A helikopter-balesetet szenvedett Sebastián Piñera volt chilei elnök halálát fulladás okozta – közölte szerdán a helyi ügyészség. A chilei állami halottkémi hivatal az ország déli részén fekvő Valdivia városban felboncolta a 74 éves korában tragikus körülmények között meghalt volt elnök holttestét, mielőtt átszállították a fővárosba, ahol állami tiszteletadással búcsúztatják el.
Az ügyészi hivatal feladata most tájékoztatni az ország lakosságát arról, hogy Sebastián Piñera elnök halálát az orvosi szakvélemény alapján vízbe fulladás okozta
– közölte Tatiana Esquivel helyi ügyész. Azt is elmondta, hogy még mindig nem tudták megállapítani a baleset okát, de a törvényszéki adatok lehetővé teszik számukra, hogy “pontosabb elméletet” tudjanak kidolgozni, és egy erre szakosodott csapat vizsgálja a baleset helyszínét.
Különböző beszámolók szerint a gépen Piñera, Magdalena nevű nővére, egy barátja és annak fia utazott. Piñera maga vezette a helikoptert, amikor a Lago Ranco település melletti tónál elvesztette uralmát a jármű felett, és az a part közelében a vízbe zuhant. A szerencsétlenség három túlélője saját erejéből ki tudott úszni a partra. Karla Rubilar, az elhunyt exelnök kormányának egyik minisztere szerint Magdalena Piñera úgy számolt be a szerencsétlenségről, hogy a fivére feláldozta magát a többiek megmeneküléséért.
Az elnök utolsó szavai ezek voltak nővére szerint: ugorjatok ki először ti, mert ha én is veletek ugrom, akkor ránk zuhan a gép
– mondta Rubilar a TVN helyi televíziónak. A Bío-Bío chilei rádió úgy tudja, hogy Piñera már a felszállást után nem sokkal észlelte a jármű meghibásodását, és a tó felé fordult, hogy esélyt adjon utasainak a kiugrásra. Ő maga azonban már nem tudott kiugrani. Holttestét 40 méter mélyről hozták fel.
Gabriel Boric államfő háromnapos nemzeti gyászt hirdetett ki, pénteken pedig állami temetésen helyezik örök nyugalomra a volt elnököt.
A sikeres üzletemberből lett politikus 2010–2014, valamint 2018–2022 között két hivatali ciklust töltött be a latin-amerikai ország élén. Első mandátuma idején az ország gyors gazdasági fejlődésnek indult csökkenő munkanélküliséggel, miközben Chile kereskedelmi partnereinél és szomszédainál lassult a gazdaság. Piñera második elnökségét azonban már a társadalmi egyenlőtlenségek elleni, zavargásokba torkolló tüntetések fémjelezték. Hivatali idejére esett a koronavírus-járvány elleni küzdelem is, amelynek során a világ egyik leggyorsabb oltási kampányát hajtották végre. Piñera elnökségének egyik legemlékezetesebb eseménye azonban 2010-ben a 33 mélyben rekedt bányász kimentése volt az Atacama-sivatagban. A 69 nap után kimentett vájárok történetéről és a nemzetközi mentőexpedícióról film is készült.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Chilei elnökség
Facebook
Twitter
YouTube
RSS