Kiengedik pénteken az előzetes letartóztatásból az egykori titkosszolgálati vezetőket érintő vesztegetési ügy egyik főszereplőjét, a korábban külföldön elfogott Jakubinyi Róbertet – értesült a PestiSrácok.hu. Védője, Prandler János érdeklődésünkre elmondta, a bíróság kénytelen lesz ügyfelét házi őrizetbe helyezni, mivel két éve úgy van előzetes letartóztatásban, hogy nem hoztak vele szemben elsőfokú ítéletet. A katonai bíróság a zárt ajtók mögött folyó, titkosított perben vélhetőleg szeptemberben hoz döntést.
SZENVEDI ZOLTÁN – PestiSrácok.hu
Szabadon távozhat a börtönből pénteken Jakubinyi Róbert, akit 2011. júniusában a schwechati repülőtéren fogtak el, majd csaknem egy éves kiadatási őrizet után adta ki az osztrák hatóság a magyar társszerveknek. A férfi védője, Prandler János a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, ügyfele – beleszámolva a kiadatási őrizetet – két éve van előzetes letartóztatásban úgy, hogy ügyében nem született elsőfokú döntés ( A büntetőeljárási törvény 1, 2 és 3 évet, valamint határozatlan időt ad a hatóságnak a kényszerintézkedés fenntartására attól függően, hogy a terheltet hány évvel fenyegetett bűncselekménnyel gyanúsítják, vagy vádolják – a szerk). Az ügyvéd elmondta, a zárt ajtók mögött, a Fővárosi Bíróság katonai tanácsa előtt folyó, titkosított per a vége felé halad. A bíróság közel ötven tanút idézett be a tárgyalásra, köztük számos titkosszolgát ( egykori NBH-st), ügyészségi és bírósági dolgozót, illetve a volt Vám-és Pénzügyőrség korábbi munkatársait. Kérdésünkre Prandler János azt mondta, hogy sem aktív, sem korábbi politikus nem volt a meghallgatottak között, de a MOL-tól sem hallgattak ki senkit. Az ügyvéd megítélése szerint a perben a bíróság vélhetőleg szeptember környékén hirdet majd elsőfokú ítéletet az ügyben – természetesen azt is zárt ajtók mögött.
A Központi Nyomozó Főügyészség tavaly októberben Jakubinyi Róbert és két társa ellen folytatólagosan elkövetett hivatali helyzettel való visszaélésre irányuló hivatali vesztegetés bűntette és más bűncselekmények miatt emelt vádat. Igaz, az eljárás még négy ember ellen folyt. A nyomozás az Egymásért alapítvány egykori rendőrnyomozó vezetőjének, Földesi-Szabó Lászlónak a vallomásával kezdődött. Az Egymásért alapítvány 2005-ben és 2006-ban adófizetés nélkül hozott Ázsiából az országba milliárdos értékű vámárut, többtonnányi élelmiszert arra hivatkozva, hogy adomány, ám azt értékesítették. Így csaknem másfél milliárdnyi adót nem fizettek be az államkasszába. Földesi-Szabót – társaival együtt – adócsalásért hét évre ítélték első fokon, majd kitálalt az ügyészségnek az alapítvány valódi céljairól. Kiderült, hogy az egykori közhasznú szervezet a legmagasabb rangú titkosszolgák kifizetőhelyeként működött évekig. Ennek az ötlete – Földesi-Szabó szerint – Jakubinyi fejében fogant meg, de az alapítvánnyal összefüggő hálózat nem működhetett volna a polgári elhárítás akkori vezetőinek jóváhagyása és a nagypolitika tudta nélkül. Jakubinyi szolgálataiért cserébe azt kérte a titkosszolgálati vezetőktől, hogy simítsák el büntetőügyeit. Földesi-Szabó szerint ebben az akkori Nemzetbiztonsági Hivatal vezetői partnerek voltak. A főigazgató, Galambos Lajos mintegy 150 millió forintot, a cég műveleti osztályvezetője, Gyarmati György 100 milliót forintot, Simon Ibolya, a hivatal akkori jogásza pedig több hónapon keresztül havi 1-1,5 millió forintot kapott. Miután Földesi lebuktatta az NBH-s vezéreket, másodfokon sem volt kíméletes vele a bíróság, hat év letöltendő börtönt kapott. Azonban párhuzamosan újabb nyomozás indult az alapítvány ügyébe, majd 2011. júniusában a schwechati repülőtéren elfogták Jakubinyi Róbertet, majd csaknem egy éves kiadatási őrizet után adta ki az osztrák hatóság a férfit. Sajtóhírek szerint Jakubinyi az oroszok strómanjaként vásárolt, majd játszott idegen kézre több milliárd forint értékű Mol-részvényt akkor, amikor az osztrák OMW intenzív támadást hajtott végre a nemzeti olajtársaság ellen
Fotó: Rtlklub.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS