Rengeteg újságíró a Közel-Keletről, az USA-ból és Európából várakozik Bejrútban Hasszán Naszrallah beszédére. A Hezbollah (Isten Pártja) főtitkára és legfőbb vallási vezetője azzal meghatározhatja Libanon sorsát. A tét az, hogy a cédrusok országa belép-e a háborúba a Hamász és az Iszlám Dzsihád terrorszervezetek oldalán. A síita vallási vezető, Teheránnal egyeztetve mozgatja Libanon legnagyobb katonai és politikai szervezetét. Az elmúlt két hétben már több összecsapás volt az izraeli hadsereg és a Hezbollah között, amelyben a síita milícia 60 tagja vesztette életét.
Még 7000 ember várakozik a Rafah-határátkelőnél, amely második napja nyitva van, hogy elhagyhassák Gázát. Ez az izraeliek-egyiptomiak és a Hamász folyamatos egyeztetése mellett történik. Sokan már hetek óta a határ palesztin oldalán táboroznak és várják az átjutást. Továbbra is csak külföldiek, illetve kettős állampolgárok léphetik át a határt. Az ellenőrzést az egyiptomi határőrség végzi.
Mindeközben továbbra is tartanak a fegyveres összecsapások. Az IDF mélyen behatolt Gáza-városba és több oldalról körülzárta azt. A Hamász közben azt kommunikálja, hogy komoly veszteségeket okoz nekik és megállították az előretörést. A palesztin és az iráni tévécsatornákon bemutattak harci cselekményeket is, ahogy a Hamász kilőtt egy izraeli drónt és egy Merkava páncélost. Testkamera képekkel azt is bemutatták, ahogy a Gáza-metró járatait használták egy rajtaütésre. A Hamász saját drónfelvételeit elnézve komolyak lehetnek az izraeli veszteségek. Az IDF nem közölt új számokat, mivel az eddigi több mint 300 fős veszteség sokkoló volt a közvéleménynek.
A Gázai-övezetben az ENSZ és a palesztin hatóság szerint a lakóépületek több, mint 50 százaléka megsemmisült. Philippe Lazzarini az UNRWA főnöke engedélyt kapott, hogy belépjen Gázába. Az ENSZ diplomata is egy soha nem látott humanitárius katasztrófáról beszélt. Nincs ivóvíz és az emberek éheznek, sok gyermek válságos állapotban van. A halálos áldozatok számát 9025 főben adták meg, közülük legalább 4000 gyermek halt meg.
Herzi Halvevi az IDF vezérkari főnöke megerősítette, hogy nem fognak dízelt beengedni Gázába, mert azt a Hamász használná fel. A tábornok szerint a hadművelet jól halad és sok fontos célpontot (földfelettit és földalattit) megsemmisítettek. Annak ellenére, hogy a kórházak és a segélyszervezetek kérték az izraeli kormányt is, hogy a kórházak működéséhez szükséges dízelt megkaphassák, ezt a kérést Benjamin Netanjahu irodája elutasította.
Izrael visszatoloncolja azt a több ezer munkást, akik gázai lakosok, de engedéllyel Izraelben dolgoztak. A harcok ellenére az a terv, hogy deportálják az Izraelben rekedt, állampolgársággal nem rendelkező palesztinokat.
A már állandósult összecsapásokban ismét két palesztin vesztette életét egyikük egy fiatalkorú fiú. Most már az izraeli telepesek és a palesztin ellenállók között is kialakult fegyveres konfliktus, miután izraeli telepesek agyonlőttek egy farmert, aki éppen olívát szüretelt ültetvényén. A gyilkosság még jobban felbőszítette a palesztinokat. Az izraeli hatóságok további 37 embert vettek őrizetbe.
Jordánia kiutasította az izraeli nagykövetet. Bahrein nagykövete pedig elhagyta Izraelt. Bahrein nagy valószínűséggel végleg megszakítja kapcsolatait a zsidó állammal. Az amerikai kongresszus eközben megszavazott egy 14,5 milliárd dolláros segélyt Izraelnek. Tűzszünetről egyelőre egyik fél sem hajlandó tárgyalni.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS