A Bankszövetség és az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnökei után a Takarékszövetkezetekért Egyesület is kemény hangú közleményben bírálta a szövetkezeti integráció furcsaságait, megkérdőjelezve az integrációt vezető, botrányról botrányra bukdácsoló FHB-Takarékbank-bankcsoport alkalmasságát a feladatra. Az egyesület Demján Sándorhoz hasonlóan Orbán Viktor miniszterelnöktől kéri az ügy kivizsgálását.
A Takarékszövetkezetekért Egyesület a PestiSrácok.hu-hoz is eljuttatott közleményben tiltakozik az integráció körüli újabb botrány miatt. – Megdöbbenve értesültünk arról, hogy 80 takarékszövetkezeti vezető aláírt egy olyan nyílt levelet, amelyben Demján Sándort vádolják meg hazugsággal. Tudjuk, hogy az integrációs törvény alapján a Takarékbank utasítási joggal rendelkezik a Takarékszövetkezetek felett, és ebből eredően bármelyik vezetőt, bármikor le lehet váltani. Ugyanakkor felhívjuk az aláírók figyelmét, hogy tagjaik és a törvények felé elszámolással tartoznak, és a kényszer senkit nem ment fel a felelősség alól. (…) Ismereteink szerint Demján Sándor úr állításait eleddig számokkal nem cáfolta senki. Egyesületünk csatlakozik Demján Sándor Orbán Viktorhoz írt leveléhez és kéri a kormányt, hogy vizsgálja meg, hogyan érvényesültek a Takarékszövetkezeti integráció által kitűzött célok az elmúlt években! Egyesületünk is valós veszélynek látja, hogy sérül a 130 000 részjegyes tulajdona – olvasható az egyesület közleményében.
Portálunk is megírta, hogy a héten levelet küldött az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke, Demján Sándor Orbán Viktor miniszterelnöknek. Ebben arról ír, hogy szerinte Orbánt félretájékoztatták a takarékintegráció pénzügyi helyzetével kapcsolatban és a pénzügyi adatokat nem a valóságnak megfelelően tálalták a számára. Demján konkrétan a „Spéder Zoltán vezette konzorciumról” beszél, és azt állítja, hogy Spéder Zoltán és üzlettársai „parazitaként szívják ki” a takarékszövetkezeti szektor erőforrásait. Ismert, hogy a takarékszövetkezeti integráció irányítójává a két évvel ezelőtt hatályba lépett törvény értelmében az FHB-Takarékbank-csoport léphetett elő, melynek elnöke és második legnagyobb ismert tulajdonosa Spéder Zoltán nagyvállalkozó, aki egyben Index.hu tulajdonosa is.
A Bakszövetség elnöke kiütné az FHB-t a nyeregből
Az ügyben tegnap Patai Mihály, a Bankszövetség elnöke is megszólalt. Patai a milliárdos üzletemberhez hasonlóan azt hánytorgatja fel a kormánynak a Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterhez írt levelében, hogy indokolatlanul, sőt esetenként jogsértő módon élvez különleges kedvezményeket egyetlen bankcsoport és annak tulajdonosi köre. Ez pedig a Takarékbank és az FHB. A Bankszövetség elnöke miközben elismeri, hogy a kormány az elmúlt időszakban fontos lépéseket tett a gazdaságért és bankszektorért, de azt is javasolja, hogy a jövőben váljon egyértelművé: a takarékszövetkezeti integráció tagjai felett is egyértelműen a Magyar Nemzeti Bank (MNB) gyakorolja a felügyeleti jogokat. Jelenleg ugyanis a törvény ugyanolyan felügyeleti jogkörrel ruházza fel az integrációs szervezetet is a tagintézményekkel szemben, mint az MNB-t. Márpedig ez „a pénzügyi rendszer stabilitását veszélyezteti” – állapítja meg Patai, aki levelének másolatát az MNB elnökének, Matolcsy Györgynek is megküldte.
A Bankszövetség elnöke úgy fogalmaz: „fontosnak tartjuk, hogy a létrejött integrációk az eredeti céljuknak megfelelően működjenek. A takarékszövetkezeti integráció ne terjedjen ki a takarékszövetkezeti múlttal nem rendelkező kereskedelmi bankokra…” Ez utóbbi félreérthetetlenül az FHB-csoportra utal.
A Takarékbank cáfol
Demján Sándor levelére a PestiSrácok.hu-nak is eljuttatott közleményben reagált az FHB-csoporthoz tartozó Takarékbank, amely tételesen igyekezett cáfolni az üzletember által közölt adatokat.
A Takarékbank azt állítja, hogy a takarékok és az FHB-csoport eredményessége egymástól teljesen független. A Takarékbank szerint teljesültek az integráció céljai, “a szektort sikerült megtisztítani a (Demján-féle – PS) OTSZ regnálása alatti évek visszaéléseitől, az elmúlt évtizedek csalárd csődjeitől, a szabálytalanul, az ügyfelek pénzével felelőtlenül gazdálkodó takarékoktól”.
„Sajnos Demján Sándor ismét tanúbizonyságát adta annak, hogy még mindig nincs tisztában az általa korábban kihasznált szektor pénzügyi folyamataival, fejlődésével és tényleges számaival”– hangsúlyozta keddi közleményben a Takarékbank Zrt., amely alaptalan vádaskodásnak és rágalomhadjáratnak minősítette Demján Sándor eljárását. A Takarékbank válaszközleményében közölte: a szektor központi bankjaként jó hírnevének védelme érdekében jogi lépéseket tesz. Az elmúlt években a szektor ugyanis megerősödött, szervezetté és biztonságossá vált. A takarékszövetkezeti integráció együttes mérlegfőösszege a 2014-es 1800 milliárd forintról mostanra mintegy 2400 milliárd forintra nőtt, ezzel az integráció a hazai bankpiac egyik legnagyobb és legbiztonságosabb szereplőjévé vált.
MTI-PS-hírösszefoglaló. Vezető kép: HVG
Facebook
Twitter
YouTube
RSS