A magyar gázár Európában az egyik legolcsóbb, szemben a liberális portál és a szocialisták állításaival. Ezt nem más, mint az Európai Unió hivatalos statisztikai hatósága, az Eurostat mutatta ki. A rezsicsökkentés az Orbán kormány egyik nagy stratégiai döntése volt, amelyet több lépcsőben hajtottak végre. Azóta az Európai Unióban szinte a legalacsonyabb lakossági gázárakkal büszkélkedhetünk. Cikkünkben az Európai Unió statisztikai hivatalának, az Eurostatnak mutatjuk adataival mutatjuk be, mi is a helyzet a gázárral.
Orbán Viktor miniszterelnök Facebookon közzétett videójában többek közt bejelentette, hogy a rendkívüli februári hideg miatt a lakossági gázfogyasztók egyszeri, 12 ezer forint jóváírásban részesülnek. Továbbá megbízta Kósa Lajos minisztert azzal, hogy a távfűtéssel rendelkező fogyasztók esetében érje el az önkormányzatoknál, hogy hasonló kedvezményben részesüljenek.
Téli rezsicsökkentésről döntött a kormány
Téli rezsicsökkentésről döntött a kormány
Közzétette: Orbán Viktor – 2018. március 7.
Ez remek dolog, ám ezt az ellenzék és a balliberális Index hírportál azonnal betámadta: mondván, ha nem hatósági árat alkalmaz a magyar kormány, hanem világpiaci árat, akkor lakossági gázár jóval olcsóbb lenne. Ahogy olvasható a cikkben: ” A lakosság összességében rosszabbul járt, mintha piaci árat fizetett volna a gázért.” Na kérem szépen erre csak azt lehet mondani, hogy hazugság. Még akkor is azt kell mondani, ha nem illik kollégákra ilyen megjegyzést tenni. Az meg pláne hazugság, amit ebben a cikkben is meghivatkozott szocialista képviselő, Tóth Bertalan állít. Nevezetesen az, hogy a lakosság 2013-2017 közt 70 ezer forinttal fizetett többet a rezsicsökkentés miatt, mintha piaci áron kapták volna a gázt.
Az unióban a harmadik legolcsóbb a magyar gáz ára
Nézzük meg a központi európai statisztikákat. Az Eurostat honlapján bárki hozzáférhet az alábbi adatokhoz. Még az Index szerkesztősége, illetve a Magyar Szocialista Párt is. Gyorsan kikerestünk két a témába vágó ábrát, amit érdemes megnézni.
Az első ábrán jól látható, hogy miként alakult az európai országokban a lakossági (households), illetve a gazdasági szereplőket (non-households) érintő gázár. A lakossági gázárban élvezett hatalmas előny kétségtelenül sokat apadt az elmúlt másfél évben, de még mindig a legolcsóbbak között vagyunk. Tisztán látszik, hogy a gázárak legtöbb helyen csökkennek, ami köszönhető a világpiaci árak zuhanásának. Ennek oka, hogy az oroszok dömping áron öntik a földgázt az európai piacra. Ennek részleteibe azonban most ne menjünk bele.
Gázárak alakulása az elmúlt másfél évben
A másik ábra a jelenlegi sorrendet mutatja, ahol látható, hogy szinte alig van olyan ország, ahol kevesebb lenne a lakossági földgázár.
„Még egyszer leírjuk, hogy Lendvai Ildikó is megértse: az unióban a harmadik legolcsóbb a magyar gáz ára.”
És ebben a statisztikában, mivel 2017-es adatok találhatók, nincs benne a mostani 12 ezer forintos jóváírás. Ha ezt hozzátennénk, akkor kiderülne, hogy talán nálunk a legolcsóbb a földgáz Európában. A román és a bolgár áraknál érdemes tudni, hogy ők a fekete-tengeri gázmezők kibányászásával jóval olcsóbban jutnak hozzá.
Lakossági gázárak 2017 végén
Vagyis az uniós államok közül csak Romániában és Bulgáriában olcsóbb a lakossági ár, és mindenhol máshol drágább. Sőt a nyugat-európai áraknál kategóriákkal jobbak vagyunk. Vagyis Német Szilárd rezsibiztosnak, és az Orbán kormányának semmi oka szégyenkezni. Ha világpiaci tendencia folytatódik, akkor vélhetően újabb rezsicsökkentés várható, amelynek lehetőségét egyébként már többször belengették egyes kormány tényezők.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS