A Szövetségi Nyomozóhivatal (BKA) jelentése szerint a németek félnek az áramkimaradásoktól (“blackout”) és attól is, hogy annak bekövetkezte után jelentősen megugrik majd a bűncselekmények száma. Valószínűleg ez az egyik oka annak, hogy Németországban egyre többen vásárolnak gázriasztó fegyvereket és azokat házilag alakítják át éles lőfegyverré. Ez azonban korántsem veszélytelen.
Egyre többen vesznek részt olyan kurzuson, ami arra készíti fel őket, miként élhetik túl az ún. blackoutot, vagyis áramkimaradást. Németországban ugyanis egyre nagyobb az esélye annak, hogy bekövetkezzen egy olyan áramhiányos időszak, ami gyakorlatilag megbénítja az országot, hiszen mindennapjaink elengedhetetlen részévé vált az energiafelhasználás. Ennek hiányában nem csupán a világítás, a fűtés, az elektromos berendezések használatát kell nélkülözni, de a biztonsági hálózatot is, hiszen áram nélkül nem működnek a riasztók és kamerák sem. Az emberek félnek attól, hogy egy ilyen helyzetben védtelenek maradnak a bűnözőkkel szemben, valószínűleg ez lehet az egyik oka annak, hogy egyre többen vásárolnak riasztó és/vagy gázpisztolyokat, amiket aztán házilag alakítanak át éles lőfegyverré. Ez utóbbi azonban nagyon veszélyes, hiszen a sokkal gyengébb fémötvözetből készült gázriasztó pisztoly szerkezete nem bírja ki az éles lőszer által generált nyomást és felrobbanhat használat közben – súlyos, életveszélyes sérüléseket okozva. Ezt azonban még mindig kevesen tudják, sokan sajnos még mindig nincsenek tisztában a kockázattal. (Talán már azon is érdemes lenne elgondolkodniuk, vajon miért kerül egy gázriasztó 100 euróba, míg egy “éles” fegyver minimum annak tízszeresébe…) A modern, éles lőfegyverek polimer műanyagokból és acélból készülnek, a töltény berobbanásakor komoly nyomás keletkezik, mivel ez repíti ki a lövedéket a csőből. Méghozzá olyan erővel, hogy a projektil 400 m/sec sebességgel hagyja el a fegyvert. A gázriasztók esetében a cső nem átjárható és a töltényűr is lényegesen rövidebb.
Vannak, akik fúrógép segítségével maguk állnak neki átalakítani a gázriasztó pisztolyt. Ez elég könnyű, hiszen a spiátert (alumínium-cink-réz ötvözet) viszi a fúrófej, mint kés a vajat. A gond akkor kezdődik, amikor a delikvens kipróbálja az illegálisan beszerzett éles lőszerrel az átalakított pisztolyt vagy revolvert. Előbbinél a cső, utóbbinál a dob robban fel. Jobb esetben „csak” néhány ujjától búcsúzhat az önjelölt fegyvermester, de a szemekre sincs garancia. Vannak, akik légfegyvereket vásárolnak és azokat alakítják át 22-es kaliberűre (kispuska lőszer). Internetes hirdetések burkoltan utalnak arra, hogy a fegyver könnyen „tuningolható”. Jelenleg egy kínai légpuska a legjobban keresett termék az online boltokban, holott annak ára elég borsos: 999 euróért (41000 forint) árulják. Azonban az terjedt el róla, hogy könnyen és biztonságosan lehet éles fegyverré alakítani. Egy kereskedő azt nyilatkozta a német köztévének (ARD), hogy már nyolcezer darabot adott el a kínai légpuskából. A fegyverboltok nem panaszkodhatnak, sokan vásárolnak gáz-spray-t, viperát és gázriasztó fegyvereket így készülve egy esetleges bűnözési hullámra. A rendőrség újságcikkek és tv-hirdetések segítségével akarja elérni, hogy az emberek inkább a hatóságban bízzanak, mintsem a fegyverekben. Nyilvánvaló, hogy napokig tartó áramkimaradás esetén a bűncselekmények száma emelkedni fog, ám a német kriminológusok nem tartják reálisnak azt a félelmet, hogy polgárháborús helyzet alakuljon ki, vagy olyan erőszakhullám söpörjön végig az országon, mint amilyenre amerikai nagyvárosokban volt példa áramkimaradások esetén.
A legemlékezetesebb az 1977-es New Yorki „blackout”, amikor a sötétség leple alatt 1616 üzletet fosztottak ki, de olyan eset is történt, hogy egy Pontiac kereskedésből 50 vadonatúj autót loptak el. Az anyagi kár városszerte 300 millió dollárra rúgott. A rendőrség 3776 személyt vett őrizetbe lopásért, rablásért, gyújtogatásért. Szinte hihetetlen, hogy csak egy halálos áldozata volt az éjszakának a 17 éves Domic Siscone.
Nagyszabású, több napig tartó áramszünetre aligha kell számítani Németországban – vélekednek szakértők. Az európai elektromos hálózatok azonban össze vannak kötve: ha az egyik országban túl kevés az áram, egy másik segít. Így akár váratlanul is bekövetkezhet a blackout, amire – úgy tűnik -, egyre több német készül fel tudatosan.
Gázfegyvert vagy riasztófegyvert szabadon lehet vásárolni Németországban, de a tulajdonos otthonán kívül viselésük engedélyköteles. A szabályozást a 2003-ban történt, 16 halálos áldozattal járó erfurti iskolai ámokfutás után szigorították meg. A KWS-t csak büntetlen előéletű és szenvedélybetegségektől mentes igénylők kaphatják meg.
Kiemelt kép: Umarex gyártmányú, Reck Miami 92F típusú, német öntöltő gáz-riasztó pisztoly és a hozzá használatos 9 mm-es lőszer látható (jobbra) és egy másik gázfegyver. MTI Fotó: Németh György
Facebook
Twitter
YouTube
RSS