Nem hajlandó visszavonni az Európai Bizottság a Gyurcsány Ferenc által tulajdonolt Altus Zrt.-vel kötött megbízását–derült ki Walter Deffaa-nak az Oikosz Alapítvány kuratóriumának elnökének, Nagy Ervinnek küldött válaszából. A bizottság nevében válaszoló Deffa az alapítványnak írt levelében megvédte Gyurcsányékat és kijelentette, az Altus megbízásának megszüntetésére nincs jogi lehetőség.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Az Oikosz Alapítvány még 2015. áprilisa és júniusa között gyűjtött össze több mint tízezer aláírást azért, hogy az Európai Bizottság és az Altus között létrejött tanulmányírási megbízást az unió politikai és morális összeférhetetlenség miatt szüntesse meg. Nyílt levelükben arra kérték Jean-Claude Junckert, a bizottság elnökét, hogy vizsgáltassa ki a jogi összeférhetetlenség lehetőségét, valamint arra hívták fel a figyelmét, hogy ezzel a megbízással egy konkrét politikai érdekcsoport, azaz Gyurcsányék kerülnek kizárólagos helyzetbe a következő fejlesztéspolitikai ciklus ellenőrzésében. Éppen ezért azt kérték, hogy a bizottság függessze fel az Altus megbízását. Az Európai Bizottság Regionális és Várospolitikai Főigazgatóságának vezetője azonban az alapítvány elnökének, Nagy Ervinnek írt válaszában megvédte a megbízást és úgy nyilatkozott, hogy annak felfüggesztésére nincs lehetőség. Ismert, áprilisban látott napvilágot az a sokakat megdöbbentő hír, hogy az Európai Bizottság ötmillió eurós megbízást adott az Altus Befektetési és Vagyonkezelő Zrt-nek, felkérve a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó céget az uniós támogatások magyarországi felhasználásának ellenőrzésére.
Több ponton vérzik Deffaa válasza
Nagy Ervin ma megjelent írásában, Walter Deffaa válaszára reagálva annak adott hangot, hogy ő és az aláírók azt a határozott véleményt képviselik, hogy Gyurcsány Ferenc – aki vélhetően 2018-as baloldali miniszterelnök-jelölt is lesz egyben – felesége, Dobrev Klára által irányított cégcsoport nem alkalmas az unió által megkívánt objektív, politikai érdekektől független szakmai munkára. Az Oikosz Alapítvány kuratóriumának elnöke kitért rá, hogy a levél tartalma több dologban is árulkodó. A főigazgató ugyanis elismerte, hogy eseti elbírálásról van szó, amely már eleve számos demokratikus és átláthatósági alapelvet kérdőjelez meg, illetve összemossa a pályázat specifikációs, kiválasztási szakaszát a végrehajtási szakasszal. Az előbbi esetében – a levél szerint – csupán elegendő volt az összeférhetetlenség nem létezésnek megállapításához az a tény, hogy az Altus Zrt.-nek nincs költségvetési támogatása, illetve köz- és adótartozása. Más kizáró tényezőt, melyeket nyílt levelükben felvetettek, az eseti elbírálás során a bizottság nem vizsgált. Ez már önmagában is felvet súlyos kérdéseket, melyeket megerősítését kérik majd a főigazgatóságtól – fejtette ki Nagy Ervin.
Nem nyugodnak bele a döntésbe
A kuratóriumi elnök szerint több mint cinikus érvelés a bizottságtól, hogy az csupán „hipotetikus” felvetés lenne a részükről, hogy politikai érdekek szivárognának be az Altus Zrt. munkáján keresztül és csak emiatt nem lehet a megbízási szerződést felbontani. Nagy Ervin megemlítette, mivel a levél nem adott kielégítő válaszokat a felvetett kérdéseikre, „ezért az ügyet továbbviszik” és kikérik az eseti bírálás szempontjait. Továbbá azt a kérdést is megfogalmazzák, hogy az elmúlt tíz évben hány olyan cég kapott tanulmányírásra, illetve elemzői munkára egy eseti elbírálás alapján uniós pénzt, amelynek gyakorló politikus a százszázalékos tulajdonosa.
Orbán is skandalumnak nevezte a megbízást
Felháborodott az unió megbízásán Deutsch Tamás, az Európai Parlament néppárti-fideszes képviselője is, aki dokumentumok alapján kijelentette: nyilvánvalóan hamis, megtévesztő nyilatkozatot juttatott el az Európai Bizottsághoz Gyurcsány Ferenc cége az általa elnyert uniós pályázat során. “Gyurcsányék az egyik legsúlyosabb szabálytalanságot követték el, tévedésben tartották a döntéshozókat, és ennek köszönhetően nyertek a pályázaton. Az új, megdöbbentő tények ismeretében az Európai Bizottságnak egyértelműen vissza kellene vonnia az Altus megbízását”– szögezte le a politikus. Az ügyben maga Orbán Viktor is megszólalt, aki Strasbourgban a PestiSrácok.hu kérdésére kijelentette, skandalumnak tartja Gyurcsányék megbízását. De az Európai Bizottsághoz fordult az Altus Zrt. másfél milliárd forintos megbízása miatt a Miniszterelnökség vezetője, Lázár János is, aki a fentebb emlegetett Walter Deffaának, valamint Martin Selmayrnek, Jean-Claude Juncker bizottsági elnök kabinetfőnökének írt levelet, amikben ő is kifejtette, mivel az Altus tulajdonosa egy aktív ellenzéki politikus, joggal feltételezhető, hogy a cég nem képes objektív és független helyzetértékelésre. Az egyik levélben Lázár János arról is írt, hogy a kormánynak ennél is súlyosabb aggálya, hogy “a köztudatban élő sajtóhírek szerint a cég több szálon is összekapcsolódott a magyar olajmaffia legsikeresebb és legveszedelmesebb szervezett bűnözői csoportjával”.
Az olajmaffia legrettegettebb cégével érhettek össze Gyurcsányék
Lázár utóbbi kijelentésével nyilvánvalóan a PestiSrácok.hu-nak arra a cikksorozatára (erről bővebben itt, itt és itt olvashat) célzott, amiben kiemeltük, hogy a legnagyobb probléma a Gyurcsány Ferenc köreihez tartozó Altus Zrt. uniós felkérésével az, hogy a társaság korábban több szálon is kapcsolódott a magyar olajmaffia leghírhedtebb vállalkozásához, a több leszámolásos gyilkosság megrendelésével összefüggésbe hozott Portik Tamás egykori cégéhez, az Energol Rt-hez. Ahhoz a homályos múltú titkosszolgákkal és bűnözőkkel telepakolt olajos céghez, amihez az egész országot megrázó, 90-es években elkövetett, több ember halálával végződő leszámolásos gyilkosságok köthetőek. Ezek közül az egyik a négy halálos áldozatot követelő Aranykéz utcai robbantás, aminek megrendelésével a cég alapítóját és volt marketingigazgatóját, Portik Tamást vádolják. A másik, szintén Portikhoz köthető, a társadalmat ugyancsak megbotránkoztató merénylet a Fenyő-gyilkosság volt, melynek felbujtója több tanúvallomás szerint is az Energol igazgatójának közvetítésével ölette meg 1998-ban Fenyő János médiacézárt. Korábbi írásainkban megemlítettük, hogy Gyurcsányék cége úgy kapcsolódik az Energolhoz, hogy annak egyik fő kőolaj beszállítója a 90-es évek közepén-végén az az ETL Rt. volt, amely kapcsolatban állt azzal a Fortus Rt-vel, amit a Gyurcsány-klánhoz kötött Altus Rt. a Magyar Villamos Művekkel hozott létre 1995 szeptemberében.
A címlapfotón Dobrev Klára és Gyurcsány Ferenc látható. Fotó: hír24.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS