A csalódást okozó nagycsapatok Eb-je ez, legújabba Portugália iratkozott fel a szenvedő esélyesek közé. Úgy tűnik, belepunnyadtak abba a hozzáállásba, amellyel 2:0-ra kikaptak a csoportjuk zárómeccsén Georgia ellen, és Szlovéniával szemben is csak mezőnyfölényig és jobbára kaput eltévesztő lövésekig jutottak el. A balkáni csapat szinte minden erejét a védekezésbe fektette, de nem hiába, hiszen hosszabbításra kényszerítették Ronaldóékat, sőt azt is túlélték. A büntetőknél aztán megremegtek az addig magabiztos szlovén lábak, és a teljes összeomlás vége portugál továbbjutás lett.
Ha elkényeztetve éreztük magunkat a tegnapi spanyol–georgiai nyolcaddöntő után, hamar elmúlhatott az érzés a francia–belga találkozón, és a portugál–szlovén meccsen sem tért vissza. Az nem kérdés, hogy erősebb az ibériai csapat, ez a mezőnyben egyértelműen látszott, de egyszerűen nem tudtak mit kezdeni a szervezetten védekező szlovén válogatott ellen. Rögtön a legelején Ruben Dias lőhetett közelről, majd Ronaldo bólintott mellé egy egész jó beadásnak, amelynél a tovaszálló labdát Fernandes se érte el lábbal. A kettő közt Ronaldo dekázgatása hozta izgalomba a közönséget – látványos volt, de más hasznot nem hozott. A 211. válogatott meccsét játszó veterán csapatkapitány nagy akarással hajtott, komolyan vette a játékot, igaz rá nem lehetett ilyen téren panasz a szégyenteljes utolsó csoportmeccsükön se. A mozgalmasabb első tíz perc után leült a játék, a portugálok sem akartak semmit kockáztatni.
Fél óra játék után Leao száguldott el egy labdával, lefutotta a védőjét, majd Drkušić ért oda becsúszva, előbb a labdát kanalazta el, majd a támadó lába is sorra került, ő pedig sárgát kapott érte – megítélhető volt, de ha továbbot intett volna a spori, és megtapsolták volna a védőt a tiszta szerelés miatt, olyat is láttunk már. A kaputól 19 méterről esedékes szabadrúgást Ronaldo végezte el, a sistergő bomba centikkel a felső léc fölött ment el, de a kapus biztosította. A szlovén tábor egy szakállas poént előszedve Messit éltette, a csapatuk teljesítményénél viszont még ez is emlékezetesebb volt. A félidő utolsó perceiben legalább láttunk tőlük egy-két próbálkozást, blokkal vagy kapu mellé menő labdával végződtek. Palhinha aztán majdnem megadta a hangulati löketet a ráadás utolsó pillanatában, amikor 17 méterről, középről telibe lőtte a jobb kapufát. A portugálok egyértelműen megérdemelték volna a vezetést, de a továbbjutást nem érdem szerint osztják.
Tíz percnyi birkózás után megint portugál szabadrúgás jöhetett, ismét Ronaldo helyezkedett tüzérségi pozícióba, de a középre tartó bombát kiöklözte Oblak. Megvolt a portugálok első kapura tartó lövése. Mindkét csapat el-eljutott lövésekig, de fájdalmasan pontatlan volt mindenki, hacsak nem a blokk lépett közbe hatásosan. Komolyabb izgalmat az okozott, amikor a szlovének leghíresebb játékosa, Šeško labdával együtt lefutotta Pepét, majd a kapu közelébe érve – még mindig a portugálok jócskán túlkoros hátvédjével a nyakában – csúnyán mellé gurított. Ez a néhány helyzet törte meg az unalmas mezőnyjátékot; hiába teszi Szlovénia jól a dolgát – a nagycsapatok játékának lerombolását –, Portugália erre a meccsre sem tudott úgy rápörögni a Georgia elleni veresége után, ahogy a tét indokolta volna.
Ronaldo elszórt még egy, ezúttal távolabbi szabadrúgást – ő sem volt csúcsformában. Negyed órával a vége előtt akár büntetőt is megérhetett volna, ahogy Karničník lökte Diogo Jotát a szlovén kapu közelében, de nem sípolt a játékvezető. Unalmasan csordogált a meccs egészen a rendes játékidő legvégéig, amikor Ronaldo hagyta ki a meccslabdát. Nagyszerű labdával ugratták ki, tiszta helyzetben lőhetett, de a lapos kísérletre ráfeküdt Oblak. Kevéssel később ugyanő távolította el a labdát Ronaldo fejéről, az ellentámadásból pedig Celar veszélyeztethetett volna, ha nincs ott Pepe. A ráadás perceiben a portugálokban tudatosult, hogy ez a meccs még messze nincs elsimítva, nyomtak egy kicsit, de nem jártak sikerrel. Erősen unalmasba hajló, brusztolós meccsen, sok portugál kísérletből, de mindössze négy kaput eltaláló lövésből (ebből három portugál) nem esett gól.
Vártuk, hogy a hosszabbításban hátha felsorakoztat Portugália érveket amellett, hogy neki kell a negyeddöntőbe jutnia, de nem változott érdemben semmi. Csak az első játékrész legvégén jött a fordulat és a nagy lehetőség: Diogo jota nagyon szépen szlalomozott át a szlovén védelmen, végül csak szabálytalanul tudták megállítani. Ronaldo megannyi szabadrúgás, illetve egy ziccer után megkapta a legnagyobb lehetőséget, hogy ezen az Európa-bajnokságon is betaláljon. Már a rákészülésnél feszültség és bizonytalanság látszott az arcán, ehhez képest egész jól lőtte a büntetőt, ám Oblak még jobban vetődött, és a kapufára tolta. Szegény Ronaldo egyre jobban összeomlott, tényleg semmi nem sikerült neki ma. Fordulás után Palhinha ívelt fejese késztette munkára a szlovén portást, de kipiszkálta a léc alól. És megadta a sors a szlovénoknak is az esélyt: a szerencsétlenkedő Pepe megajándékozta egy labdával Šeškót, aki elszelelt a játékszerrel, a hosszú alsót választotta, de Costa lábbal hárított.
A tizenegyeseket a szlovének kezdték, és Diogo Costa rögtön hárított. Ronaldo állt oda az első portugál büntetőhöz, amihez nem kis bátorság kellett egy ilyen meccse után, de összeszedte magát, és megoldotta a feladatot. Nem tudni, mi történt a szlovén csapattal, mert berezelt arccal álltak oda mindannyian, és egymás után elrontották mindhárom büntetőjüket. Többre aztán nem is nyílt alkalmuk, mert a portugálok a sajátjaikat belőtték, és továbbkínlódták magukat a negyeddöntőbe.
nyolcaddöntő:
PORTUGÁLIA–SZLOVÉNIA 0:0 h.u., büntetőkkel 3:0
Facebook
Twitter
YouTube
RSS