Hidvéghi Balázs fideszes EP-képviselő Tim Sebastian brit sztárriporter vendége volt a Deutsche Welle aktuálpolitikai vitaműsorában. A műsorban szóba került többek között a magyar jogállamiság, a koronavírus-törvény és persze a tranzitzónák is. Sebastian nem felejtette el példának hozni a Soros-féle TASZ-t, és azt is megemlítette, hogy ha jól tudja, az egyetlen – most figyeljen mindenki – FÜGGETLEN napilapnak már csak a Népszava maradt meg. Nincs új a nap alatt: a kormány képviselőinek még mindig azt kell magyarázni a haladó nyugati sajtónak, hogy hogyan néz ki a demokrácia, illetve azt, hogy az illegális bevándorlás támogatása nem ad megoldást semmire.
Tim Sebastian már a riport elején belevág a dolgok közepébe, azzal nyit: Magyarország Európa rosszfiúja, mert állítólag hazánkban baj van a jogállamisággal. Arra a kérdésre, hogy a kormánynak miért volt szüksége korlátlan felhatalmazásra, Hidvéghi Balázs úgy válaszol: amikor a járvány elkezdődött, a kormány veszélyhelyzetet hirdetett. Ez két hétig tart, utána a parlament dönthet arról, hogy meghosszabbítja-e azt vagy sem.
A parlament úgy döntött, hogy meghosszabbítja a veszélyhelyzetet addig, amíg a járvány tart
– mondta a képviselő. Tim Sebastian szerint azonban Magyarország helyzete példanélküli, mert minden más államban képesek voltak korlátlan felhatalmazás és rendeletek nélkül irányítani. Ez azonban nem igaz.
Ami azt illeti, nagyon hasonló intézkedéseket unió-szerte bevezettek, hogy kezeljék a helyzetet
– mondta Hidvéghi. A riporter szerint – folytatva a rágalmazást – a vírus csak lehetőséget adott a magyar kormánynak arra, hogy több hatalmat szerezzen és még jobban megszorongassa az ellenzéket…
Ez távol áll a valóságtól. A magyar kormánynak, a Fidesz-KDNP koalíciónak kétharmados többsége van a magyar parlamentben, miért tennénk bármit is, hogy tovább növeljük a hatalmunkat?
– válaszolt Hidvéghi. A képviselő hozzátette:
rendkívüli politikai felhatalmazásunk van, köszönhetően a magyar népnek és a legutóbbi választásoknak.
Mint a műsorból kiderült: a haladó nyugati sajtónak már az is baj, ha a magyar kormány nem engedi az álhírek terjesztését egy kiemelten komoly világjárvány idején…
Tim Sebastian felidézte, hogy a hatóságok az elmúlt időszakban 90 esetben indítottak eljárást rémhírterjesztőkkel szemben. A riporter szerint ez egy „összehangolt támadás, hogy eltiporják a kormányt és az intézkedéseit ért kritikákat”.
Veszélyhelyzet idején, vagy egy olyan veszélyes vírus idején, mint amilyen ez, irányításra van szükség, de persze a törvényeknek és az alkotmánynak megfelelően. Azokban az esetekben, amikor nem volt indokolt valakivel szemben rémhírterjesztés miatt eljárni, az ügyet a törvényeknek megfelelően lezárták. Ez is azt mutatja, hogy a jogállam működik
– mondta a képviselő.
A törvénynek semmi köze a politikai véleményhez, szólásszabadsághoz vagy a gondolat szabadságához. Arra vonatkozik, amikor valaki hamis, téves információt terjeszt, aminek semmi köze a tényekhez. Egy olyan szituációban, amikor a népesség egy világjárvány miatt nagyobb veszélyben van, akkor biztosítani kell, hogy kizárólag valós tények jussanak el az emberekhez
– tette hozzá. A kicsit sem elfogult, „függetlenobjektív” riporter ezután a Soros-féle TASZ által megnevezett két ügyet említi meg. Úgy fogalmaz: a TASZ szerint mindkét esetben rendőri túlkapás történt.
Nem volt rendőri túlkapás, az említett két embert még aznap szabadon engedték
– magyarázta a képviselő. Hidvéghi Balázs hozátette: Németországban egyébként az elmúlt időszakban 40 olyan esetről számoltak be, amikor a rendőrség Facebookon vagy más közösségimédia-felületen írt posztért, kommentért járt el emberek ellen.
Különleges helyzet van. Ráadásul a közösségi médiában rengetek hamis hír terjed, de nyugodtan mondhatom, hogy világszerte próbálják megtalálni a módját, hogy kezeljék ezt
– mondta Hidvéghi Balázs. A riporter felidézi a Riporterek Határok Nélkül szervezet álláspontját, akik szerint a magyar kormány „egy orwelli törvénnyel egy teljes információs rendőrállamot hozott létre Európa szívében”. Erre a rágalomra válaszolva Hidvéghi Balázs ismét tiszta vizet öntött a pohárba:
Ha megnézi a demokratikus választások eredményét, a Fidesz egyiket a másik után nyerte, mert az emberek úgy gondolják, hogy az ország jó kezekben van. A többség úgy gondolja, hogy a kormány jó munkát végez, és szeretnék, ha folytatná azt.
Hihetetlen, hogy sok év után még mindig azt kell magyarázni a haladó nyugati sajtónak, hogy a kormány szabad és demokratikus választásokon kapott felhatalmazást a magyar emberektől. Olyan, mintha ezekben az országokban nem értenék, mit jelent a szabad és demokratikus választás…
Hidvéghi hozzátette: a koronavírus-törvényt az Európai Bizottság részletesen megvizsgálta és úgy találta, hogy semmilyen demokratikus normát vagy európai törvényt nem sért.
Van különbség egy politikai kampány, a különböző nyomásgyakorló csoportoknak a magyar kormánnyal nem egyező véleménye, és a tények, valóság, a kormány igazi eredményei közt
– mondta a képviselő.
A kötelező téma – nincs sajtószabadság Magyarországon, haldoklik a független sajtó, egyetlen csillaga ragyog már csak az égen: a Népszava
Sebastian szerint a kormány látványosan kiéhezteti a független médiát.
Egyetlen független napilap maradt, a Népszava Budapest
– állítja a riporter. Hidvéghi Balázs ezzel kapcsolatban is tiszta vizet önt a pohárba. Elmondta: sokkal tabumentesebb itthon a sajtó, mint sok helyen Nyugat-Európában.
Bármiről szabadon lehet beszélni. (…) Ami azt illeti, ha az online médiát nézzük, akkor a kormány-kritikus média túlsúlyban van
– szögezte le. Hidvéghi a Freedom House jelentésére reagálva elmondta:
Ha igaz lenne, hogy ennyire nincs szabadság a magyar közbeszédben, akkor miként lehetnének ilyen élénk vitáink a politikáról, a társadalomról vagy egy sor más dologról? Ez lehetetlen lenne.
A riporter – folytatva a rágalmakat – elmondja: sokak szerint a Fidesz kezében van a Legfőbb Ügyészség, a Kúria, meg úgy nagyjából minden IS. Úgy fogalmaz: „teljes a kontroll az igazságügyi szervek felett”. (Itt halkan megjegyezném: ha ez valóban így lenne, sohasem született volna olyan döntés, hogy 100 millió forintot kapjanak tanárverő diákok…)
Ez egyáltalán nem így van. Ez egy gyakran hangoztatott politikai támadás a frusztrált magyar ellenzék részéről. Frusztráltak, sikertelenek, de ez nem teszi igazzá a vádakat. (…) Különböző alkotmányos berendezkedések vannak az Európai Unióban, amelyek mind demokratikusak. A tény, hogy különböznek, nem jeleti azt, hogy antidemokratikusak
– magyarázza a képviselő. A riporter szerint nehezen tudja meggyőzni a kormány európai partnereit arról, hogy demokrácia van Magyarországon. Hidvéghi erre úgy válaszol:
A politikai ellenfeleink azok, akik nem akarják elfogadni, hogy lehet olyan konzervatív, kereszténydemokrata kormány, amelyik erős, döntésképes és sikeres.
Szegény migránsok, tranzitzóna, csúnya bevándorlásellenesség
Tim Sebastian felidézi az Európai Bíróság ítéletét, amely arra kötelezi Magyarországot, hogy az zárja be a tranzitzónákat. Az ítélet végrehajtása ugyan megtörtént, de Hidvéghi Balázs elmondta: az Emberi Jogok Európai Bírósága még annak idején úgy találta, hogy a tranzitzóna egyáltalán nem nevezhető őrizetnek, hiszen nyitva áll Szerbia felé.
Senki nem tartóztatja ott őket, bármikor elhagyhatják a tranzitzónát Szerbia irányába, amerről jöttek ezek a családok
– tette hozzá. A riporter szerint ez egy érdekes „kifogás”, majd felteszi a kérdést: a Biblia melyik tanítása szentesíti olyan bevándorlók erőszakos fogvatartását, akiknek semmijük sincs?
Szerintem a keresztényi felelősség az, hogy ott segítünk az embereknek, ahol vannak, segítséget viszünk oda, ahol arra szükség van, ahelyett, hogy a problémát hozzuk be az Európai Unióba, amely nem képes kezelni több százezer vagy millió bevándorlót
– mondta a képviselő.
Nincs erőszakos fogvatartás Magyaroszág határán. Akik jönnek és a tranzitzónában várakoznak, bármikor visszamehetnek abba az irányba, amelyikből jöttek
– tette hozzá. Hidvéghi Balázs végül felidézte a magyar kormány évek óta tartott álláspontját, miszerint Európa csak akkor tudja kezelni a Közel-Keleten, Afrikában, Ázsiában segítségre szoruló százezreket, ha összefogja erejét és odaviszi a segítséget, ahol erre szükség van.
Európának oda kell vinnie a segítséget, ahelyett, hogy lehetővé tenné az illegális belépést akár Magyarországra, akár máshova. Nem ez a megoldás, és az európai emberek nem ezt támogatják
– mondta a képviselő.
Forrás: Deutsche Welle/Facebook; Fotó: PS/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS