2017-2018-as tanév végén nem költözhettek vissza a diákok az iskolájukba.
Vállalhatatlan stílusban beszélt a polgármester az egyik tisztújító ülésen
Heves kritikával illette Szentgyörgyi József az MSZP egykori elnökét, Tóbiás Józsefet, aki az azóta bekövetkezett bukása óta kétlaki lett, a Kanári-szigetekre költözött, és néha onnan jár be a munkahelyére, az Országgyűlésbe. A polgármester így beszélt a párttársaival a Baloldali Önkormányzati Közösség tisztújító ülésen: tele a f@sza az egésszel, le se sz@rták őket, meg elküldenek a pics@ba, magunkra vagyunk hagyva a sz@r pozíciókkal, ezért be kell húzni az DK-sokat és az Együtt-eseket. Senkinek nem lesz kedve 2018-ban, vagy 2019-ben MSZP-s képviselőként indulni, még ha megszűnik a narancsos uralom, akkor sem jó az MSZP-ben részt venni – vallotta be meglehetősen őszintén Szentgyörgyi.
Vezető kép: Népszava
Facebook
Twitter
YouTube
RSS