Eddig is tudtuk, de Guy Verhofstadt most nyilvánosan is beismerte, hogy egy európai birodalom megalapításáról álmodozik. A politikus úgy véli, egy más fajta EU-ra volna szükség, mert a jelenlegi képtelen lesz túlélni a XXI. századot. Ezzel alapvetően egyetértünk, viszont Verhofstadt úr egészen máshogy látja a dolgokat: a liberális politikus szerint a világ nem a nemzetállamok, hanem a birodalmak irányába halad, és optimista azzal kapcsolatban, hogy a végén az Európa-pártiak nyerik meg a harcot. Verhofstadt föderalista törekvéseit egyértelműen támogatja a Momentum, akik csütörtökre, Budapestre közös utcafórumot hirdettek meg a belga politikussal.
A világ nem a nemzetállamok, hanem a birodalmak irányába halad. Kína egy birodalom. India egy birodalom. Az Egyesült Államok egy birodalom. Nekünk olyan Európai Uniót kell létrehoznunk, amely képes megvédeni az érdekeit
– mondta el a CNN-nek Guy Verhofstadt, aki ezzel nyíltan felvállalta, hogy az Európai Egyesült Államok létrehozásáról álmodozik. Az ALDE vezetője az objektív tudósításról a legkevésbé sem híres csatornának arról beszélt, hogy a “populista-patrióta” vezetők javaslata, mely szerint úgy kellene megreformálni az EU-t, hogy elvesszük a hatalmat Brüsszeltől, “belülről ölné meg a blokkot”. A legnagyobb probléma, ami az EU-n belül van jelenleg, az a hatalmas távolság, amely az európai álom és az Európai Unió működése között tátong. Verhofstadt szerint egy nemzetállamokon alapuló Európa, ahol a tagországok kevésbé köteleződnek el a közösségnek, csak kiélezi a feszültségeket, és a sorsát mások kezébe helyezi.
Putyin, a kínai vezetés, Trump: ezek azok, akik a sorsunkról, az életstílusunkról és a szabályainkról döntenek majd. Néhány nacionalista azt mondja, hogy “a globalizáció ellen vagyunk”, de amit ők csinálnak, az még annál is rosszabb
– fejtette ki.
Verhofstadt küldtetése tehát az, hogy saját képére formálja az európai álmot, ebben pedig segítségére lehetne például Emmanuel Macron is, akit jelen pillanatban országának belső feszültségei kötnek le, például a sárgamellényesek. De más politikusok is osztják az Európai Egyesült Államok gondolatát: ilyen például az SPD korábbi elnöke, Martin Schulz, aki arról beszélt, hogy a birodalmi formációt legkésőbb 2025-ig meg kell valósítani. A politikus magyarországi leghűségesebb szövetségese pedig nem más, mint a Momentum, akik csütörtökön közös utcafórumot is tartanak Verhofstadttal.
Verhofstadt múlt héten egyébként egy panelbeszélgetésen is hasonló dolgokat fogalmazott meg; akkor azt mondta: “az Európai Egyesült Államok egy olyan irány, amely segít összehangolni a közös akciókat európai szinten”. A belga politikus nem titkolt vágya az is, hogy az EU létrehozzon egy közös európai hadsereget, amely európai hősöket nevel majd, akik riválisai lehetnek az amerikai és a kínai vetélytársaiknak. Verhofstadt szentül hiszi, hogy ha van egy Európa-párti poltitikus és van egy Európa-ellenes jelölt, akkor az Európa-párti jelölt fog győzni, ahogyan az Franciaországban történt Macron és Le Pen között.
Forrás: CNN; Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq
Facebook
Twitter
YouTube
RSS