Gazdag orosz üzletemberek a világ legszebb helyein vásároltak ingatlanokat, elegáns kikötőkben ringanak luxusjachtjaik és persze sok magánrepülő parkol a repülőtereken Nassautól Los Angelesig. A különleges hadművelet megkezdése után, a szankciók kihirdetésével egy időben a művelt és politikailag mindig korrekt nyugat elkezdte „einstandolni” az orosz vagyonokat. Nemcsak a kacsalábon forgó villákat, hanem például Münchenben található 1–2 szobás kislakásokat is. A tulajdonosok bűne, hogy orosz állampolgárok. Londontól Sydneyig megkezdték a jachtok és repülők lefoglalását, ám az USA most szintet lépett.
Az USA létrehozott egy speciális alakulatot, amely világszerte felkutatja az orosz vagyonokat és segít lefoglalni azokat a helyi hatóságokkal kooperálva. A kuláklista után szabadon, az USA helyettes igazságügyi miniszter asszonya, Lisa Monaco bejelentette: „semmi értelme elrejtenetek a vagyontárgyaitokat, mert megtaláljuk. Megtaláljuk a jachtokat, a magánrepülőket és a bankszámlákat.” Főnöke, Merrick Garland is komoly fenyegetést fogalmazott meg az orosz állampolgárok ellen: „minden követ meg fogunk mozgatni, hogy megtaláljunk és bíróság elé állítsunk mindenkit, akik gazdasági tevékenységükkel lehetővé tették ezt törvénytelen háborút.”
A különleges egység Manhattanben székel és a kissé nevetséges „KleptoCapture”, azaz „tolvajfogó” nevet kapta, amely jobban illene egy társasjátékhoz, mintsem egy nyomozóhatósághoz. A nyomozók eddig 28 orosz üzletember nevét kapták meg, akik Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz vagy Szergej Lavrov külügyminiszterhez köthetők. Az USA szerint ezek az üzletemberek egy hálózatot alkotnak és profitjukkal támogatják az orosz hadigépezetet. Ezt erősítette meg Andrew Adams, a nyomozóhatóság igazgatója is: „meg akarjuk szakítani az üzleti folyamatokat, bezavarunk az oligarcháknak, lefoglaljuk a műkincseket, az ingatlanokat, bankszámlákat és minden mást, amely luxuséletüket biztosítja.”
Adams államügyészként dolgozott az elmúlt években és a szervezett bűnözői csoportokkal foglalkozott New York államban. Az új hivatalába is áthozott tíz államügyészt, az FBI, valamint a Homeland Security (Belbiztonsági Minisztérium) ügynökeit, akiknek komoly nyomozói tapasztalataik vannak. Adams első nagy fogása a spanyol hatóságokkal együttműködve még áprilisban volt, amikor Barcelona kikötőjében lefoglaltak egy 90 millió dollár értékű jachtot. A „Tango” nevű hajó egyébként Viktor Vekszelberg orosz milliárdos tulajdona. Az üzletember rákerült az USA feketelistájára, mivel állítólag megkerülte a gazdasági szankciókat és banki iratokat hamisított ennek érdekében.
Most Andrej Szkocs orosz parlamenti képviselő van Adamsék célkeresztjében. A politikus a nyomozók állítása szerint kapcsolatban áll szervezett bűnözői csoportokkal és ezért le akarják foglalni a magánrepülőgépét. Ezt természetesen csak akkor tudják megvalósítani, ha a képviselő egy olyan országba repülne magángépével, amely együttműködik az USA hatóságaival. Az USA és nyugati partnerei eddig 330 milliárd dollár értékben foglaltak le orosz magánvagyont. Az elkobzott vagyonokból akarja Washington Ukrajnát tovább fegyverezni és egy újjáépítési alapot létrehozni. Ha valaki úgy érzi, hogy ilyen módszerek Rákosi alatt voltak a legvadabb kommunizmusban, az nem áll messze a valóságtól.
Vezető kép: Ezt az Equanimity nevű luxusjachtot az indonéziai hatóságok szintén amerikai kérésre foglalták le 2018-ban. A 250 millió dolláros (csaknem 70 milliárd forintos) luxusjachtot az amerikai nyomozók szerint lopott pénzből, egy több milliárd dolláros fejlesztési alapból, az 1MDB-ből „kimentett” pénzből vásárolta Low Taek Jho malajziai bankár. Fotó: MTI/EPA/Ahmad Yusni
Facebook
Twitter
YouTube
RSS