A két elnök találkozója nem úgy zajlott, ahogy azt Kijev megálmodta. Joe Biden világossá tette ukrán partnere számára, hogy jelen pillanatban nem tudja garantálni a további pénzügyi segélyt a háborúhoz. A közös sajtótájékoztatón az amerikai elnök igyekezett elszántnak és optimistának mutatkozni, ám világossá tette: most nem tud konkrét ígéretet tenni Volodimir Zelenszkijnek. Amennyiben az amerikai kongresszus nem jut egyezségre, úgy Kijev nem jut hozzá egy újabb több tízmilliárdos segélyalaphoz.
A republikánusok blokkolják a további kifizetéseket és okkal, hiszen egyre több amerikai adófizető fogalmaz meg kritikát az USA Ukrajna-politikájával szemben. Migránsok milliói jutottak be a zöldhatáron, egyre nő a bűnözés a nagyvárosokban, mert kevés a rendőr, az iskolai étkeztetések csapnivalóak az állami iskolákban, tehát lenne helyük az Ukrajnába tolt milliárdoknak.
Mitch McConnell, a szenátusi republikánusok vezetője, a törvényhozás épületében újságírók elől arról beszélt, hogy most már gyakorlatilag lehetetlen karácsony előtt elfogadni az ukrajnai támogatási csomagot, még akkor is, ha erről kompromisszum születik a Fehér Ház és a képviselőházi republikánusok között.
Mike Johnson, a Képviselőház republikánus elnöke úgy fogalmazott, hogy „jó” megbeszélést folytatott az ukrán elnökkel, amely mintegy fél óráig tartott, de véleménye nem módosult, vagyis az Egyesült Államok számára nemzetbiztonsági kérdésként jelentkező bevándorlási kérdéseket tekinti prioritásnak. Hozzátette azt is, hogy világos elképzelést vár a Fehér Háztól arra, hogy mi az út, amely elvezet Ukrajna győzelméhez, és szükségesnek mondta az átláthatóságot azzal kapcsolatban, hogy az amerikai adófizetők pénzét miként használják fel Ukrajnában – közölte az MTI.
James Lankford republikánus szenátor még Zelenszkij érkezése előtt adott egy interjút a Reutersnek és elmondta, hogy az elmúlt héten napi átlagban 1200 illegális bevándorló érkezik az Egyesült Államokba Mexikó felől. A határon fekvő államok választópolgárai joggal követelik, hogy a kormány védje a határt. A republikánusok tovább szeretnék építeni a technikai határt, amelyet Donald Trump álmodott meg, ám Joe Biden beiktatása után leállította a projektet. Az idén szeptember hónapban volt a csúcs, amikor 30 nap alatt 200 ezer illegális bevándorló lépte át a határt. Tavaly 2,2 millió migráns érkezett az államokba, és ez a szám várható idén is.
Zelenszkij próbált pénzt szerezni a Világbanktól és a Nemzetközi Valutaalaptól is, ám itt sem járt sikerrel. Egy 5 százalékos gazdasági növekedést akart hihetővé tenni, holott országa gazdasági mutatói katasztrofálisak. Valójában a nemzetközi pénzügyi segélyek tartják életben Ukrajnát. Németország havi 500 millió eurót utal Kijevnek a bérek és nyugdíjak kifizetésére. Ukrajna GDP-je Bulgáriánál is alacsonyabb.
Joe Biden elnöki hatáskörben 200 millió dollárt tudott mobilizálni Zelenszkij számára, ezért fegyvereket és lőszert tud lehívni amerikai cégektől. Zelenszkij megpróbált több forráshoz jutni és komoly katonai sikerekről mesélt a szenátoroknak, ám ők az amerikai hírszerzés információiból tájékozódtak, és utóbbiak egy teljesen más képet vázolnak fel. A 200 milliós összeg szakértők szerint a háború intenzitásától függően 10–30 napra elegendő a háború folytatására.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS