Kétségtelenül Románia kiugrott. Ilyen már történt – kommentálta portálunk érdeklődésére Gulyás Gergely az aktuális Kormányinfón a hírt, amely szerint Románia kilépve az ukrán határ-menti uniós tagállami összefogásból, ami az ukrán gabonadömping ellen született, növelni készül a határain áthaladó ukrán gabona mennyiségét. Mint a kancelláriaminiszternek felvetettük, érdekes kérdés, miért állhat Romániának (és egyébként Horvátországnak is) egy, a saját mezőgazdaságuk elleni ilyen döntés az érdekében.
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter az aktuális Kormányinfón a szerdai kormányülés kapcsán beszélt arról, a háború miatt ellehetetlenült tengeri úton történő gabonaszállítás miatt az ukrán gabonának szolidaritási folyosót nyitottak a szomszédos tagállamok, ugyanakkor az Európában ragadó alacsonyabb minőségű gabona miatt több tagállam – így hazánk mellett Bulgária, Szlovákia, Lengyelország és Románia – a szolidaritási folyosó felfüggesztése mellett döntöttek. Mint Gulyás Gergely példaként érzékeltette, a korábbi évek 40-50 ezer tonnányi mennyisége helyett csak hazánkban 2022-ben 2,5 millió tonna haladt át. Bár a tagállamok korlátozó döntésének jogosságát később Brüsszel maga is elismerte és szeptemberig gabonaszállítási stopot rendelt el, ennek meghosszabbítását azonban annak ellenére nem tervezi, hogy a tengeri szállítás újraindítása érdekében semmilyen lépést nem tett. Gulyás Gergely ki is emelte, hogy hazánk kezdeményezi a gabonaszállítási stop meghosszabbítását, és ha ez uniós szinten nem történik meg, tagállami hatáskörben a korábbiakhoz hasonlóan fog lépéseket tenni. Az európai mezőgazdaságot jelentős mértékben megterhelő ukrán gabonadömping elleni közös tagállami fellépésre azonban árnyék borult, hiszen Románia a múlt héten, Horvátország pedig a napokban jelentette be, hogy fontolgatja az áthaladó ukrán gabonaszállítmányok arányának növelését. Gulyás Gergelyt többek között a közös tagállami összefogás lehetőségeiről kérdeztük a Kormányinfón.
Románia kiugrott, de ez nem biztos, hogy jót tesz a gazdaságának
Kétségül Románia kiugrott. Ilyen már történt – összegezte a román döntést kérdésünkre válaszolva a kancelláriaminiszter, hozzátéve, Magyarország ennek ellenére megmaradt partnereit tájékoztatta a magyar szándékról a gabonastop meghosszabbításával kapcsolatban. Mint hozzátette, várhatóan a lengyel intézkedés meg fog egyezni a magyarral, és a bolgároknál sem tapasztalható ezirányú bizonytalanság, bár lényeges döntésekről egyelőre nem tudni.
Mi azért jelentjük be előre a Bizottságnak is és a többi tagállamnak is, hogy Magyarország szeptember 16-ával visszahozza a korábbi nemzeti rendelkezéseket, ha az Európai Unió ezt nem hosszabbítja meg, hogy a lojális együttműködés jegyében világossá tegyük: a magyar mezőgazdaságot az olcsó ukrán gabona nem teheti tönkre
-hangsúlyozta, kiemelve,
az nem európai szolidaritás, hogy a környező államok gazdaságát tegyük tönkre, a többi európai mezőgazdaság pedig páholyból nézi ezt a helyzetet.
Gulyás Gergely külön nem kívánta kommentálni, miért áll érdekében Romániának és Horvátországnak egy, a saját gazdaságuk elleni döntés meghozatala.
Új diplomáciai csatorna Ukrajna és Magyarország között
Gulyás Gergelyt kérdeztük Novák Katalin köztársasági elnök ukrajnai látogatása kapcsán arról, hogy a bejelentés szerint új, kétoldalú kapcsolat jön létre Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és a magyar köztársasági elnök hivatala között. A kancelláriaminiszter szerint csak köszönet illeti Novák Katalint, amiért létrehoz egy olyan kapcsolatot a két ország között, amelyen keresztül az egyes kérdéseket folyamatosan és közvetlenül tudják megvitatni a felek. Mint felvetettük, mennyiben tekinthető ez egy új diplomáciai csatornának annak fényében, hogy a meglévők a gyakorlati tapasztalatok szerint sem működnek megfelelően. Gulyás Gergely kiemelte, az eddigi ilyen csatornák abból a szempontból biztosan nem működtek jól, hogy nem oldották meg azokat a problémákat, amelyek a két ország között az elmúlt években vitára adtak okot, mint például a nyelvhasználat, kisebbségi jogok, anyanyelvi oktatás.
Ha ez a csatorna hozzá tud járulni a megoldáshoz, akkor nagyon fontos és mindenféleképpen üdvözlendő
– jelentette ki Gulyás Gergelyt.
A kancelláriaminisztert végezetül kérdeztük arról is, mi az igazságtartalma annak a sajtóhírnek, hogy szeptember 1-jétől újabb vidéki szárnyvonalak bezárása következhet. Gulyás Gergely kiemelte, ilyen döntés nem született.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS