Annak ellenére, hogy a bíróság jogerős ítélete szerint 11 éven át jogosulatlanul tulajdonolta a Hármashatár-hegyen lévő 145 hektárnyi erdőt és a hozzá tartozó ingatlanokat a Pilisi Parkerdő Zrt., a társaság továbbra is kezelője az értékes területnek, és a jelek szerint nem is hajlandó levonulni arról – értesült a PestiSrácok.hu. Az ügy azért is pikáns, mert a bíróság már tavaly júniusban kimondta a verdiktet, azóta ugyanakkor semmi változás nem történt, miközben a háttérben komoly területi csata is dúl. A portálunk birtokában lévő dokumentumok szerint a Pilisi Parkerdő tíz körömmel ragaszkodik a területhez, a társaság felülvizsgálati kérelemmel is élt a júniusi jogerős ítélet ellen, amelyet elutasítottak.
Még most sem állt helyre a jogszerűség a Hármashatár-hegyen, ahol egy korábbi fatális hibának köszönhetően több mint egy évtizede dúl a területi háború. A PestiSrácok.hu megtudta, annak ellenére, hogy már jogerős bírósági ítélet is született arról, hogy a Pilisi Parkerdő Zrt. 11 éven át jogosulatlanul tulajdonolta a Hármashatár-hegyen lévő 145 hektárnyi erdőt és a hozzá tartozó ingatlanokat, a társaság továbbra is kezelője az értékes területnek, és a jelek szerint nem is hajlandó levonulni arról. A portálunk birtokában lévő tulajdoni lap tanúsága szerint a bíróság tavaly júniusban hiába mondta ki az ítéletet, a hegyen semmilyen változás sem történt és a Pilisi Parkerdő Zrt. továbbra is kezelőként szerepel a dokumentumban. A tulajdoni lapból ráadásul az is kiderült, hogy a Pilisi Parkerdő tíz körömmel ragaszkodik a területhez, a társaság felülvizsgálati kérelemmel is élt a júniusi jogerős ítélet ellen, amelyet elutasítottak. Mindez aligha lehet véletlen annak ismeretében, hogy a háttérben valóságos területi háború bontakozott ki és harmincmilliárd forintos szövevényes ingatlanügyről van szó, amelynek civilek itták meg a levét. A hegytetőért a történelmi repülőbázist korábban talpra állító és üzemeltető cég, a vele fúzióban működő civil szervezetek és egyesületek és a Pilisi Parkerdő Zrt., illetve egy, az utóbbi által felkarolt érdekkör harcol.
Gyurcsányék elfordították a fejüket
A hercehurcának a pilóták itták meg a levét, akiket kitettek a repülőbázisról, és megszűnt a hegyen a klubkeretekben folyt sárkányrepülés, siklóernyőzés, miközben a korábban karbantartott terület mostani állapota is bőven hagy kivetnivalót maga után.
Mint ahogy azt korábban megírtuk, az erdőkezelő zrt.-t 11 éve annak ellenére jegyezték be tulajdonosnak, hogy gazdasági társaság számára ezt a törvény szigorúan tiltja. Gyurcsány Ferenc és kormánya mégis elfordította a fejét. Ilyen és ehhez hasonló, Gyurcsányék idejéből megmaradt rejtett aknák ma is sokak életét megkeserítik. A „ téves” tulajdoni lapot szinte azonnal megküldték a Pilisi Parkerdő-nek és az MNV egyik jogelődjének, az ÁPV Rt-nek is, akik semmit nem tettek a törvénytelenség ellen. Annak ellenére sem, hogy az MNV másik jogelődje, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság a hegyen korábban székelő, majd onnan kitett Pilótacentrummal készítette elő a fejlesztési terveket. Később (igaz, már Fidesz-KDNP kormány idején) belépett a történetbe a harmadik szereplő, az Atrox Kft., amely a parkerdővel kötött szerződésére hivatkozva próbálja azóta is átvenni a csillagászati értékű területet. A háborúskodás közben hatvan nagy értékű, részben muzeális repülő tűnt el a hegyről, tizenhét közülük szőrén-szálán, egyéb, nagy mennyiségű és értékű vagyontárgyakkal együtt. 2012-ben hiába fordult meg a széljárás az erőt nem kímélve lobbizó érdekcsoportok körül és Szabó Csaba, a vidékfejlesztési tárca akkori miniszteri biztosának közbenjárására hiába lett újra tulajdonos a magyar állam, a vita nem rendeződött, sőt tulajdonképpen semmi sem történt. A pereskedések azóta is tartanak, a parkerdő ugyanis 2013-ban nem volt hajlandó beletörődni, hogy az állam nevében a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet a földhivatalban töröltette a 145 hektárnyi, a budai Hármashatár-hegyhez tartozó terület parkerdős tulajdonjogát.
Kútba esett fejlesztés
Az erdőtársaságnak valójában csak az erdő kezelésére volt engedélye, földtulajdont nem szerezhetett volna. A földhivatal komoly hibát követett el, mert tíz év alatt az eredeti kérelemnek megfelelően a hibás bejegyzést hajtotta végre, így végül a hatalmas földterület, épületek és a hegytető is a parkerdő tulajdonába került.
A fatális hiba eredménye, hogy a parkerdő 2008 és 2013 között fokozatosan kiszorította a hegyről az ott sportklubot, turistaházat és erdei iskolát működtető, valamint fejlesztéseket megvalósító Pilótacentrumot. Kútba esett ezzel a Pilótacentrumnak az állami szervekkel, minisztériumokkal közösen tervezett és előkészített, többmilliárdos közérdekű fejlesztése is. A cégnek 1997-től 10+10 évre szóló bérleti és hasznosítási szerződése volt a parkerdővel, a második 10 év opcionális jellegű volt. Az első tíz évben végzett tevékenység végén a Pilisi Parkerdő a problémák előzetes jelzése nélkül, az akkor jól működőnek tűnő kapcsolat ellenére sem hosszabbította meg a szerződést, nem érvényesült a hosszabbítási opciót, pedig a Pilótacentrum gondozta és önerőből fejlesztette a telepet. A Parkerdő végül átvette az irányítást, és 2011-ben az általa megbízott Atrox Mérnök Kft.-t jelölte ki a hegytető hasznosítójának, amely azt jelenleg is ellátja.
Nem volt lista a milliárdos vagyonról
Az Állami Számvevőszék nemrégiben megállapította, hogy a Parkerdő ideiglenes szerződése az elmúlt 20 évben nem volt szerződés szerint évente megújítva, nem volt a kezelt, sokmilliárdos vagyonról aláírt, értékkövető vagyonlista. A szövevényes ügy és történet tehát továbbra sem került nyugvópontra, csak annyi változott, hogy a Pilisi Parkerdő már nem tulajdonosként, hanem a terület kezelőjeként uralja a Hármashatár-hegyet. Érdekes, hogy a minap az állami erdőgazdaságok vezérigazgatói a Földművelésügyi Minisztériumban aláírták a végleges vagyonkezelői szerződéseket, amelyek hiányát tavaly ősszel már az ÁSZ jelentése is kifogásolt, de a 22 társaság közül a Pilisi Parkerdő Zrt. első embere, Zambó Péter nem tudott jelen lenni az eseményen. A Hármashatár-hegy ügyében természetesen Zambó Pétert is kerestük, de cikkünk megjelenéséig nem tudtunk vele beszélni.
Fotók: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS