Az érpataki polgármester, Orosz Mihály Zoltán gyakorlatilag családi vállalkozásként vezette a rá bízott települést. Legalábbis ez derül ki az általunk összegyűjtött tényekből és a megkérdezett tanúk beszámolóiból, akiket a folyamatban lévő nyomozások során már kihallgattak. Az érpataki önkormányzat és az Orosz által vezetett Beneficium egyesület pénzügyei összefolytak. Miközben Orosz ezt tagadja, egyre több zavaros ügyletre derül fény: hiányzó elszámolások, közpénzből gyarapodó magánvagyon, 15 millió forint könyveletlen tétel a végtelenségig lepusztult településen.
MÓRICZ CSABA – PestiSrácok.hu
Orosz Mihály Zoltán gyanús ügyleteivel több tényfeltáró cikksorozatban is foglakozott korábban a sajtó. Ezek alapján kimondható, a polgármester által vezetett, stílszerűen Beneficium-nak elkeresztelt szeretetszolgálat gyanús körülmények között szerzett meg több mint ötven ingatlant. Orosz szerint megfelelő módon indokolta az ingatlanszerzéseket. Állítása szerint a település érdekeit szolgálta egyesületének tevékenysége. A jelek szerint azonban Orosz ezt a jótéteményt mégis igyekezett eltitkolni. Akkor is, amikor az Index újságírója, 2014 augusztusában a botránypolgármestert a Beneficium tevékénységéről kérdezte. Orosz válasza, a fejleményeket ismerve, több mint furcsa:
Az egy karitatív szeretetszolgálat, elesettekkel, öregekkel, fogyatékosokkal foglalkozik.
Hogy a mezőgazdasági termelés menyire karitatív tevékenység, arról lehet vitatkozni, viszont ami tény: 2014 augusztusában több Beneficium ingatlanon is forgatott egy stáb, mindegyiken kordonos uborkát szedtek a közmunka-programban foglalkoztatottak. Ebből a riportból tudható, hogy a hétvégi munkáért a közmunkások külön fizetséget kaptak, jellemzően zsebbe. Az akkori beszélgetések során az is kiderült, hogy igen jó a 2014-es uborkatermés, csak épp az önkormányzat bevételeiben ez nem mutatható ki… A 2015-ös év a 14-es mintájára, a már jól bevált rendszerben zajlott, csak épp nem kaptak zsebbe pénzt a dolgozók.
Az önkormányzati jegyzőkönyvekben nincs említés a Benefícium ingatlanjairól
A Beneficium az első ingatlant 2011 februárjában vásárolta meg. Ezt továbbiak követték, még mielőtt 2012. május 18-án, az Orosz által jegyzett előterjesztés alapján a szociális földprogramba bevont területek cseréjéről döntött az önkormányzat. A csereingatlanokat felsorolták a határozatban, de Orosz az előterjesztésben nem nevezi meg az egyesületét, a cseréről szóló határozatot magánemberek által felajánlott ingatlanokként fogadtatja el a képviselőtestülettel. Tovább bonyolítja a helyzetet, és jó pár kérdést is felvet, hogy az önkormányzati jegyzőkönyvekben semmilyen felhatalmazást, de még utalást sem találtunk arra, hogy az önkormányzat Orosz szeretetszolgálatának ingatlanjait veszi igénybe a mezőgazdasági közmunkaprogramokban. A képviselő testületi tagok (is) gyakorlatilag egy cikkből szereztek tudomást a nagyszámú Beneficium ingatlanról. Így már nem is meglepő, hogy arra vonatkozóan sem leltünk fel semmilyen testületi határozatot vagy előterjesztést, hogy a Benefícium-ingatlanokat a száz százalékos önkormányzati tulajdonban lévő Érpatakért Településfejlesztési Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság, illetve a közfoglakoztatási programban résztvevők teszik rendbe és ezért az Orosz-féle egyesület sem az önkormányzatnak, sem cégének egy fillért nem fizet.
Ingyen, közpénzből…
Orosz ezt természetes dolognak veszi. Úgymond, egyesülete ingyen adta át használatra az ingatlanokat az önkormányzatnak, ezért elvárható, érvelt Orosz: ha az önkormányzat használja, tegye is rendbe a telkeket. Persze Orosz azt már nem említi, hogy ezeket az ingatlanokat több millió forintért tette rendbe az önkormányzat és azzal sincs gondja, hogy azokat a Beneficium-ingatlanokat is közmunkások tartják rendben közpénzből, ahol egyébként nem folyik mezőgazdasági tevékenység. Egy, a munkálatokban résztvevő volt önkormányzati dolgozó a kihallgatásán elmondta: a Benefícium ingatlanjainak rendbetétele, a rajta lévő romos házak elbontása, a törmelék elszállítása, a telkek művelésbe vonása Orosz utasításra történt. A telkenként több százezer, esetenként akár az egymilliós költséget sem az önkormányzatnak, sem a nonprofit kft-nek nem fizette meg senki, egyébként ez alapozta meg a hűtlen kezelés gyanúja miatt indult nyomozást. Figyelemre méltó apróság az ügyben, hogy az érpataki önkormányzat öt évre 50 ezer forintért tudott bérelni belterületi földeket. Meglehet, e logika mentén gondolva egyáltalán nem indokolt a több milliós költségek kifizetése az önkormányzat részéről.
Rejtélyes bevételek a Beneficium könyvelésében – az önkormányzat a csőd szélén
Orosz egyesülete, a Beneficium, 2015-ig 25 milliós bevételt ért el. A legjövedelmezőbb év a 2013-as, ekkor 13, majd folyamatosan csökkenő volumen mellett, 2015-ben megközelítőleg 3 milliós bevételt realizált, miközben egy 6, 5 millió forintos kötelezettség kiegyenlítése is megtörtént. A bevételek egy része – 7 millió forint – MVH-s támogatás, a „Helyi fejlesztési stratégiák végrehajtása” című pályázatból. Érdekesség, hogy ekkor, ebből az alapból az érpataki önkormányzat is kapott 6, 5 millió forintot. Arról kevés tudható, hogy az egyesület az elnyert 7 milliót mire fordította, mint ahogyan arra sem találtunk adatot, hogy a fennmaradó 18 millió forint könyvelt bevétele honnan származik a szeretetszolgálatnak.
Hazugságspirál
A Beneficium az ingatlanok egy részét albérletbe adta, jellemzően 10-15 ezer forintos havi díjért, erről számlát, nyugtát a bérlők soha nem láttak. A bizonylatok hiányát Orosz úgy magyarázza, hogy a házakat ingyenesen adta át használatra. A bérlők viszont azt mondják, hogy ez nem igaz, és állításaikat papír cetlikre írott átvételi elismervényekkel bizonyítják. Az is tény, hogy az önkormányzat bevételein nem látszik a mezőgazdasági program eredménye, amire az államtól közel 70 milliót kapott a település évente. Az elmúlt három év eredménye 13 millió forint, de ennek jelentős része nem a mezőgazdasági tevékenységből származó bevétel, miközben csak az öt kilométeres kordonos uborkából évente 6-8 millió forint bevételnek kellene lenni. A szeretetszolgálat ingatlanjainak egy részén, immáron harmadik éve mezőgazdasági tevékenység folyik – a közmunkások bevonásával. Orosz polgármester nem hajlandó elszámolni a képviselőknek a mezőgazdasági bevételekkel. Tegyük fel újra a kérdést, hogy az Orosz-féle egyesületnek, a Beneficiumnak, miből van három év alatt 25 milliós bevétele? Az Orosz-féle szeretetszolgálat 61 (!) érpataki tulajdonlapon szerepel, többségében, mint egyedüli tulajdonos. A megvett ingatlanok egy része romos vagy elhanyagolt állapotban volt, de jó pár lakható és néhány több millió forintot érő ingatlan is Orosz egyesületének birtokába került. Orosz elmondása szerint , ezeket az ingatlanokat az egyesülete darabonként 250 ezerért, adományokból tudta megvenni. Sajnálatos azonban, hogy az egyesület beszámolóiban egy fillér adomány nincs nyilvántartva. Az ingatlanok felvásárlása több mint 11 millió forint forrásbevonást igényelt, aminek egész egyszerűen nem látszik a valós fedezete. A nagyobb értékű házak közt az érpataki Kossuth utca 35 szám alatti, a helyiek szerint egykor szocpolos szerkezetkész lakás utóélete a legkülönösebb.
Önkormányzati vendégház
Orosz egyesületének első ingatlana, amit 2011 februárjában vett meg, az érapataki Kossuth utca 35. szám alatt található. A helyiek a mai napig úgy tudják, hogy ez egy önkormányzati épület, hiszen a vételt követően az önkormányzat emberei dolgoztak az építkezésén és Orosz is szolgálati lakásnak nevezi, vagy, ahogyan egy 2016. augusztusi forgatáson fogalmazott: „önkormányzati vendégház”. A tulajdonlapon egyébként üres telekként nyilvántartott hrsz.: 180/1 ingatlanra 2014. június 26-án kezdeményezték a használatbavételi engedély kiadását. A Beneficium tulajdonában lévő ház építése több önkormányzati beruházással egy időben történt, mint ahogyan Orosz nagykállói háza is ebben az időben lett felújítva. Az érpataki „önkormányzati vendégház” valójában Orosz egyesületének a tulajdona, megközelítőleg 10-13 millió forintot ér bútorozva. Akik jártak benne elmondták, hogy egy minden igényt kielégítő, térfigyelőkamerákkal felszerelt, szépen berendezett ház. Az, hogy ez az ingatlan jelentős értéket képvisel, a bank is elismeri, ugyanis 2013. szeptember 9-én bejegyeztek rá egy 10 milliós keretbiztosítéki jelzálogot. Óvatos becslések szerint is az egyesületnek megközelítőleg 25-35 millió forint közé tehető az ingatlanvagyona, miközben a tárgyieszköz nyilvántartásában mindösszesen 4,5 millió forint szerepel. A doktori címtől megfosztott és közokirat-hamisítás miatt ismét meggyanúsított, ennek ellenére immáron 10 éve polgármesterként regnáló Orosz, a nagykállói ingatlanát a 2005. augusztusi polgármesterré választását követő második évben, 2007 januárjában vette meg. Az ekkor mintegy 5,5 milliós hitellel terhelt ingatlan a vételkor tehermentessé vált. A helyiek elmondása szerint a polgármester nagykállói házánál és az érpataki temetőnél egy időben zajlott a kerítés építése 2010-ben. Nyilván az csak a véletlen műve, hogy a két helyszínen felépített kerítés hasonlóságot mutat. A véletlenek sorozata azonban csak ekkor kezdődött.
És ez még csak a Vona Gábor Jobbik-elnök által példaértékűnek tekintett “épataki modell” egy szelete. Folytatjuk…
A vezető kép a szerző felvétele.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS