Hamarosan pont kerülhet a terrorcselekménnyel és Csintalan Sándor megveretésével is vádolt Budaházy György és társai ellen lassan tíz éve indult eljárás végére, ugyanis a büntetőügyben jövő év februárjában hirdet másodfokú ítéletet a Fővárosi Ítélőtábla. Noha Budaházy és a többi vádlott tavaly augusztusban nem jogerősen – összesen – 125 évnyi fegyházbüntetést kapott, az ügyészség a büntetés súlyosbítását kérte a másodfokú bíróságtól.
A Fővárosi Ítélőtábla jövő év február 13-án, 15-én, 20-án és 27-én tart nyilvános ülést Budaházy György és társai büntetőügyében – értesült a táblabíróság sajtóosztályától a PestiSrácok.hu. Az utolsó ülésen várhatóan másodfokú ítéletet hirdet majd a bíróság. A vád szerint a Budaházy György által létrehozott Magyarok Nyilai elnevezésű szervezet 2007 és 2009 között Molotov-koktélos támadást intézett MSZP- és SZDSZ-pártirodák, képviselők, vezető politikusok otthonai ellen, és ezekkel az erőszakos cselekményekkel próbálták megváltoztatni a kormánypártok politikáját és félelmet kelteni a lakosság egyes csoportjaiban. Ezeknél a cselekményeknél sérült nem volt, ugyanakkor a vádpontok között szerepel a Hír TV-s műsorvezető, politikai kalandor, a magyar maffiaháború és az olajszőkítési botrány idején MSZP-s alelnöki tisztséget betöltő Csintalan Sándor bántalmazása, illetve egy szórakozóhely, egy jegyiroda és melegbárok elleni támadás is. A vádlottak többsége tagadta bűnösségét, de volt olyan is, aki magára és másokra terhelő vallomást tett.
Az ügyészség súlyosabb büntetést szeretne
A terrorcselekménnyel, testi sértéssel, kényszerítéssel vádolt, 2009. áprilisában letartóztatott, jelenleg házi őrizetben lévő radikális vezetőt tavaly augusztus 30-án ítélték első fokon tizenhárom év fegyházbüntetésre. Budaházy egyik társa tizenkét év fegyházbüntetést kapott terrorcselekmény, lopás, lőfegyverrel visszaélés miatt, négyen tíz évet, egy további terhelt pedig kilenc évet. Az összesen tizenhét vádlott közül a tizenöt terrorcselekménnyel megvádolt személyt tizenhárom és öt év közötti letöltendő szabadságvesztéssel sújtotta nem jogerősen a törvényszék. Az ítélet után a védelem és az ügyészség is fellebbezett, a terrorcselekmény vádját fenntartó Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség pedig be is nyújtotta írásos indítványát a Fővárosi Ítélőtáblához. A főügyészség a büntetés súlyosbítását kérte a másodfokú bíróságtól. A portálunk által megismert fellebbezésben az ügyészség hangsúlyozta, hogy erre azért van szükség, mert
az elsőfokú bíróság a büntetés kiszabása során nem kellően vette figyelembe a vádlottak által elkövetett bűncselekmények tárgyi súlyát, a bűnösség fokát, illetve a bűnösségi körülményeket.
Lecserélték az egyik másodfokú tanácsot
Azonban az eljárás idén nyáron elakadt, mivel az ítélőtábla felfüggesztette a büntetőügyet és az Alkotmánybírósághoz fordult. A döntés oka az volt, hogy a kijelölt másodfokú bírói tanács elnöke az a Rédei Géza volt, aki évekkel korábban tagja volt Budaházy, illetve a harmadrendű vádlott előzetes letartóztatásáról döntő tanácsnak. Utóbbi döntésben a Rédei-tanács egy másik bírája is részt vett. Négy hónap után végül eldőlt, hogy a táblabíróság Lassó Gábor vezette tanácsa fogja másodfokon elbírálni Budaházyék ügyét, így február 27-én, közel tíz év után akár jogerős ítéletet is hirdethet a bíróság.
Kenéz Andreát megviselhették a bírálatok
Néhány hónapja írtunk arról is, hogy a tavaly augusztusban szóban kihirdetett elsőfokú verdikt írásba foglalására a törvény szerint hatvan napja lett volna az eljáró tanácsvezető bírónak, Kenéz Andreának, aki azonban többszörösen túllépte ezt az időkeretet. A késedelem miatt a büntető kollégiumot korábban vezető Mikó Gergely visszavonta Kenéz munkahelyen kívüli munkavégzésre vonatkozó engedélyét, és más, szigorú igazgatási intézkedéseket kezdeményezett vele szemben, ám ez sem használt. Kenéz végül benyújtotta lemondását. Információink szerint a lemondás hátterében az állt, hogy Kenézt megviselték a bírálatok, amelyeket a Budaházyékra kiszabott túl szigorú ítélet (összesen 125 évnyi fegyházbüntetés) kapcsán kapott.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS