Leginkább pénzadományra van szüksége a nágocsi Árvácska Anya- és Csecsemőotthonnak, amelynek a november 30-ai tűzeset után lakhatatlanná vált az egyik szárnya – tudta meg a PestiSrácok.hu Bánhidi Tibortól, a Reménység Családok Átmeneti Otthonának vezetőjétől. A Somogy megyei településen egymástól pár száz méterre lévő átmeneti otthon szinte azonnal befogadott nyolc anyát és tizenkét gyermeket, utóbbiak között a legfiatalabb hat hónapos, a legidősebb pedig 15 éves. Bánhidi Tibor szerint az Árvácska tetőszerkezetének újjáépítése legalább 2-3 hónapot vesz igénybe. Bútor-, illetve tárgyi adományokra csak ez után lesz szüksége a Református Egyház fenntartása alatt lévő anya- és csecsemőotthonnak.
Mint az a korábbi híradásokból már ismert, november 30-án, az esti órákban tűz ütött ki a nágocsi Árvácska Anya- és Csecsemőotthonban. A Református Egyház intézményében olyan nők és gyermekek élnek, akik családon belüli erőszak elől menekülve vagy családjukból kimenekítve kerültek a településre. Az otthonnak eddig 31 lakója volt, akik közül hét gyermek és tizenkét felnőtt tartózkodott szobáiban a tűz keletkezésekor, azonban a csodával határos módon senki sem sérült meg. A helyszínre a siófoki és a kaposvári hivatásos, a tabi önkormányzati, valamint a nágocsi önkéntes tűzoltókat riasztották. Az egységek kiérkezésekor már lángokban állt a 250 négyzetméter alapterületű, kétszintes szociális otthon tetőszerkezete, ám az épületet mindenki sértetlenül elhagyta. A tűzoltók nyolc vízsugárral, közel három óra alatt tudták megfékezni a lángokat. Az épületből kilenc PB-gázpalackot hoztak ki a beavatkozó egységek, a palackokat nem érte hőhatás. A tűzben az épület lakhatatlanná vált, a 31 lakó elhelyezéséről az önkormányzat gondoskodott.
Bánhidi Tibor saját beszámolója szerint
az Árvácska épületének kettő része van, az új főépületrész teteje teljesen megsemmisült, a földszinti részében a társalgóban, közlekedőben, konyhában, raktárakban 8-15 cm víz állt. A régi épület hat szobája nem sérült ugyan, és a lakók személyes holmijai is javarészt épségben megmaradtak, de az épület áramszolgáltatás-hiányossága és veszélyessége, továbbá a vízrendszer sérülése miatt nem fűthető, nem használhatók a vizesblokkok. A fűtésrendszerből leengedték a vizet, az áramot a fagyasztóládákhoz és hűtőszekrényhez a szomszéd bácsi biztosítja hosszabbítós kölcsönárammal.
Összesen 20 fő, 8 édesanya és 12 gyermek elhelyezésében tudott segíteni a szintén a faluban lévő Reménység Átmeneti Otthon. A legkisebb gyermek hat hónapos, a legidősebb 15 éves – tájékoztatott Bánhidi, aki azt is elmondta, hogy a legnagyobb szükség pénzadományokra van, hiszen ebből tudja a Dunántúli Református Egyházkerület az Árvácska Anya- és Csecsemőotthon lakhatatlanná vált szárnyát újjáépíteni. Hozzátette:
Tényleg sok a ruhafelajánlás, és már nem tudja az Árvácska sem hova tenni a ruhákat. Amire az Árvácskának most szüksége van villámgyorsan, azok a szakemberek, illetve a szakemberek kifizetése. Lényegében sok-sok pénzre lesz majd szükség, amiből a tetőszerkezetet felépítik. Bútoradományokra, illetve tárgyi adományokra majd az újjáépítés után lesz csak szüksége, amikor újra működőképes lesz az Árvácska. Azt gondolom, hogy 2-3 hónap.
A Dunántúli Református Egyházkerület a Magyarországi Református Egyház Szeretetszolgálati Alapítványával egyeztetve köszönettel fogadja a segítséget, és az adományok fogadására az MRE Szeretetszolgálati Alapítványt bízza meg. Az alapítvánnyal a fenntartó tartja a kapcsolatot, hiszen az újjáépítés az egyházkerület feladata. Adományaikat a Magyar Református Szeretetszolgálaton keresztül juttathatják el. A Magyar Református Szeretetszolgálat bankszámlaszáma: 10702019-85008898-51100005. A közleményrovatban kérik feltüntetni: „Árvácska”.
Mennyi ideig tudnak a jelenlegi, ideiglenes helyükön maradni az Árvácskából elszállásolt családok?
A kormányhivatal ellenőrizte azokat a férőhelyeket, amiket az érintett nyolc családnak biztosított a Reménység Családok Átmeneti Otthona, és jóváhagyta a lakhatást.
Végül is két család lesz az, akiknek hosszabb távon is biztosítunk elhelyezést. Az Árvácska épületét végigjárva háborús övezet utáni üres állapot van. A lakók és a másik otthon munkatársai életüket meghatározó tapasztalattal gyarapodtak, továbbá mindazok, akik a tűz oltásában és az azt követő kárenyhítésben működtek közre
– emlékezett vissza Bánhidi, hangsúlyozva, hogy azt, hogy e körben miként tud majd a Református Egyház összefogni az épület felújításában, a biztosítóval való tárgyalásban, és hogy kinek mik a szándékai, azt a jó Isten tudja. Túl korai még ennek találgatása. Az esemény maga sokkoló és felfoghatatlan. „Az épület teljes helyreállítása több hónap, véleményem szerint addig legfeljebb 20 lakó ellátását lehet biztosítani – az épségben maradt épületrészben további 8-10 lakó ellátásában tudunk hosszabb távon is segítséget nyújtani -, ha erre igény és szükség mutatkozik. Az idősotthonos és az alapítványi főépületes ifjúsági termi elhelyezés rövidtávú ideiglenes megoldás.”
A református egyházi fenntartású Árvácska Anyaotthon 1995. január 12-én kezdte meg működését, azóta már 35 főnek tudtak otthont biztosítani. A kezdetek óta több, mint félezer válsághelyzetbe jutott anyát és gyermekeiket segítették.
Az Árvácska árváinak elszállásolása mellett a Reménység Alapítvány szervezésében jótékonysági koncert lesz szombaton Siófokon, ahol három család számára gyűjtenek adományokat. A jótékonysági hangverseny előadói Teleki Miklós orgonaművész és a Reménység Alapítvány Énekkara lesz. Támogatójegyek 5000, 2000, 1000 és 500 Ft-os címletekben vásárolhatók a helyszínen, elővételben pedig a Tourinform Irodában és a Kálmán Imre Kulturális Központ recepcióján. Ünnepi gondolatokat Horváth Gábor mond, akivel korábban a Száraz November kapcsán beszélgettünk.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS