Újabb követeléssel élt a kormány felé a pedagógusokat hergelő és rendszeresen sztrájkba hívó Tanítanék Mozgalom és a Civil Közoktatási Platform. A tüntetések vezéralakjai ugyanis ma arra szólították fel a kabinetet, hogy az április 20-i országos pedagógussztrájk miatt levont bérből keletkező összeget csoportosítsák át az egészségügybe. Pukliék egyúttal a dallamos nevű Gyógyítanék mozgalommal is frigyre léptek ma, hogy javaslataikkal újra körbejárhassák a magyar sajtót. Érdekes, de szerintük a forrásból kézfertőtlenítő géleket kellene vásárolni. Az ötleten Csiba Gábor, a miskolci megyei kórház igazgatója is meglepődött, aki a PestiSrácok.hu-nak úgy nyilatkozott, kizártnak tartja, hogy a kézfertőtlenítő gél hiányán múlnának a kórházi fertőzések.
Változatlanul a pénz körül forognak a tegnapi sztrájkszervezők gondolatai. A Civil Közoktatási Platform és a Tanítanék Mozgalom arra szólította fel ma a kormányt, hogy az április 20-i országos pedagógussztrájk miatt levont bérből keletkező összeget csoportosítsa át az egészségügybe. Rögtön kijelölték a pénz pontos helyét is, a hozzájuk hasonlóan dallamos nevű Gyógyítanék mozgalomra hivatkozva: „a költségvetésben megmaradt összeget a kórházi fertőzések megelőzésére (kézfertőtlenítő gél) lenne a legsürgősebb fordítani”. Mindezt azzal az igénnyel támasztják alá, hogy „az egészségügyi intézményekben való tartózkodás ne jelentsen önmagában biztonsági kockázatot senki számára”.
Az Origo április 19-i cikke szerint a leggyakoribb kórházi fertőzések az alsó légúti fertőzés, a tüdőgyulladás, a seb-, a húgyúti és a véráramfertőzés, valamint a bélfertőzések. Ezekre viszont vajmi kevés hatással lehet a kézfertőtlenítő gél, hacsak nem azzal szeretnék mosdatni a kórházi ápoltak torkát és tüdejét, húgyutait, ereit és beleit. Így nem egészen világos, hogy a fertőzések biztonsági kockázatának csökkenését miért reméli a kézfertőtlenítő gél mennyiségének megnövelésétől a Tanítanék és a Gyógyítanék mozgalom.
Dr. Csiba Gábor, a miskolci megyei kórház igazgatója a PestiSrácok.hu-nak úgy nyilatkozott, kizártnak tartja, hogy a kézfertőtlenítő gél hiányán múlnának a kórházi fertőzések. „A kórházak higiénés rendjét szigorú szabályok biztosítják, ahogy a fertőzések ellenőrzése is szabályozott keretek közt zajlik. A fertőzések teljesen nem kiküszöbölhetők, hiszen a kórházban lévők jelentős része eleve fokozottan fogékony rájuk, és időnként emberi mulasztás is történhet. A kézfertőtlenítő gél a szóban forgó pénz egyik lehetséges felhasználási területe, de számtalan másra is hasznosan el lehetne azt költeni az egészségügyben. A kézfertőtlenítő gélből nincs hiány a kórházakban, és a fertőzéseknek nem az az oka, hogy ne állna rendelkezésre kellő mennyiségben” – mondta portálunknak az igazgató.
A kórházi fertőzési ügyek mindig látványosak, hiszen rendszerint többeket betegítenek meg egyszerre, olykor többen bele is halnak, sok dühös rokont és barátot hagyva maguk után. Emiatt a kórházi fertőzésekre fogékony a közönség, ráadásul jól lehet értük hibáztatni a kormányt, hiszen ezek az esetek mindig – egyébként érthető módon – bűnbakkereséssel járnak. A sztrájkszervezők meg is tesznek mindent, hogy rájátsszanak erre, és azt sugallják, hogy a kórházakban ellátási hiány okozza a fertőzéseket, pedig a magyarországi kórházak fertőzési rátája jobb, mint az európai átlag. Ha már mindenképpen elesni látszanak a sztrájknapra eső bérhányaduktól, és a sztrájkkasszát is eltapsolták, legalább a hangulatkeltéssel megpróbálkoznak.
A KLIK egyébként ma azt közölte, „az Intézményfenntartó Központ a sztrájkban résztvevők munkabérének levonásánál a jogszabályoknak és a Pedagógusok Sztrájkbizottságával kötött megállapodásnak megfelelően jár el.”
Vezető fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS