Az orosz és az ukrán fél egymást vádolja a humanitárius folyosók tiszteletben tartásának megsértésével, miközben a béketárgyalások sem vezettek semmilyen eredményre. Egyre több ukrán nagyvárost kerítettek be az oroszok, akik ukrán források szerint Kijev ostromára készülnek, miközben Odesszával kapcsolatban is orosz támadási szándékot feltételeznek az ukránok. Horváth József biztonságpolitikai szakértő volt a Pesti Riporter vendége, aki részletesen elemezte az orosz–ukrán háború legújabb fejleményeit, valamint a lehetséges forgatókönyveket a háború folytatását, vagy a lehetséges békekötést illetően.
A keddi Pesti Riporter első vendége Horváth József biztonságpolitikai szakértő volt, akit természetesen az orosz–ukrán háborúról kérdezett Ferkó Dániel műsorvezető. A szakértő kijelentette: sosem szabad egy háború során olyat kijelenteni, hogy nem lehet durvább. Véleménye szerint jelenleg még messze vagyunk attól, hogy a mostani konfliktus elérje a mélypontját. Mint ismert, bár a keddi napon született egy átmeneti tűzszüneti megállapodás a felek között, hogy a civilek a humanitárius folyosókon elhagyják az ostromlott nagyvárosokat, a felek egymást vádolták azzal, hogy megszegték az egyezményt.
Az ukrán fél a szavak szintjén legalább is eltökélt, nem adják meg magukat és nem akarják átadni a hatalmat. Az oroszok részéről azt látni, hogy be akarják keríteni az ukrán seregeket, hogy utána a városok ostrománál kívülről ne legyen támadás. Fontos stratégiai pillanatnál vagyunk éppen
– jelentette ki a szakértő, aki szerint azok a robbantások, amelyeket látunk, egyelőre csak tüzérségi előkészítései annak, hogy a városokba bevonuljanak az oroszok. Horváth József elmondta, hogy külföldről kap politikai tanácsokat a kijevi vezetés; úgy látszik, egyelőre Zelenszkij ukrán elnöknek azt mondják, hogy tartson ki és maradjon a helyén. A szakértő szerint kérdés az, mikor jön el a pillanat, amikor már túl sok a polgári áldozat és a harc kilátástalanná válik.
Ilyen esetekben egy valódi politikusnak el kell gondolkodnia azon, hogy a saját politikai karrierje vagy a nemzetének a jövője a tét
– fogalmazott. A biztonságpolitikai szakértő ezek után leszögezte, hogy a nagyhatalmaknak nincs érdekében egy világháború kirobbantása; sem Kínának, sem az Egyesült Államoknak, sem Oroszországnak nem érdeke egy ilyen volumenű harcba belemennie.
Mint minden nap, a Pesti Riporterben a nézők tegnap is láthattak egy rövid összefoglalót a nap háborús eseményeiről. A tegnapi adásban leadott videóriport itt is megnézhető:
Facebook
Twitter
YouTube
RSS