Hitvallásom három szó, hazaszeretet, hivatástudat, elkötelezettség. Fontosnak tartom, hogy egy vezető mindig legyen következetes, szigorú, emberséges és egyben példamutató – mondta Benkő Tibor honvédelmi miniszterjelölt a honvédelmi és rendészeti-, valamint nemzetbiztonsági bizottság előtti kinevezése előtti együttes meghallgatásán. A jelölt megerősítette, Németh Szilárd, a bizottság korábbi fideszes alelnöke lehet a honvédelmi tárca parlamenti államtitkára.
Benkő Tibor nyolc éve szolgál a Magyar Honvédség vezérkari főnökeként, egyébként 43 éves katonai múltra tekint vissza. Katonai vezetői életútja szakaszparancsnokként kezdődött. Ahogy arra bemutatkozásában is kitért a ranglétra szinte minden szintjét megjárta.
Ismerem a Magyar Honvédség múltját, jelenét és határozott, konkrét elképzelésem van a jövőjét illetően
– fogalmazott a miniszterjelölt. Hozzátette, tudja azt is, hogy mire van szüksége a katonáknak ahhoz, hogy szolgálatukat maradéktalanul el tudják látni.
Terveit illetően kitért arra, hogy a megváltozott biztonsági környezet új kihívás elé állítja a magyar Honvédséget és a szaktárcát is. Magyarország biztonsága, mint mondta, több pilléren nyugszik, mint a gazdasági stabilitás, a honvédség képességei, az állampolgárok honvédelmi elkötelezettsége és a szövetségesi rendszer. Benkő Tibor emlékeztetett, hogy hazánk szilárd, megbízható szövetségese a tagállamoknak a NATO-ban, amit az is igazol, hogy egyre több katonánk kap magas rangú NATO beosztást.
A miniszterjelölt szövetségesi kapcsolatainkról szólva kkitért az Állandó Strukturált Együttműködésre, melyben Magyarország alapító tag, valamint az Európai Harccsoport felállításának fontosságára is. – Elfogadtam Orbán Viktor miniszterelnök úr felkérését honvédelmi tárca vezetésére, mert egyetértek az elgondolásával. Egyetértek azzal, hogy a magyar emberek biztonságának szavatolásához szükség van egy erős honvédségre. És érzek a magyar katonában képességet arra, és irányomba bizalmat arra, hogy egy erős, modern, hivatásában elkötelezett honvédséget építsünk fel – fogalmazott Benkő Tibor.
Az új kihívások között említette a hibrid hadviselésre való felkészülést, valamint a világban egyre erősödő terrorizmusra való felkészülést, amelynek melegágya az illegális migráció. Továbbá figyelmet kell fordítani a szomszédos Ukrajnában fennálló fegyveres konfliktusra. – Felkészültnek kell lennünk, hogy ezekre a konfliktusokra időben és hatékonyan tudjunk reagálni – jelentette ki a miniszterjelölt.
Majd a konkrét feladatokat illetően a Simicskó István honvédelmi miniszterrel közösen kidolgozott és útjára indított Zrínyi 2026 Programról szólt, amely egy ütemezett, komplex fejlesztési terv. A program első része a honvédség legfontosabb erőforrásáról, a katonáról szól. Első lépésben erősíteni kell a katonák társadalomban elfoglalt szerepét, elismertségét. Nagy hangsúlyt fektetnek a jövőben is a toborzásra, a kiképzés, a képzés és az oktatás korszerűsítésére. Szintén a fókuszban van személyi állományról való gondoskodás, amelybe beletartozik az életpályamodell, a nyugállományú katonákról és a családtagokról való gondoskodás, a lakhatási körülmények javítása a laktanyákban, illetve lakhatási lehetőségek bővítése, valamint az egészségkárosodást szenvedett bajtársak megfelelő biztosítási rendszerének kiépítése.
Második pontja a programnak a technikai képességfejlesztés, az egyéni felszerelések fejlesztése, valamint az anyagi készletek biztosítása. A Zrínyi 2026 egy olyan átfogó haderőfejlesztési program, amely által új típusú biztonsági kihívások figyelembevétele mellett a katonák egyéni képességfejlesztésére épült.
Vadai a civil kontrollt hiányolja
Számtalan kifejezetten kritikus, támadó kérdéscsokorral készültek Benkő Tibor meghallgatására az ellenzéki képviselők. Az élen Vadai Ágnes sorolta hosszú perceken át a kritikáit a miniszterjelölt felé, szerinte vezérkari főnökként mi mindent mulasztott el. Benkő Tibor szemére vetették például a szolgálati járadékosok helyzete rendezésnek elmaradását, a korkedvezményes nyugdíj megszüntetését, de bírálták a Zrínyi 2026 programot is. A legtöbb problémája azzal volt az ellenzéki képviselőknek, hogy Benkő Tibor katonaember, így hiányolják, hogy hol lesz a civil kontroll és mi a garancia arra, hogy most politikus lesz és a szakmai vezetésbe nem fog beleszólni.
Olyan félinformációk is elhangzottak a bizottsági tagok részéről, melyeket a miniszterjelölt azonnal cáfolt. Ezt között a sorkatonaság visszaállításának szándékát, azt, hogy az önkéntes tartalékos állomány kikerülne a HM határköréből, továbbá, hogy a Soros-zsoldosok felkutatását feladatuk kapta volna a szaktárca, illetve az irányítása alá tartozó nemzetbiztonság.
Németh Szilárd viszi tovább a “fideszes vonalat” a honvédelemben
A kritikákra Benkő Tibor megerősítette, igen valóban Németh Szilárd a jelölt a parlamenti államtitkári pozícióra. Ez szerinte azért is ésszerű, hiszen ő katona ember, így a civil vezetés is meglesz, ha már esetében hiányolják a politikai múltat. A miniszterjelölt válaszában erősségnek ítélte meg, hogy egy katona kerül a honvédelmi tárca élére, hiszen a múltban a civil kontroll nem mindig használt. Többek között az is a civil kontrollnak köszönhető, hogy a haderőfejlesztést az elmúlt években szinte a nulláról kellett kezdeni.
Vadai Ágnes kérdezte meg, mit kíván tenni Benkő Tibor miniszterként annak érdekében, hogy a zömében egészségkárosodás miatt honvédség kötelékéből kikerült katonák ne szolgálati járadékot kapjanak. A miniszterjelölt visszautasította, hogy vezérkari főnökként ezzel a kérdéssel ne foglalkozott volna. Mint mondta, az a biztosítási rendszer, amit kidolgoztak, és amely már életbe is lépett éppen ezt szolgálja. Azon kívül arra is adott is lehetőség, és voltak is, akik már éltek vele, hogy akik korábban kikerültek a honvédség kötelékéből és szolgálati járadékosok lettek, visszatértek és ma már újra aktív katonai szolgálatot látnak el.
Az sem igaz, hogy a korkedvezményes nyugdíj teljes egészében megszűnt volna. Benkő Tibor emlékeztetett, hogy ma is lehetőség van arra, hogy egy katona öt évvel korábban abbahagyja az aktív szolgálatot, ők ma nem nyugdíjat, hanem támogatást kapnak, és csak akkor behívhatók, ha az ország biztonsági helyzete ezt kívánja.
Fotók: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS