Pesti Srácok

Gulyás Gergely: Európában megkísérlik félremagyarázni a lengyel alkotmánybíróság világos döntését

Gulyás Gergely: Európában megkísérlik félremagyarázni a lengyel alkotmánybíróság világos döntését

Európában megkísérlik félremagyarázni a lengyel alkotmánybíróság világos döntését, a vita ugyanis nem arról szól, hogy az európai uniós jognak van-e elsőbbsége a nemzeti joggal szemben, hanem arról, hogy hol van elsőbbsége – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter szombaton az MTI-nek. Gulyás Gergely emlékeztetett, a magyar kormány határozatot fogadott el, amelyben üdvözli a lengyel alkotmánybíróságak a nemzeti jog és az európai uniós jog viszonyáról szóló döntését.

Gulyás Gergely úgy fogalmazott, ebben az ügyben nem az elsőbbségről van szó, hanem a hatáskörről, hiszen nem vitás, hogy vannak olyan területek, ahol a közös piac működéséhez (például a versenyjog területén) elengedhetetlenek a közös uniós szabályok, amelyeknek akár a nemzeti szabályokkal szemben is érvényesülniük kell. A lengyel alkotmánybíróság döntése azonban az elmúlt évek azon rossz gyakorlatára ad választ, amelyekkel az európai intézmények az alapszerződések módosítása nélkül igyekeznek kiterjeszteni saját hatásköreiket olyan területekre is, ahol soha semmilyen hatáskört nem ruháztunk át az uniós intézményekre – mondta Gulyás Gergely. Kiemelte, ezért a tagállami bíróságoknak és különösen az alkotmánybíróságoknak joguk és kötelességük is, hogy vizsgálják minden esetben, nem lépi-e túl egy uniós intézmény a saját hatáskörét, azaz csak és kizárólag azokban a kérdésekben fogadnak el határozatot, hoznak döntést, illetve tesznek javaslatot, amelyeket egyébként az európai uniós tagállamok a közös politikák részévé tettek.

Forrás: MTI ; Fotó: MTI/Máthé Zoltán

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Vasárnapi autóbusz-szerencsétlenség: voltak már problémák a szervezőkhöz köthető utak körül

Exkluzív 2021 augusztus 17.
Nem először került a sajtóhírekbe és a figyelem középpontjába az az utazásszervező cég, amelynek bérelt autóbusza vasárnap hajnalban 8 ember halálát okozó balesetet szenvedett az M7-es autópályán – tudta meg a PestiSrácok.hu. 2019-ben több sajtóorgánum is beszámolt róla, hogy magyar egyetemisták franciaországi síútja vált tortúrává, miután a magyar utazásszervezők hibás műszaki állapotú, román buszokkal vágtak neki a több ezer kilométeres útnak, végül az utasok egy része saját költségére, önállóan utazott haza. Majd még kártérítést sem kaptak. A "Suli Sí" szervezőcsapat és a hétvégi szerencsétlenségben érintett Rolitúra gyakorlatilag azonos céges hátteret mutat. Az Index és az Origo korábbi cikkei szerint az utakat szervező vállalkozók korábbi utazási irodáit többször megbüntették; volt olyan iroda, amely éveken át engedélyek nélkül hirdetett utakat.

Egyszerű, buta embereknek titulálja a választókat egy hangfelvételen Balatonalmádi jegyzője

Exkluzív 2022 március 7.
Egyszerű, buta embereknek titulálja a választókat egy nyilvánosságra került hangfelvételen Balatonalmádi alig két hete kinevezett jegyzője. A mindössze 25 másodperces hanganyag egy hacker által üzemeltetett online blogfelületen bukkant fel hétfőn délután, amit – a címzés szerint – több szerkesztőségnek is elküldtek. Az üzenetből az is kiderül, hogy több felvétel is létezik, ezek alapján pedig igencsak megkérdőjelezhető a helyi választási irodát is vezető Gáspár-Fekete Judit függetlensége, illetve az, hogy vajon miként lehet felelősséget vállalni az április 3-i választás szabályos lebonyolításáért...?