Magyarország azon kevés európai uniós tagállam egyike, amelyek teljesítik a vállalásaikat, miközben a tagállamok többsége többsége nem, beleértve olyan nagy országokat is, mint Németország, Ausztria vagy Svájc – reagált portálunknak a glasgow-i klímacsúcs kapcsán megfogalmazott ellenzéki vádakra Gulyás Gergely, kiemelve, hogy az EU-ban egyfajta politikai versennyé vált, ki tud nagyobbat mondani, többet ígérni, de hogy ki, mit cselekszik, az egyre kevésbé számít. A kancelláriaminiszter hangsúlyozta: vannak a beszélő országok, de Magyarország továbbra is a cselekvő országok közé akar tartozni. Gulyás Gergely arról is beszélt, hogy az Európai Unió olyan ambiciózus klímacélokat fogalmazott meg, amelyek az atomenergia nélkül megvalósíthatatlanok, ennek elismertetése azonban nehéz feladat.
Portálunk érdeklődésére Gulyás Gergely reagált azokra a vádakra is, amelyek szerint Magyarország „üres kézzel” érkezett volna a glasgow-i klímacsúcsra. A kancelláriaminiszter elöljáróban arról beszélt: azok a magyarországi hangok, amelyek ezt állítják, azokhoz a politikai erőkhöz sorolhatóak, amelyeknek csak divatszerűen fontos a környezetvédelem. Nem az őszinte meggyőződés, csak aktuális politikai haszonszerzés – reagált portálunk érdeklődésére Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón a klímacsúcs kapcsán megfogalmazott kormányellenes kritikákra. A kancelláriaminiszter kifejtette: a valóság az, hogy Magyarország kibocsátáscsökkentési vállalásokkal érkezett a klímacsúcsra, amelyeket be is tart.
Magyarország azon kevés európai uniós tagállam egyike, amelyek teljesítik a vállalásaikat, miközben a tagállamok többsége nem, beleértve olyan nagy országokat is, mint Németország, Ausztria, vagy Svájc
– fogalmazott a miniszter. Mint megjegyezte,
azt látjuk, hogy egyfajta politikai versennyé vált, ki tud nagyobbat mondani, többet ígérni, de hogy ki mit cselekszik, az egyre kevésbé számít. Vannak a beszélő országok, de Magyarország továbbra is a cselekvő országok közé akar tartozni.
Magyarország élni fog azon jogosultságával, hogy ellenőrzi a kísérleti atomerőmű építését Romániában
Portálunk arra is rákérdezett, mi a magyar álláspont a glasgow-i klímacsúcson történt azon megegyezéssel kapcsolatban, hogy az Egyesült Államok új, még sehol ki nem próbált, moduláris rendszerű reaktorrendszert akar tesztelni Romániában. Érdeklődtünk arról is: újrakeveri-e a kártyákat, hogy legalábbis Kelet-Európában már nemcsak Magyarország az, amely atomenergia-termelésének bővítését tervezi, illetve figyelemmel fogja-e kísérni hazánk a kísérleti atomerőmű telepítésének folyamatát. Gulyás Gergely válaszában elmondta: Magyarországnak van olyan jellegű jogosultsága, hogy egy ilyen kísérleti technológia telepítését alaposan nyomon követhesse, és ezzel élni is fog, noha végleges döntés még nem született Románia és az Egyesült Államok között.
Az ambiciózus klímacélok teljesíthetetlenek az atomenergia nélkül
A kancelláriaminiszter ugyanakkor arról is beszélt, hogy az atomenergia kérdésében Magyarország eddig sem volt egyedül, legfeljebb más államok kevésbé voltak hangosak. Kiemelte:
Azt az állítást nem lehet megdönteni, hogy ha a korábbi klímacélokat komolyan vesszük, akkor azokat az atomenergia nélkül lehetetlen lesz teljesíteni. Olyan mértékű kibocsátás-csökkentés, amelyet az Európai Unió maga elé kitűzött, megvalósíthatatlan, ha nem egészíti ki az atomenergia.
Gulyás Gergely elmondta: az atomenergia az egyik leginkább környezetbarát energia, ennek elfogadtatása az Európai Unión belül viszont nehéz kérdés, mert az EU gyakran nem racionális érvek, hanem dogmák mentén működik. Ugyanakkor tíz ország Franciaország vezetésével levelet írt az Európai Bizottságnak, amelyben azt kérték, hogy a klímabarát energiák közé emeljék be az atomenergiát is. A tárcavezető úgy vélte, még ha Brüsszel szándéka ez is volna, a fajsúlyos tagállamok ellenállása miatt az EU nem fog az atomenergia ellen fordulni. Nem kell tehát attól tartania az Európai Uniónak, Brüsszel legfeljebb nem ismeri el klímabarátnak, ami viszont a „tudomány tagadása”.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS