Baráti tűzzel sorozta meg a 888.hu ma délelőtt a PestiSrácok.hu-t, amiért kilógunk a sorból. Piciny lelkünk nem törött össze és a felajánlott mentesítő hadtestből sem kérünk, ám felhívtuk G. Fodor Gábort, a 888.hu hírigazgató-főszerkesztőjét, hogy megkérdezzük: miért kapták fel a vizet az ellenzéki Republikon közvélemény-kutatásának leközlésén, illetve a vásárhelyi kudarc után lehozott pro és kontra véleményeken; mi a feladata a vállaltan kormánypárti médiának a kampányban, továbbá – és ezt már a politológustól kérdeztük – mekkora esélye van a győzelemre a Vona Gábortól Gyurcsány Ferencig terjedő választási roncskoalíciónak?
A 888.hu ma beleszállt a PS-be egy poénkodó cikkel a Republikon-adatok közlése miatt. Szerinted manipulál a Republikon?
Ez csak egy Kinyílott a pitypang-cikk volt, viszont lépjünk eggyel hátrébb! Harminckilenc nap van a választásokig, és a baloldali sajtó politikai szerepet játszik a szerencsétlenkedő ellenzéki pártok segítségére sietve. Minden megjelent írásnál, ami akár hírnek álcázza magát, minden megjelent kutatásnál – például két nappal a hódmezővásárhelyi választás után – okunk van feltételezni a politikai szándékokat: azt, hogy elbizonytalanítsák a fideszes szavazókat, felkeltsék a reményt az ellenzéki oldalon, megpróbálják felépíteni az ellenzék saját történeteit. Ezt egyébként természetes folyamatnak tartom, nem vagyok felháborodva, amiért kutatóintézetek és az ellenzéki sajtó politikát akar csinálni. Csak azt gondolom, hogy ebben nekünk nem kell részt vennünk, nem kell bedőlnünk az ő meséiknek. És nem árt visszatérni az eredeti összefüggéshez, vagyis, hogy a választások tétje az, hogy Magyarország bevándorlóország lesz vagy sem. A hódmezővásárhelyi történetet nem kell tragédiaként felfogni, hanem változatlanul tenni kell a dolgunkat.
Úgy véled, nem kellett volna teret adnunk a hódmezővásárhelyi fiaskó kibeszélésének?
Két típusú közeg van most. Vannak a választópolgárok, akiket talán el is kényelmesített, hogy ha ránéznek a közvéleménykutatási adatokra, azt látják, a Fidesz döbbenetes módon vezet. Egyszercsak jön a hódmezővásárhelyi eredmény. Erre elindul a bizonytalankodás meg a tanakodás, hogy vajon megismétlődhet-e ez április 8-án. Az emberek bizonytalanságérzetét méltányolni kell, mert ők nem politikai szereplők, nem politikacsinálók, és a helyzet is alkalmas a kételyek felébresztésére bennük. Igen ám, de akik a politikát csinálják – nemcsak a politikusok, hanem a sajtó is, akár bevallja, akár nem – azoknak nem szabad elbizonytalanodniuk, mert mindenki tudja, hogy a hódmezővásárhelyi történet sokkal bonyolultabb, másfelől pedig sokkal egyszerűbb annál, mint hogy most világégésszerű hangulatba kerüljünk. A mi feladatunk nem a kétely magjainak elhintése, hanem elmagyarázni az embereknek, hogy mi történt, és ebből milyen következtetéseket lehet levonni – higgadtan és kitartva a harci álláspontunk mellett. Mert mégiscsak egy küzdelemben vagyunk, ahol az ellenfél el akar minket bizonytalanítani. Ha ezt hagyjuk, akkor hogy fogunk győzni? Fenn kell tartanunk a harci tüzet!
Ennek nem fognak örülni a független sajtó hívei…
Én örülök, ha nem fognak neki örülni. Én nem nekik akarok megfelelni, hanem azt szeretném, hogy győzzünk április 8-án. Aztán április 9-én kivesézhetjük, hogy a G. Fodor hogy viselkedett február 28-án, híve vagyok a beszélgetésnek. És természetesen bulizzunk együtt a PestiSrácokkal április 8-án!
Politológusként hogy látod, vesztett-e számottevően a népszerűségéből a Fidesz az utóbbi két hónapban, mik a reális esélyek a választáson?
Látok számokat, és ezek azt mutatják, hogy be van betonozva a politikai helyzet. A Fidesz magabiztosan vezet, és az összes többi szereplő 10 százalék alatt van.
Az összes?
Igen. A Századvég legutóbbi közvélemény-kutatása szerint az LMP a Jobbikkal holtversenyben meccsel, ez az egyetlen jelentősebb változás a politikai térben, de a Fidesz számai a hibahatáron belül változnak. Amikor pedig legutóbb arról beszéltem, hogy nem szabad messzemenő következtetéseket levonni a közvélemény-kutatásokból, azt úgy értettem, hogy 106 egyéni választókerületben indul külön „bajnokság“, és mindenhol el kell végezni a munkát. Abból, hogy a Fidesz magabiztosan vezet országos szinten, nem lehet megélni a választókerületben, mert nem látjuk, hogy helyben ki kivel áll össze, milyen konstrukciót hoznak létre, milyen lesz az átszavazási hajlandóság. Ezek mind bizonytalansági tényezők, amelyek ellen csak úgy lehet harcolni, ha elvégezzük a munkát, és nem támaszkodunk a közvélemény-kutatási eredményekre. Az ellenfél viszont a politikai harc természetéből fakadóan, megpróbálja fegyverként használni a közvélemény-kutatási eredményeket: „a Fidesz lefelé megy, az ellenzék feljövőben van…“ Ha emellé odatesszük, hogy a Republikon felmérését kihozó hírportálon ugyanezen a napon kijött egy Török Gábor-interjú, amely a kontextust ácsolja meg annak, hogy a Fidesz válságperiódusba került, akkor értjük, hogy az egésznek a célja a választói magatartást befolyásoló véleményklíma kaialakítása. A balliberális média felépíti az ellenzéket segítő narratíváját, és alátámasztja kutatóműhelyi eredménnyel, majd megvádolja a kormánypárti médiát a függetlenség hiányával. A két médiavilág között is ütközet fog lezajlani. Ők egyébként agyafúrtan csinálják a politikai narratívaépítést az ellenzéki pártok helyett is. A jobboldali média viszont nem áll rosszul, még ha az ellenfelet többen is olvassák, a jobboldali szavazók mára tudnak honnan tájékozódni, elérnek hozzá azok a hírek is, amelyekről az ellenzéki média nem számol be. Az a helyzet – és ennek sem örülnek a független újságírók –, hogy a sajtó politikai szereplővé vált, és a két médiavilág között politikai értelmezési verseny zajlik. A különbség, hogy mi ezt kimondjuk, ők meg nem.
Mekkora esélyét látod egy Vona–Gyurcsány–Szél–Karácsony–Juhász választási koalíciónak? És az ellenzéki szavazók tudatában vannak-e annak, hogy egy szélsőbal–szélsőjobb összefogás formálódik?
Kétségünk ne legyen afelől, hogy mindenki össze akar állni mindenkivel! Az LMP hiába tette a saját credójává, hogy nem akar összeállni senkivel, aztán itt van a Momentum, amely most már a Jobbikkal is hajlandó lenne tárgyalni. Létre fog jönni a Vona–Gyurcsány koalíció, bár lehet, hogy egyes választókerületekben el fogják magukat maszkírozni független jelöltek mögé, és egyik helyen balosra, másikon jobbikosra kell majd szavazni. Egyébként a fő szavazóiknak ezt végrehajtani lesz a legfőbb mutatvány. Itt lesznek problémák, mert nem biztos, hogy például a régi munkásőr szavazó meg fogja érteni, hogy neki most miért kell egy jobbikosra szavazni. Mindenesetre nem csinálnak morális kérdést az összefogásból, erre a helyzetre kell számítanunk.
Vezető kép: Lokál.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS