Az izraeli hadsereg és a libanoni Hezbollah milícia súlyos harcokat vívott a hétvégén. Rakéták tucatjai repültek Izrael északi része felé – messzebb, mint valaha. Haifa közelében két házat találtak el, és civilek is megsérülnek a támadásban. Az USA külügyminisztériuma felszólította amerikai állampolgárokat, hogy sürgősen hagyják el Libanont, mivel a légiforgalom hamarosan megszűnhet.
Izraeli médiajelentések szerint Libanonból heves rakétatűz csapott le Észak-Izraelre. Két házat ért találat Kiriat Bialikban, Haifa kikötőváros közelében – jelentette a ynet hírportál. Haifában is légiriadó volt. A mentősök szerint hat ember sérült meg a támadásokban. Többen sokkot kaptak a robbanások hatására.
A libanoni Hezbollah milícia vasárnap reggel bejelentette, hogy rakéták tucatjait lőtte ki a Rafael izraeli védelmi vállalat katonai ipari komplexumaira. Ez megtorlás volt a felrobbantott csipogók és adó-vevő készülékek miatt. A Hezbollah azt is bejelentette, hogy több rakétával támadta a Haifa melletti Ramat David izraeli katonai támaszpontot és az ottani repülőteret. Ez volt a válasz a „Libanon különböző régióiban ismétlődő izraeli agresszióra”.
A Hezbollah és az izraeli hadsereg az elmúlt éjszaka folyamán ismét heves harcokat folytatott. Az Irán-barát milícia több tucat rakétát lőtt ki Észak-Izraelre, minden eddiginél messzebbre juttatva a fegyvereket. Reggel Názárettől délnyugatra is felharsantak a figyelmeztető szirénák. A vasárnap reggeli órákban a Hezbollah mintegy 115 támadást hajtott végre Észak-Izrael polgári területei ellen – közölte az izraeli hadsereg. A tűzoltók órákig dolgoztak a lehulló rakétatörmelékek okozta tüzek oltásán.
A hadsereg szerint a legtöbb lövedéket – köztük több Irak felől közeledő drónt – sikerült elfogni, azaz becsapódás előtt megsemmisíteni. Az izraeli légierő saját közlése szerint pénteken mintegy 110 dél-libanoni Hezbollah állást támadott, köztük rakétavetőket és „terrorista infrastruktúrát”. Szombat délután óta mintegy 400 célpontra mértek csapást. A harcok hevessége miatt a hadsereg kora reggel szigorította a lakosokra vonatkozó korlátozásokat Észak-Izraelben. A Golán-fennsíkon és a tengerparti Haifa városában egyebek között tilos a tanítás. A munkahelyeket csak akkor lehet felkeresni, ha van a közelben óvóhely – jelentette a Times of Israel. A szabadtéri összejöveteleket legfeljebb 10 főre, a beltéri összejöveteleket pedig 100 főre korlátozzák.
Az eszkalációra való tekintettel az USA felszólítja állampolgárait, hogy hagyják el Libanont. A kiszámíthatatlan fejlemények „és a közelmúltbeli robbanások miatt Libanon-szerte”, beleértve a fővárost, Bejrútot is, az amerikai nagykövetség „sürgősen azt tanácsolja állampolgárainak, hogy hagyják el Libanont, amíg a légiforgalom még ezt lehetővé teszi,- jelentette be az amerikai külügyminisztérium. A járatok még elérhetőek, de már csökkentett kapacitással.
Az izraeli hadsereg támadást hajtott végre a libanoni főváros, Bejrút egyik külvárosában is, megölve a Hezbollah 16 tagját, köztük a milícia egyik magas rangú katonai parancsnokát, Ibrahim Akilt, akit az izraeli hadsereg állítása szerint a támadás célpontja volt. A légicsapásban a Hezbollah több más magas rangú parancsnoka is életét vesztette. A libanoni egészségügyi minisztérium szerint legalább 37 ember halt meg a támadásban, köztük három gyermek.
Washingtoni tisztségviselők szerint az amerikai kormány „rendkívül aggódik” az Izrael és Libanon közötti totális háború kockázata miatt – jelentette az Axios hírportál. Washington azonban azt reméli, hogy Izrael növeli katonai nyomását a Hezbollahra, majd ezt kihasználva tűzszüneti megállapodásra juthat, hogy az izraeli-libanoni határ mindkét oldalán élő civilek visszatérhessenek otthonaikba.
Izrael diplomáciai és növekvő katonai nyomással akarja elérni, hogy a Hezbollah az ENSZ-határozatban foglaltaknak megfelelően kivonuljon a határövezetből. Amint a térség ismét biztonságos lesz, 60 ezer elmenekült izraeli visszatérhet otthonába. Az Irán által támogatott síita milícia azonban addig nem akarja abbahagyni az Izrael elleni támadásait, amíg nem jön létre tűzszünet Izrael és a Hezbollah szövetségese, a Gázai övezetben harcoló iszlamista Hamász között. Izrael és az Egyesült Államok keresi a módját annak, hogyan lehetne a Hezbollah milíciát leválasztani a Hamásztól – jelentette továbbá az „Axios”.
A gázai tűzszünet és a Hamász által még mindig fogva tartott túszok szabadon bocsátása érdekében tett erőfeszítések hetek óta eredménytelenek. A helyi média beszámolói szerint az elmúlt hétvégén ismét több tízezer ember vonult az utcára Izraelben, hogy tűzszünetet és a túszok szabadon bocsátását követelje.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS