Az EMMI munkacsoportja a felsőoktatási törvénymódosítás lehetséges következményeit fogja elemezni az érintett külföldi egyetemekkel együtt – közölte a PestiSrácok.hu-val Palkovics László oktatásért felelős államtitkár. Itt nem csak a CEU-ról van szó, hanem a többi intézményről, összesen egyébként 22-ről, ugyanis 6-nak visszavonták a működési engedélyét, tette hozzá. A grémium feladata, hogy minden felmerülő kérdést megválaszoljon ezen felsőoktatási intézmények részére.
A felsőoktatási törvénymódosítás a kiindulási alap, de jelenleg 3 ügy zajlik – nyilatkozta Palkovics László oktatért felelős államtitkár egy más témában tartott, mai sajtótájékoztatón. Elmondta, Altusz Kristóf európai és amerikai kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár végzi az Európai Gazdasági Térségen (EGT) kívüli országok egyetemeivel a kapcsolatfelvételt, tudomása szerint már megkezdődött az egyeztetés az érintett négy tengerentúli ország nagykövetségével. Jelezte, azt is, hogy a most létrejött munkacsoport feladata az egyetemeket érintő felsőoktatási törvény módosítás következményeinek elemzése az intézményekkel közösen. A harmadik ügy pedig a Magyarország ellen indult kötelezettségszegési eljárás.
A testület feladata a felsőoktatási törvénymódosítás következményeit tárgyalni az egyetemekkel illetve a Magyarország ellen indult kötelezettségszegési eljárást elemezni – szögezte le az államtitkár. Hozzátette azt is, a kötelezettségszegési eljárásra reagálni azonban majd az Igazságügyi Minisztérium fog 30 napon belül.
Palkovics kifejtette: a munkacsoport több minisztérium között jött létre. Tagjai: az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI), az Oktatási Hivatal, a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Igazságügyi Minisztérium szakértői. Feladatuk, hogy minden, az egyetemek részéről felvetődő kérdésre válaszoljanak, köztük a munkáltatói jogokat érintőket is.
Ők fogják elemezni a jogszabályalkotás, vagyis a felsőoktatási törvény oldaláról és az európai uniós pályázatok tekintetében is a következményeket. Utóbbit azért, mert Brüsszelben kérdésként merült föl, hogy mi történik akkor, ha a CEU-nak megváltoznak a működési feltételei Magyarországon, és mindez hatással lehet-e az európai uniós pályázatokra. Az államtitkár szerint a kettő között nincs összefüggés, mivel – úgy tudja –, eddig sem a CEU pályázott, hanem a Közép-európai Egyetem, de mivel megjelent, mint kérdés, foglalkoznak vele. A Nemzetgazdasági Minisztérium szakértője pedig a módosítás munkajogi vonatkozásait elemzi, miután az Európai Gazdasági Térségen (EGT) kívüli országokból (összesen 6 tengerentúli intézményről van szó) érkező munkavallóknak a jövőben munkavállalási engedélyre lesz szükségük, tette hozzá.
A CEU állítására, miszerint a kormány Áder János köztársasági elnök felszólítása ellenére sem kezdett tárgyalásba velük, Palkovics közölte, a munkacsoport felállt és hamarosan felveszik az intézményekkel a kapcsolatot. Hangsúlyozta továbbá, ebben az ügyben nem csak a CEU-ról van szó, hanem további 21 intézményről.
Címlapfotó: PestiSrácok.hu/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS