Tradicionálisan a Nemzetközi Vöröskereszt felel a hadifoglyok jólétének ellenőrzéséért, a világháborúkban is a szervezet segítette százezrek hazajutását. Most is ők vállalták a veszélyes feladatot, hogy bemennek a Gázai övezetbe és átveszik a Hamásztól a szabaduló izraeli és külföldi túszokat.
A fogvatartottakat a Gáza-metró néven elhíresült alagútrendszerben rejtegette a Hamász, így az izraeli hadsereg nem tudta pontos helyüket és védve voltak a légitámadásoktól is. Igaz, a terrorszervezet szerint több tucat túsz is életét vesztette a bombázásokban és tüzérségi támadásokban, ám ez lehet propagandafogás is. Eddig két túsz holttestét találták meg a katonák.
A konkrét lebonyolítás a következőképpen zajlik: az elengedett túszok a Hamász fegyveresei kíséretében szállnak be a Vöröskereszt terepjáróiba, és elindulnak a Rafah határátkelőhöz. A gázai–egyiptomi határig a Hamász biztosítja a konvoj útját, utána pedig átveszi az egyiptomi hadsereg a védelmet. Egyiptomi oldalon már várakoznak az izraeli speciális erők, akikkel orvos is van, és ők ellenőrzik a túszok egészségi állapotát, hogy szükség van-e azonnali beavatkozásra, például infúzió bekötésére kiszáradás miatt. Ezután helikopterekkel szállítják át Izraelbe a kiszabadult személyeket. Itt kórházi vizsgálatokban vesznek részt és pszichológusok is a segítségükre vannak, hogy feldolgozzák a traumát.
Az izraeli börtönökből szabaduló nőket és 18 év alatti férfiakat átszállították az Ofer-börtönbe, Ramallah közelébe, Ciszjordániába. A börtön 1968-ig a jordániai hadsereg egyik bázisa volt, ám a hatnapos háborúban ez a terület Izrael kezére került. A bázisból börtön lett, amelyet Zvi Ofer parancsnokról neveztek el. A katonatiszt a vonatkozó háborúban vesztette életét, innen a névadás. A szabaduló elítélteket itt is átveszi a Vöröskereszt, majd hazamehetnek ciszjordániai otthonukba és szabad emberként folytathatják életüket, amennyiben nem követnek el újabb bűncselekményeket.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS