Fiatalok voltak, szabadok, hát persze, hogy rettegett tőlük a Kádár-diktatúra. A PestiTV Hálózat című műsorának legújabb adásában ismét a Kalef galeriről volt szó, vendégünk volt Ujlaki Dénes színművész és Veszely Ferenc festő és “posztumusz” az a Popper Péter, aki pszichológusként az állambiztonság tisztjeit oktatta a galerik megtörésére – „Professzor” fedőnéven. Pénzért. Arra nincs bizonyítékunk, hogy a Kalefre is ráküldték volna Poppert, de az tény, hogy éppen ebben az időszakban volt kulcsszereplő.
A Kalef “galeri” végül túlélte a letartóztatásokat, a beszervezést, bár volt, aki öngyilkos lett, mások külföldre menekültek az élhetetlen diktatúra és a rezsim vegzálása miatt. Jelentős részükből ismert művész lett (például a legendás énekesből, Charlieból), mások nem voltak ilyen szerencsések. Az egyik legkeményebb sors “Agárdy” ügynöknek jutott, aki részt vett gyerekként ötvenhatban, később letartóztatták és beszervezték, hogy barátairól jelentsen. Előtte a börtönben megtörték. Amikor az ausztrál magyarok jóval később, már a kétezres években megtudták, hogy mit tett (Kisfaludy András Kalef című filmjéből) gyakorlatilag elüldözték az országból. Mert így is lehet.
Popper Péter és a többi bűnös pszichológus és pszichiáter, állambiztonsági tiszt és káder ágyban, párnák közt halt meg, de a Kalef tagjai még mindig itt vannak. Nyaranta összegyűlnek Dörgicsén és táncolnak, beszélgetnek, felelevenítik a nagy időket. Mert van, amit nem lehet elpusztítani: ez a szabadság, a szeretet, a fiatalság érzése. Az örök.
(Ha nem látta az első részt és teljesen érteni szeretné a történetet, nem árt azt megnézni előbb. Itt:
Aztán jöhet a második rész:
Facebook
Twitter
YouTube
RSS