Akár tetszik akár nem, Garamvölgyi Laci a rendőrség arca, még akkor is, ha most éppen nem. Aki ismeri az tudja róla, hogy úgy pörög az agya, mint egy őrült tudósnak, mindazonáltal még grafomán is, mi sem bizonyítja ezt jobban: megjelent a 26. könyve. Ami két éves kutatómunka eredménye, pedig még csak három éve dolgozik a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanácsban (NBT). A könyv is természetesen a bűnmegelőzésről szól, a címe “Bűnmegelőzés-alapú társadalom – Prevenció a XXI. században”. Emiatt persze normális esetben nem fognak kígyózó sorok ácsingózni a könyvesboltba, azonban itt, teljesen másról van szó, mint arról a baromi unalmas bűnmegelőzési humbugról, amit a rendőrség évről-évre sok pénzért elkövet.
Garamvölgyi Laci egy jövőkutató szemével és tudományos alaposságával próbálja felrajzolni a XXI. század globalizációs kihívásait, nyilván a kriminológia szemszögéből. A kötet szerdai bemutatóján úgy fogalmazott: “Olyan, a globalizációs technológiák által támasztott újszerű, eddig nem ismert kihívásokkal állunk szemben, amelyekkel ha nem küzdünk meg, mindennapi létünkben veszélyeztetnek bennünket.” Szerinte a globalizáció legnagyobb kihívása a kriminalitás, ugyanis a bűnözés ellen bevetett büntetőjogi eszközök teljességgel hatástalanok. Ezzel sajnos tökéletesen egyet lehet érteni, és ezzel kapcsolatban a kötetben is szerepel egy igen figyelemre méltó – bár nem új – gondolat: “a deviáns, antiszociális, folytonos normasértőket, a bűnözőket, már egyszerűen nem lehet fenyegetni azzal, hogy elveszítik szabadságukat, munkájukat, családjukat, társadalmi kötődésüket, mert mindezeket már régen elveszítették.” Garamvölgyi szerint mindezek miatt gyökeres szemléletváltásra van szükség a bűnmegelőzés területén. Úgy fogalmazott, hogy a profilaxis, vagyis a megelőzés alapú társadalom kialakítására van szükség. A könyvben aztán még rengeteg információ van, Stephen Hawkingtől kezdve Kissingerig, a kvantummechanikától a biotechnológiág mindent sorra vesz a szerző, hogy megmutassa: a világ – és a bűnüldözés – jelenlegi formájában működésképtelen és irányíthatatlan lesz, ha nem változik meg a szemléletünk. Nyilván nem Garamvölgyi kezdte a vészharangot megkongatni, előtte sok tudós és tudományos író már évtizedekkel korábban megtette. Az NBT kommunikációs igazgatója azonban a globalizációs és kriminalizációs kockázatokat egy rendőrnyomozó szemével mutatja be, ráadásul lebilincselően érthető stílusban. A könyvbemutatón a PestiSrácok.hu-nak nyilatkozva azt mondta: “A könyvet a civileknek, tehát az embereknek ajánlom a figyelmébe. Ugyanis, ha szabad nekem ilyet mondanom, a könyv legnagyobb érdeme, hogy nem a szakmának, hanem az embernek, a hamvas bélai értelembe vett, nagy betűs embernek szól. A kötetben a civilizációs veszélyekre hívom fel a figyelmet, ami már jelen van az életünkben, de hogy ki tudjuk ezeket védeni, vagy hogy károsabb következmények nélkül meg tudjuk úszni, a civil társadalomnak együtt kell működnie egymással.” Kérdésünkre, miszerint elképzelhető-e egy bűnözés nélküli, fenntartható világ, Garamvölgyi úgy fogalmazott, ez meglehetősen utópisztikus gondolat, és ha komolyan veszik, akkor is nagyon sokat kell érte tenni. “A bűnözéssel semmit nem tudunk kezdeni már évezredek óta. Minden kormány arra törekszik, hogy a bűnözés szintjét alacsonyan tartsa. De ha ez a nulla felé közelít és mondjuk nem a százhoz, az azért alapvető különbség. A könyvben azt a példát hozom, hogy ha mindenkinek van egzisztenciája, van lakása, autója, akkor egy idő után majd egyeseknek két autó kell, vagy két lakás. De én azt mondom, hogy ezzel a “problematikával” akkor kell foglalkozni, ha már ez bekövetkezett.”
Szenvedi Zoltán – PestiSrácok.hu
A címlapfotó a szerdai könyvbemutatón készült. A fotón Garamvölgyi László és Hatala József, egykori országos rendőrfőkapitány látható. A szerző felvétele.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS