Bár Gyurcsány Ferenc az egyik legtehetősebb, baloldali politikusnak mondott befektető Magyarországon, a DK elnöke a fasorban sincs az adakozás kérdésében a Brüsszelben hősi csatákban hazánkat alázó Szanyi Kapitánnyal, aki több mint ötször annyival támogatta az MSZP-t, mint Fletó a saját alakulatát. Az ellenzéki pártok a Hivatalos Értesítő május 31-i számában olvasható tavalyi pénzügyi beszámolói szerint semmilyen üzletet nem látott vezetősége a Jobbikban, Bajnai Gordon viszont megmikroadományozta egy kicsit a permanensen Michelin-csillagos éttermekben nyomorgó Juhász Pétert. Ablakon kidobott pénz volt Sallai és Hadházy befektetése az LMP-be, Fodor Gábor viszont még mindig egy felfedezetlen gyémántbánya. KariGeri pedig fukar volt a pártjával.
Gyurcsány fukar volt a DK-val tavaly
A DK-t ötszázezer forint feletti összeggel támogató tagok fukarfrakciójában foglalt helyet tavaly Gyurcsány Ferenc – derült a pártok múlt esztendei, a Hivatalos Értesítő közzétett pénzügyi beszámolóiból. Az elnök hatszázezer forinttal segítette meg alakulatát – ahogy Hajdú László és Niedermüller Péter is –, míg Molnár Csaba, Vadai Ágnes, Oláh Lajos és Varju László egymillió felett adakozott, miközben utóbbi volt a leginkább bőkezű (1,33 millió forint). A DK-hoz tavaly több mint huszonnégymillió forint folyt be a tagdíjakból, a központi költségvetésből ugyanakkor kerekeken százharminckétmilliót kaptak. A párt összes bevétele nem érte el a kétszázhetvenmillió forintot, kiadásaik azonban meghaladták a kétszázötvenmilliót, így szerény megtakarítással vészelték át 2017-et, miközben fel kellett készülniük április 8-ra, a Fidesz teljes megsemmisítésére is. Az eredményt ismerjük.
Bajnai is megtámogatta Juhász Péter önsegélyező egyletét
Más fiskális megközelítést alkalmazott az Együtt, amely kétmillió forint alatti tagdíjbevétele mellett tavaly több mint százharminhárom milliót zsebelhetett be a büdzséből, összes bevételük ugyan több volt százötvenhárom milliónál, kiadásaik viszont a százhetvenet is meghaladták, így nem csoda, ha a lélekben és költségvetésileg még mindig fel nem dolgozott választási eredményeik – fél százalékkal hasítottak – után néha-néha kalapozni kénytelenek a tüntiken. A tavalyi pénzügyi beszámolónak ugyan nem tárgya az idei kampányra fordított, és visszafizetendő háromszázmillió forint, amely miatt az Együttből várhatóan Külön lesz, mivel a tartozást nem tudják kigazdálkodni, ezért inkább feloszlanak. Pedig tavaly még voltak remények, a pártot Walter Katalin és Szigetvári Viktor több mint egymillióval, Bajnai Gordon pedig hétszázezer forinttal támogatta. Az adakozók listáján nem szerepel az éhező, nyomorgó, néha MIchelin-csillagos éttermekben vacsorázgató, esetenként szánalomból megluxusnyaraltatott Juhász Péter, ami érthető, neki a napi betevőt a a mikroadományok jelentik.
Nem látott üzletet a Jobbikban a vezetősége
Csaknem egymilliárd forintos kiadással, a bevételhez képest csaknem kétszázmilliós deficittel zárta a tavalyi évet a Jobbik, amely már majdnem félmilliárdos költségvetési keretből gazdálkodhatott. A tavaly még a teljes egység illúzióját kergető, április 8-a óta pedig a tagjait és vezetőit kereső, a teljes szétesés küszöbén lévő alakulat nagy támogatóinak listája a legszélesebb a Hivatalos Értesítő felsorolása szerint. A félmillió forintnál nagyobb összeget a Jobbikba fektetők listáján Szabó Gábor a krőzus a maga négymilliójával, és vannak még hozzá hasonló nagyságrendben adakozók. Érdekesség, hogy sem az áprilisi választásba belebukott Vona Gábor, sem a sleppjének tagjai, sem a Vona trónját megörökölő Sneider-Gyöngyösi-féle alakulat, sem az őket kihívó Toroczkai-Dúró-vonal potentátjai nem tartották annyira befektetésre érdemes pártnak a Jobbikot, hogy félmillió forintot áldoztak volna rá.
Rosszul fektetett be Sallai és Hadházy
Melléfogott tavalyi nyolcszázhetvenezer forintos befektetésével az LMP-ből kicsapott Sallai Benedek, ahogy a pártjára több mint hétszázezret áldozó, majd a szamárpadba ültetett Hadházy Ákos is – olvasható ki a párt tavalyi pénzügyi mérlegéből. Az LMP tavalyi kiadásai több mint kétszáznegyven millió forinttal meghaladják a bevételeiket, és ebben még nincsenek benne az idei választás után Szél Bernadett fejére olvasott ruhavásárlási és fodrászszámlák. Bár Szél maga is csaknem egymillióval támogatta tavaly a pártját, úgy tűnik, még ez is kevés volt annak társadalmi szintű megértetéséhez, hogy Magyarországon jelenleg botrányosan kevés nő van a férfi súlyemelők között, illetve a Kecskemét környéki szikes pusztákon elképesztően kevés a modern, európai értelemben vett, elkerített, szaros zacskóval felszerelt kutyafuttató.
Aki nagyot akar szakítani, vegyen Fodor Gábort!
Megtérülő üzlet manapság liberálisnak lenni, a Fodor Gábor Párt – hivatalos nevén Magyar Liberális Párt – a háromszázkilencvenezer forintnál is kevesebb tagdíjbevétele mellett több mint hetvenmilliót kapott a költségvetésből. Liberáliséknál az egyetlen nagy adakozó meglepetésre ugyancsak Fodor Gábor volt, bár megjegyzendő, hogy a 2016-ban a pártba ölt kilencszázhetvenkétezer forintos támogatása tavaly négyszázezerrel megcsappant. Mivel Fodor hite töretlennek tűnik eszméiben, így valószínű nem árazta le az önmagát jelentő alakulatot, hanem a fukarkodásnak valószínűleg pusztán adóoptimalizálási okai vannak.
Bőkezűek voltak az MSZP-vel Szanyiék
Pénzügyi fegyelem olvasható ki az MSZP beszámolójából, a baloldal zászlóshajója több mint kétszázmilliós többlettel zárta a tavalyi évet, és a magánadományokból is hatvankétmilliót meghaladó összeg gyűlt össze. Ujhelyi István és Szanyi Kapitány nem felejtették el, hogy honnan indultak Brüsszelbe, előbbi csaknem hat, Szanyi pedig közel 3,5 millió forinttal támogatta pártját. Az MSZP-nek több mint félmillióval adakozó tagok listáján tizennégyen vannak olyanok, akik az említetteken kívül ezt egymillió forint feletti összegben tették, azonban a jelek szerint ez sem volt elegendő a párt zuhanórepülésének megakadályozásához.
KariGeri nem adakozik
Spórolás jellemezte tavaly a Párbeszéd gazdálkodását, a kétmilliós tagdíj, és a százhatmilliós költségvetési támogatás, valamint az egyéb bevételek mellett a párt csaknem harmincmilliós többlettel zárta 2017-et. Az alakulatot Szabó Tímea félmillióval, Jávor Benedek pedig csaknem másfélmillióval támogatta. A nagybefektetők listája ezzel le is zárult, Karácsony Gergely talán nem szimatolt nagy üzletet a pártjában, talán ezért is ment el statisztálni miniszterelnök-jelöltnek az MSZP-hez.
Forrás: Hivatalos Értesítő, a Magyar Közlöny melléklete, Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS