Egyre több részlet lát napvilágot az eddigi legnagyobb brüsszeli korrupciós ügyben, melynek érintettjei közül vannak, akik ellen vádat emeltek, és vannak, akik most is a parlamentben ülhetnek. Kiderült azonban, hogy a rendszer úgy működött, hogy voltak, akik csak tudtak a szervezett korrupcióról, de olyanok is akadtak, akik kötelességüknek érezték, hogy részt vegyenek benne.
Az EP három tagja ellen már vádat emelt az ügyészség a Katar-gate néven elhíresült üggyel kapcsolatban. A rendőrség hat másik hivatalban lévő európai parlamenti képviselőt és egy parlamenti tisztviselőt azonosított érintettként. A politikusok és társaik állítólag pénzt vagy ajándékokat fogadtak el Katartól és más külföldi kormányoktól az uniós politika és viták befolyásolásáért cserébe.
Az üggyel kapcsolatban vádat ugyan nem emeltek ellenük, de szerepel azon a listán, amit a Katar-gate két fő gyanúsítottja, Pier Antonio Panzeri volt európai parlamenti képviselő, a hálózat feltételezett vezetője és korábbi asszisztense, Francesco Giorgi adott át a belga hatóságoknak. A nevüket azonban a Politico nem adta ki jogi okokra hivatkozva. Kilétüket ezért homály fedi.
Kampányfinanszírozás a lenyúlt pénzekből
Részletek viszont derültek ki az ügyről, például az, hogy az érintettek ígéretet kaptak egy külföldi képviselőtől arra, hogy akár 250 000 euróval is megtámogatja a kampányukat a választáskor. Volt olyan is, hogy az egyikük egy órát kapott fizetségképpen .Az uniós tisztviselő 20 000 eurót is elfogadott készpénzben – állította Panzeri és Giorgi.
Degradáló megnevezés
Igen lealacsonyító részletek is kiderültek Giorgi vallomásából, amit a hatóságoknak mondott.
Panzeri hálózatában kétféle szereplő van: azok, akik tisztában vannak a szervezéssel és a korrupcióval, és azok, akik kötelességüknek érzik.
A szervezet tagjait katonáknak hívták, de
a legtöbbjük Panzeri szemében hasznos idióta volt, és nem voltak tisztában azzal a rendszerrel, amelyet ő hozott létre
– tudatta Giorgi. Kiderült továbbá, hogy Panzeri remekül manipulálja az embereket, így vett rá többeket a korrupcióban való részvételre. Nem kizárt, hogy ennek a befolyásolásnak dőlt be Eva Kaili, Marc Tarabella és Andrea Cozzolino, akiket korábban letartóztattak, ám már újra a parlamentben ülhetnek, sőt szavazhatnak is.
Forrás: Mandiner, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS