Maffiaszerű korrupciós bűncselekménnyé kezd terebélyesedni az óbudai önkormányzati korrupciós botrány. Kiss László polgármestert vezető beosztású személy által az előnyért hivatali helyzetével egyébként visszaélve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása bűntettével, valamint más bűncselekmények elkövetésével gyanúsította meg szerdán a Központi Nyomozó Főügyészség. Indítványozták a kerületi vezető letartóztatását is két másik, új gyanúsítottal együtt. A korrupciós botrány gyanúsítottjainak száma már 16-ra nőtt. Nem zárható ki, hogy újabb gyanúsítottak is lesznek.
Teljes mértékben abszurdak a gyanúsításban foglaltak, mondta Kiss László, Óbuda-Békásmegyer tegnap őrizetbe vett polgármestere, akinek szavait védője, Zamecsnik Péter tolmácsolta. Az ügyvéd szerint nincsennek meg védence letartóztatásának különleges okai, így nem kell a szökésétől, elrejtőzésétől, a bizonyítékok megsemmisítésétől, bűnismétléstől sem tartani, hiszen maga a korrupciós ügy már két éves, ennyi ideje tud róla Kiss László is.
Kérdés, a nyomozó ügyészeknek milyen konkrét bizonyítékai vannak? A gyanúsítotti kihallgatáson ugyanis még semmilyen bizonyítékot nem tártak a DK-s polgármester elé. Védője szerint ő maga ma kaphatja meg elektronikus úton az eddigi tanúvallomásokat.
Gyurcsány polgármesterét pénteken viszik letartóztatni
A Központi Nyomozó Főügyészség mindenesetre indítványozta Kiss László letartóztatását. Úgy tudjuk, az indoklásban különös hangsúlyt kaphatott a büntetőeljárás befolyásolásának, a tanúk, illetve más gyanúsítottak befolyásolásának a lehetősége. Pénteken 9 órára viszik a polgármestert az illetékes nyomozási bíróhoz, ahol kiderül, elrendeli-e a bíró a letartóztatást.
Kisst két másik, szerdán őrizetbe vett új gyanúsítottal együtt viszik a letartóztatási tárgyalásra.
A gyakorlat szerint bűnszervezetben elkövetett korrupciós ügyekben rendszerint letartóztatják azokat a gyanúsítottakat, akiknek a letartóztatását az ügyészség indítványozza. Ugyancsak gyakorlati tapasztalat, hogy ezekben a súlyos ügyekben a letartóztatási indítványokat rendre megfelelő súlyú bizonyítékokkal támasztja alá a nyomozó hatóság. Ebből kiindulva Kiss László esetében is várható a letartóztatás. Ami első alkalommal 30 napra szól, de után két éven át meghosszabbítható. Azért csak két éven át, mivel a Büntetőeljárásról szóló törvény kimondja, gyanúsított megnevezése esetén a nyomozás maximum 2 év lehet.
Már 16 gyanúsítottja van az óbudai korrupciós ügynek
A KNYF ma reggeli közlése szerint már 16 gyanúsítottja van az óbudai korrupciós ügynek. Júniusban még csak 10 volt.
A Központi Nyomozó Főügyészség a korrupciós bűncselekmények miatt folyamatban lévő nyomozásában szerdán újabb öt személyt hallgatott ki gyanúsítottként, akik közül hárman őrizetben vannak.
A nyomozó főügyészség tegnap összehangolt eljárási cselekményeket hajtott végre az ügyben, amelynek keretében számos helyszínen – köztük a Budapest Főváros III. Kerület Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat épületében, valamint több önkormányzati cégnél – végzett kutatást és lefoglalást. A főügyészség öt személyt hallgatott ki gyanúsítottként.
A tegnap kihallgatott gyanúsítottak között van dr. Kiss László III. kerületi polgármester, egy önkormányzati vezető, valamint a polgármesteri hivatal egy korábbi alkalmazottja, akik jelenleg őrizetben vannak és a letartóztatásuk elrendelését indítványozza az ügyészség.
A polgármesterrel közölt megalapozott gyanú szerint, dr. Kiss László a 2019 októberi polgármesterré választását követően megállapodott egy ismerősével, hogy az érdekeltségébe tartozó cégek rendszeresen megbízásokat kapnak az önkormányzattól, amiért cserébe neki és további – az önkormányzatnál dolgozó – hivatalos és nem hivatalos személyeknek pénzt kell visszafizetni.
A vesztegetési pénz eredetének és céljának leplezése érdekében az önkormányzat fiktív, túlárazott szerződéseket kötött több, erre a célra létrehozott gazdasági társasággal. A valóságban a színlelt vállalkozási szerződésekben írt szolgáltatást, termékbeszerzést nem a szerződő cégek, hanem más gazdasági társaságok teljesítették a szerződésben vállalt árnál alacsonyabb összegért. Esetenként a vállalt munkát az önkormányzat alkalmazottai végezték el.
A polgármestert vezető beosztású személy által az előnyért hivatali helyzetével egyébként visszaélve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása bűntettével, valamint más bűncselekmények elkövetésével gyanúsítja a főügyészség.
Az ügy további két újabb gyanúsítottja egy III. kerületi önkormányzati képviselő, valamint az egyik érintett gazdasági társaság ügyvezetője.
A büntetőeljárásban korábban gyanúsítottként kihallgatott alpolgármester letartóztatását az ügyészség indítványára a bíróság 2024. október 20-ig hosszabbította meg.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS