Öt évvel ezelőtt Miskolcról indult el az a tanárlázadás, amely sztrájkhoz, esernyős tüntetéshez és kerekasztal-egyeztetésekhez vezetett. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) pénteken az említett előzmények miatt a borsodi megyeszékhelyen jelentette be, hogy ismét országos akciósorozattal akarják a figyelmet ráirányítani az oktatás és a pedagógustársadalom problémáira. Miskolc után több észak-magyarországi város tankerülete előtt is sajtótájékoztatót tartottak és elmondásuk szerint a következő hetekben az ország több pontján felállítják majd a „Holnap ki fog tanítani?” feliratú molinójukat, emellett sztrájkot is kilátásba helyeztek, és amennyiben a járványhelyzet engedi tüntetni is akarnak. Szűcs Tamás, a szervezet országos választmányának tagja portálunknak kifejtette, hogy visszasírják az első Orbán-kormány oktatáspolitikáját, mert megfogalmazása szerint Pokorni Zoltán idejében sokkal jobb helyzetben volt az oktatás, mint napjainkban.
A PDSZ szerint égető a munkaerőhiány az oktatás területén, a pedagógustársadalom elöregedett és nem látszik az utánpótlás. Megítélésük szerint a tanárképzés sem megfelelő, túl alacsony pontszámokkal lehet már bejutni bizonyos szakokra, ám a szolid jövedelmek miatt még így is kevesen jelentkeznek tanári szakokra, a friss diplomások jelentős részét pedig nem vonzza a százhatvanezer forintos kezdő fizetés, amely a szakszervezet szerint több évnyi munka után is csak kétszázezer forint körüli összegre emelkedik.
Megalázóan keveset keresnek tapasztaltabb, hatvan év körüli kollégák is, akiknek keresete nemhogy a diplomás átlagbért, de még a hazai átlagfizetéseket sem éri el
– hangsúlyozta Szűcs Tamás, aki portálunk érdeklődésére kiemelte, hogy január 3-a után akár tízezer ember is kieshet az egyébként is munkaerőhiánytól szenvedő rendszerből.
A PDSZ oltáspárti, örömmel fogadtuk a pedagógusok számára hamar biztosított oltakozási lehetőséget és hivatalos megnyilvánulásaink során is mindig a vakcinák felvételére biztattuk a kollégákat, akiknek nagyjából kilencven százaléka élt is a lehetőséggel, nagyon magas körünkben az átoltottság, a tanárok tíz százaléka viszont megmakacsolta magát és egyelőre nem hajlandók beadatni a vakcinákat
– részletezte a szakszervezeti vezető, majd hozzátette, hogy az oltási kötelezettség miatt, akár tízezer pedagógus is kieshet a rendszerből január harmadika után.
Szerintem a jelenlegi helyzetben nem engedhetjük meg magunknak, hogy ezek az emberek elhagyják a katedrát. Az oltatlan pedagógusok különféle indokok miatt nem hajlandók beadatni a koronavírus elleni oltást. Van, aki a testi integritáshoz való jogát említi, míg mások szerint ismeretlen még az oltások hatása és mellékhatása, többen azzal érvelnek, hogy nem akarnak kísérleti terápiákban részt venni, sokan pedig átestek már a betegségen és a természetes immunitásuk miatt nem akarják beadatni az oltást
– sorolta a különböző indokokat.
Mondok egy konkrét példát: az egyik vidéki intézményben, ahonnan eleve két pedagógus hiányzik, most nyolc tanítóból négy nem akar oltakozni. Itt januártól ki fog majd tanítani?
– kérdezte Szűcs Tamás.
Mi innen is mindenkit arra kérünk, oltassa be magát, nagy szükségünk van a munkájukra, a kormányt pedig arra, hogy változtasson ezen a rendeleten, mert megroggyanhat az oktatási rendszer, ha ezeket a kollégákat nélkülöznünk kell
– tette hozzá Szűcs Tamás, aki szerint az első Orbán-kormány oktatáspolitikája Pokorni Zoltán idején emberi és szakmai tényezők szempontjából is példaértékű volt, ezért visszasírják azt a korszakot.
Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS