A német szövetségi kormány több, korábban az Iszlám Állam nevű terrorszervezet területén élő és a szervezettel szimpatizáló, vagy azzal együttműködő nőt és gyermekeiket szállította haza Németországba. Annalena Baerbock külügyminiszter szerint az akcióval az összes, kurd fogságban tartott német állampolgárt sikerült hazatelepíteniük. A fanatikus iszlamisták hazahozatala azonban a titkosszolgálatok szerint igencsak komoly probléma, mivel nemzetbiztonsági kockázatot jelent.
A német külügyminisztérium ismét hazatelepített több, a terrorszervezettel szimpatizáló nőt és gyermekeiket, akik eddig egy észak-szíriai fogolytáborban raboskodtak. A tárcavezető arról tájékoztatta a médiát, hogy a hét gyermek és négy nő, valamint egy férfi repülőgéppel érkezett Németországba. A hatóságok az észak-szíriai Roj fogolytáborból szabadították ki őket. Sajtóhírek szerint a fiatal férfit azonnal őrizetbe vették a landolást követően, mivel bíróság előtt kell felelnie tetteiért. Baerbock arról tájékoztatta a médiát, hogy megkönnyebbült az akció végeztével, mivel így az összes fogságban lévő német állampolgárt, akikről tudomásuk volt, hazahozták.
A gyermekeket nem terheli semmilyen felelőség a szüleik fatális döntése miatt
– nyilatkozta, hozzátéve:
Igazából ők is áldozatai az Iszlám Államnak, ezért is nem hagyhattuk őket sorsukra a fogolytáborban. A nőknek és a fiatal férfinak viszont bíróság elé kell állniuk és felelniük kell tetteikért.
Annalena Baerbock megköszönte az észak-szíriai kurd önkormányzatnak a segítséget, hogy a komplikált hadi és jogi helyzet ellenére segítettek a repatriálásban. A miniszter asszony köszönetet mondott az USA-nak is, akik a logisztikában nyújtottak segítséget. Szavai szerint a szövetségi kormány hat repülőúttal összesen 26 nőt és 76 gyermeket hozott haza a Közel-Keletről. Úgy fogalmazott: a kormány a legnagyobb hangsúlyt a fogolytáborban élő német állampolgárságú gyermekek hazahozatalára fektette.
A kurdok hazaküldenének minden nyugati állampolgárt
Mint ismert, sok harcos magával vitte feleségét és a gyermekeit, amikor elindultak a kalifátusnak is nevezett, az Iszlám Állam által elfoglalt területre. A terrorszervezet 2014-ben Irak és Szíria egy nagy részét elfoglalta. A nemzetközi koalíció – amelyet az USA vezetett – és a kurdok 2019-ben kiűzték a dzsihadistákat Szíriából. Sok harcost és családtagjaikat sikerült élve elfogniuk és ők azóta túlzsúfolt fogolytáborokban vannak. A kurd hatóságok már többször felhívták a kibocsátó országok figyelmét arra, hogy vigyék haza állampolgárjaikat. Azonban több európai ország, például Nagy-Britannia erre nem volt hajlandó, az USA pedig megvonta tőlük az állampolgárságukat, így nem térhetnek soha vissza az Egyesült Államokba. A német jog szerint gyermekeket csak édesanyjuk kíséretében lehet repatriálni, ám voltak olyan nők is, akik nem kívántak hazatérni Németországba. A legtöbb német nő, akik a fogolytáborba kerültek, özvegyek, mivel férjeik a harcokban elestek.
Gondok a német iskolákban
Már több olyan gyermeket beiskoláztak Németországban, akik éveket töltöttek az úgynevezett „kalifátusban” és ők elhozták a radikális eszméket is, amelyek most gondokat okoznak iskolatársaiknak. Verbálisan és gyakran fizikálisan is rátámadnak olyan gyermekekre, akik keresztet vagy Dávid-csillagot viselnek, és radikális gondolatokat terjesztenek más, bevándorló hátterű osztálytársaiknak. A titkosszolgálatok tartanak attól, hogy a tinédzserkorú hazatérők akár terrortámadások végrehajtására is képesek, ha az internet segítségével vagy szalafista mecsetekben további „agymosáson” mennek keresztül. A hazatérő nők hátterét is megvizsgálják, mivel voltak női „erkölcsrendészek” az Iszlám Államban, akik más nőket bántalmaztak vagy végeztek ki, mert a radikális iszlám által nem megengedett dolgokat csináltak – például dohányoztak, sminkelték magukat, férfikíséret nélkül, egyedül mentek ki az utcára vagy nyilvánosan mobiltelefonáltak.
Fotó: DW
Facebook
Twitter
YouTube
RSS