A magasan képzett és tehetséges menekültek kiválogatása és gyors integrálása is szóba került azokon a berlini egyeztetéseken, amelyeken a német kormány tárgyalta a folyamatosan eszkalálódó migránsproblémát és a lehetséges megoldásokat. A különböző német sajtóorgánumok már július közepén arról számoltak be, hogy a német kabinet elképzelései szerint gyorsított eljárásban tartózkodási, letelepedési és munkavállalási engedélyt kapnának azok a bevándorlók, akik kiemelten képzettek, vagy kiemelten tehetségesek, miközben végzettséggel nem rendelkező társaikat kitoloncolnák az országból. Félő ugyanakkor, hogy miután a Németországban tartózkodó migránsok túlnyomó többsége Magyarországon keresztül jutott el az országba, Berlin hazánkba toloncolja majd vissza a bevándorlókat.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
„A német kormány a tartományokkal együtt “teljes erővel” dolgozik egy “gyakorlatias koncepción”, amely a “menekültáradat feltartóztatását” célozza – jelentette be Peter Altmeier, Németország kancelláriaminisztere. A politikus nyomatékosította, “alábecsülték” az utóbbi hónapokban felerősödött menekülthullám dinamikáját, ezért most sürgősen cselekedni kell.
“Nincsen vesztegetni való időnk” – hangsúlyozta Peter Altmeier a Bild című lapban hétfőn megjelent interjúban, amelyben a legmagasabb rangú német politikusok közül elsőként lényegében elismerte, hogy Németország nincs felkészülve az évtizedek óta legnagyobb menekülthullám kezelésére. A menedékkérők száma az elmúlt tíz évben nagyon alacsony volt, “ezért sokan alábecsülték ezt az új dinamikát” – mondta Altmeier.
A legfontosabb a menedékjogi kérelmek elbírálásának felgyorsítása, ezért egyebek között mérlegelik, hogy Albániát, Koszovót és Montenegrót is az úgynevezett biztonságos származási országok közé sorolják – mondta a kancelláriaminiszter. Peter Altmeier a ZDF országos közszolgálati televízió reggeli műsorában is nyilatkozott. Hangsúlyozta, hogy a migrációs válság “Európa egészének kihívás, és közösen kell úrrá lenni rajta”.
Németországban “nagyon alaposan vizsgálják a menedékjogi kérelmeket, mert komolyan vesszük a menekültjogot” – mondta a kancelláriaminiszter. Ugyanakkor “jobban és gyorsabban kell dolgoznunk” – tette hozzá. Kiemelte: teljesen biztos abban, hogy Németország kezelni tudja a helyzetet, védelmet nyújt a háborús övezetekből érkező menedékkérőknek és hatékonyan fellép a menedékjoggal való visszaélések ellen. A kancelláriaminiszter hangsúlyozta, hogy a legfőbb teendők körül nincs vita a politikai oldalak között, és minden bizonnyal a jövőben is sikerül kivonni a menekültválságot a pártpolitikai küzdelemből.
Egyetértés van abban, hogy a Nyugat-Balkánról származó menedékkérők ügyét gyorsabban kell elbírálni, és utána “ezeknek az embereknek vissza kell térniük hazájukba, mivel a menekültjog nem a bevándorlásra vonatkozó alapjog” – szögezte le Peter Altmeier.
Pikáns, hogy a magasan képzett és tehetséges menekültek kiválogatása és gyors integrálása is szóba került azokon a berlini egyeztetéseken, amelyeken a német kormány tárgyalta a folyamatosan eszkalálódó migránsproblémát és a lehetséges megoldásokat. A különböző német sajtóorgánumok már július közepén arról számoltak be, hogy a német kabinet elképzelései szerint gyorsított eljárásban tartózkodási, letelepedési és munkavállalási engedélyt kapnának azok a bevándorlók, akik kiemelten képzettek, vagy kiemelten tehetségesek, miközben végzettséggel nem rendelkező társaikat kitoloncolnák az országból. Eszerint tehát például a mérnököket, orvosokat, nyelveket beszélő diplomásokat kimazsolázza Németország, státuszt ad nekik, miközben a többi bevándorlót kitoloncolják az országból. A német tervekre Bayer Zsolt is felhívta a figyelmet a Magyar Hírlap mai vezércikkében.
Félő, hogy miután a Németországban tartózkodó migránsok túlnyomó többsége Magyarországon keresztül jutott el az országba, Berlin hazánkba toloncolja majd vissza a bevándorlókat.
Érdekes, hogy Hamburgban egy programot is kidolgozott az ottani munkaügyi és bevándorlásügyi hivatal, amely kísértetiesen hajaz a kormányzati elképzelésekre. A hivatal ugyanis kifejezetten azokat a menekülteket keresi és segíti, akik magasan képzettek, nyelveket beszélnek, és gyorsan be tudnak illeszkedni a német társadalomba… Ráadásul a német bevándorlásügyi hivatal is felsorolja, hogy milyen esetekben, milyen képzettséggel, nyelvtudással kaphat valaki zökkenőmentesen és gyorsan letelepedési engedélyt.
Eközben az is kiderült, hogy Németországba már Magyarországnyi migráns érkezett. A szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) ma megjelent adatai szerint Németországban történelmi csúcsra emelkedett a bevándorlók száma, tavaly év végén már csaknem 11 millióan voltak. A Destatis kimutatása alapján 2014 végén 10,9 millió volt a bevándorlók száma. Ez minden eddiginél nagyobb szám, és egymillióval – 10,6 százalékkal – több a jelenlegi bevándorlási hullám kezdetéhez, 2011-hez képest.
A Németországban tartózkodó menekültek kiválogatásának berlini terve azért is érdekes, mert miközben a hazai és a nyugati baloldal élesen és hangosan bírálja az Orbán-kormányt a menekültekkel kapcsolatos politikája miatt, ezidáig egy szóval sem tiltakozott a német kormány elképzelései, a menekültek összeírása és kimazsolázása ellen.
A Tutiblog egyébként már június elején megírta, hogy a menekültáradat súlyosbodásával a tagállamok is változtatni fognak a politikájukon. “Ahogy súlyosbodik az Európai helyzet, úgy tesznek egyre erősebb és erősebb lépéseket a célállomást jelentő tagállamok. Miután ők szépen leválogatják a nekik kellőket a menekültek tömegeiről, azokat akik képzettek, intelligensek, nyelveket beszélnek, képesek a beilleszkedésre, az Európai hátsó udvarként szolgáló dél és kelet szépen megkapja a maradékot toloncáruként, s mivel úgyis ott léptek be az EU területére, ezért vitatni se lehetne ezt nagyon az irányadó dublini szerződés értelmében. Eddig munkaerőben voltunk hátsó udvar, ahonnan nyugati fizetéssel simán el tudták szívni a legjobbjainkat, nemsokára menekült-lerakóként pótolják vissza a veszteségünket” – írta a Tutiblog.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS