A „független” újságírás eddig nem látott magaslataiba enged bepillantást az a rövidke internetes bejegyzés, amelyet a Soros György által pénzügyi infúzión tartott 444.hu újságírója küldött Köves Slomó főrabbinak. Rényi Pál Dániel azért kérte számon a zsidó vallási vezetőt, mert a Facebookon megosztotta a hírt, hogy Benjamin Netanjahu szerint nem antiszemitizmus a Soros-kampány.
Villámcsapásként érte a hír a Soros-univerzum hazai szervezőit, haszonélvezőit és híveit, hogy Izrael állam mégsem nehezményezi a magyar kormány Soros György amerikai pénzügyi spekuláns elleni kampányát. Bár szombaton még híre kélt, hogy Izrael budapesti nagykövete a kampány leállítására szólította föl az Orbán-kormányt, vasárnap este érkezett a hidegzuhany (a Soros-fanoknak): a Háárec beszámolója szerint Benjámin Netanjahu miniszterelnök utasítására az izraeli külügyminisztérium visszavonta a magyar kormányt elítélő nagyköveti nyilatkozatot. Ráadásul a cikk még külön meg is forgatta a kést a Soros-kitartottak szívében, amikor arra is kitért: az izraeli minisztérium éles szavakkal bírálta Soros Györgyöt, mert folyamatosan Izraelt rágalmazó szervezeteket pénzel. K.O.
A hír nyomán Köves Slomó főrabbi a Facebookon megosztotta a zsido.com cikkét, amely tényszerűen beszámol Netanjahu miniszterelnök lépéséről, és az eset előzményeiről. Az előzmények között pedig szerepel Köves Slomó 168 Órának adott májusi (tehát két hónappal ezelőtti) nyilatkozata is, amelyben arról beszélt, hogy a „sorosozás” nem feltétlenül antiszemitizmus:
Soros nem mint zsidó, hanem mint a globális kapitalizmus szimbóluma jelenik meg a nyilvánosságban. Ha ez ellen a mainstream establishment elleni ellenszenvet antiszemitizmusként tituláljuk, akkor mi magunk hitelesítjük a „globális kapitalizmus egyenlő zsidóság” paradigmát. Nem hiszem, hogy ez hasznos lenne. Sokkal érzékenyebben kellene azzal bánnunk, hogy milyen jelenséget nevezünk antiszemitának.
Köves Slomó cikkmegosztását az elsők között kommentálta a 444.hu újságírója, Rényi Pál Dániel, aki az alábbi barátságos szavakkal kérte számon a főrabbit: „szégyellhetnéd magad”.
Ilyenkor mi van?
Különös pikantériája az ügynek: a Rényi Pál Dánielt foglalkoztató 444.hu az egyik zászlóshajója a magát „függetlennek”, „objektívnek” beállító ellenzéki médiahadtestnek, amelynek napi gyakorlata, hogy a kormánypárti médiumokat „propagandistának”, „lakájmédiának” bélyegzi. Most tehát ízelítőt kaptunk abból, miként viselkedik a független-objektív sajtómunkás, amikor a Facebook-on szörföl. A történet egyébként számos kérdést fölvet.
- Miért is kéne magát szégyellnie Köves főrabbinak? Mert megosztott egy cikket a saját Facebook-oldalán, amiben szerepel egy 2 (azaz két) hónappal ezelőtti véleménye? Ha ebben szégyellnivaló volna, akkor Rényinek két hónappal ezelőtt kellett volna önszégyellésre fölszólítania Kövest, nem most. Ha lemaradt a korabeli 168 Óra-nyilatkozatról, az az ő baja.
- Netán maga a cikk-megosztás volt a bűn? Hogy közzétette a Netanjahu-bejelentésről szóló hírt, ami a Soros-univerzumot kibillentette a járásából? Cikkmegosztásért lehordani valakit? Hát hol élünk?
- De talán a legfontosabb kérdés: fölszólíthat-e egy újságíró egy közszereplőt önmaga szégyellésére, amiért megoszt egy cikket? Természetesen – már amennyiben bohócot akar csinálni magából és a neki munkát adó médiumból.
Emlékezetes, a Mandiner.hu tavaly megírta: bár a 444.hu klasszikus startup-ként indult, egy évvel az indulásuk után félmillió dolláros tőkebevonással húszszázalékos tulajdonrészt vásárolt a Magyar Jeti Zrt.-ben az MDIF (Media Development Investment Fund) az egyik befektetési alapján keresztül. Márpedig az MDIF egy Soros-pénzből alapult szervezet, amely 2005 és 2009 között további 15 millió dollárnyi támogatást kapott a Soros-féle Open Society Institute-tól. A Soros-féle MDIF által a 444.hu igazgatóságába delegált egyik tag Marie Nemcova korábban a prágai Soros-alapítvány programigazgatója volt, amit az MDIF kedvéért hagyott ott. Nemcová a 444.hu, illetve a kiadó cég a Magyar Jeti Zrt. igazgatótanácsába is bekerült, sőt az aláírási jog gyakorlásába is bevették. Soros másik embere Valer Kot, aki ugyancsak aláírásra jogosult irányító, vezető tisztviselő a 444 igazgatótanácsában, és egyben megbízható kádere az üzletembernek. Ő vezeti George Soros médiafejlesztési alapjának internetes tanácsadó részlegét.
Vezető képünkön Rényi Pál Dániel; forrás: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS