A hosszú éveken át húzódó, az igazságszolgáltatás szégyenfoltjaként is aposztrofálható Hunnia-ügy csütörtökön végre tényleg véget ért, ugyanis az utolsó három vádlott is kegyelmet kapott Novák Katalin köztársasági elnöktől. A ügyet jól ismerő, a vádlottakért harcoló, 2006-ban meghurcolt, Gőbl Györgyben mégis kettős érzések uralkodnak, mert a Kúria szerint Dr. Szücsi Frigyes, Tián Csaba és Piller Gergely bűnösök, börtönre ítélték őket. A Közhatalom Jogsértettjeinek Egyesületének elnöke ezért nem tekinti lezártnak az ügyet teljesen, mert a felelősök máig nincsenek megnevezve. A jövőben ezért fognak harcolni.
Tegnap végre eljött a nap, amikor lezárult a Hunnia-ügy, Novák Katalin ugyanis elnöki kegyelmet adott a 2006-ban radikális, nemzeti ellenállást hirdető Hunnia-csoport utolsó három, terrorcselekménnyel vádolt tagjainak Dr. Szücsi Frigyesnek, Tián Csabának és Piller Gergelynek.
Az ügy előzménye, hogy Novák Katalin államfő december 27-én a Budaházy-ügy, más néven Hunnia-ügy 17 vádlottja közül hetet eljárási kegyelemben részesített, ami azt jelenti, hogy ők innentől fogva nem büntethetők, mentesülnek a további eljárási cselekmények alól. Tíz vádlott esetében, akik közül 6-ot a törvényszék 10 év feletti büntetéssel sújtott, a köztársasági elnök úgy döntött, mivel rendkívül súlyosnak minősített bűncselekményekkel, bűnszervezeti minősítéssel vádolják őket, megvárja a jogerős ítéletet és azt követően határoz a kegyelmi kérvényről.
A Kúria végül úgy döntött, hogy átlagosan három év börtönre ítéli a vádlottakat, melyet többek között Csintalan Sándor, az MSZP volt alelnöke, majd átmeneti megtérése után a Hír TV műsorvezetőjének korabeli megverése miatt szabtak ki rájuk. Az ügy pikantériája, hogy végül maga Csintalan Sándor is elment Novák Katalinhoz, hogy kegyelmet kérjen a három férfinak, s a per során sem merültek fel egyértelmű bizonyítékok a vádlottak ellen, de a terrorista vád maszlaga esetükben is hatott.
Ezt megelőzően nyílt levélben fordult Novák Katalinhoz a Szabadsag.com oldal mögé csoportosuló közösség, több száz neves konzervatív véleményformáló támogatásával és több mint harmincezer aláírással megerősítve, avval a kéréssel, hogy Szücs, Tián és Piller is kapjon elnöki kegyelmet.
Kettős érzés uralkodik a kegyelemmel kapcsolatban
A kegyelem kapcsán, az évek óta az elítéltekért harcoló, a 2006-os rendőrterrort szintén átélt Gőbl Györgyöt, a Közhatalom Jogsértettjeinek Egyesületének elnökét kérdeztük, aki portálunknak elmondta, hogy egyszerre csodálatos és nagyszerű érzés, hogy már mindenki szabadlábon van a Hunnia-ügy vádlottjai közül, ugyanakkor borzasztóan megalázó és vérlázító ez az egész, másfél évtizeden át tartó koncepciós eljárás.
Gőbl kérdésünkre elmondta, hogy azért sem hagyta elülni ezt az ügyet a hosszú évek ellenére sem, mert ő maga is 2006-os áldozat, őt is koncepciós eljárás alá vonták. Emiatt pedig átérzi a többi vádlott helyzetét. Később megismerte a vádlottakat személyesen is és próbált nekik segíteni, nyilvánosságot adni az igazságtalanságoknak. Mint mondta:
Ez egy teljesen koncepciós eljárás, egy a Gyurcsányék által kitalált dolog, és hihetetlen, hogy ebbe a rendőrség, ügyészség, bíróság végig asszisztált.
A kettősséget Gőbl egyébként azért érzi a helyzettel kapcsolatban, mert az ítélet szerint a vádlottak bűnösök, most azért lehetnek szabadlábon, mert Novák Katalin kegyelmet adott nekik.
A nyílt levél, a közéleti szereplők kiállása, a 2006-os bántalmazottak levele is kellett a jogvédő szervezet elnöke szerint ahhoz, hogy kiharcolják a kegyelmet társaiknak. Ugyanakkor megjegyezte, hogy ez az ellenkérelem 2009-ben indult még Gyurcsányék alatt és eltelt azóta 13 év… Mint mondta:
én értem azt, hogy hatalmi ágak függetlensége meg minden, de egy politikus, ha utána megy a dolgoknak, ha utána akar menni, akkor azért beleláthat, hogy mik történtek itt. És ha ilyen dolgok történtek, akkor viszont valamit tenni kéne. Én úgy gondolom a politikusok ezért vannak.
Van még mit tenni
A jövőt tekintve Gőbl elmondta, hogy bár a Hunnia-ügy véget ért, a 2006-os terrorcselekményeknek továbbra sincsen felelőse, ezért ő és a Budaházy Bizottság az Igazságszolgáltatásért nevezetű szervezet tagjai szeretnék, ha fel lennének tárva az ügyek teljesen valójában.
Úgy gondolom, hogy van itt még mit tenni!
-tette hozzá.
Az előzményekről ITT és ITT írtunk exkluzív tudósítást és hírösszefoglalót.
Fotók: Hatlaczki Balázs/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS