Olyan kellemetlen hírekre kell felfigyelnünk, hogy Koszovóban a helyi szénerőművek vízellátását rombolták le ismeretlen tettesek, a szlovák titkosszolgálatok pedig a Barátság-kőolajvezeték elleni terrortámadás jeleit fedezték fel. Az pedig, hogy ukránok kerültek ezzel kapcsolatban képbe, a lehető legrosszabb hír, hiszen ha ez igaz, akkor hozzák a háborújukat ide hozzánk.
Az energetikai infrastruktúra gyakorlatilag védhetetlen, hiszen olyan kiterjedt, és így nagyon könnyen sebezhető. Európában mindenütt a béke és ez egymásra szorultság védte meg eddig is a csővezetékeket és trafóállomásokat, erőműveket és irányító egységeket (informatikai eszközöket). A legdurvább üzenet amit manapság egy ország kaphat az, ha az energiaellátását támadják meg, persze rejtőzködő erők, és persze ha lehet, akkor hamis zászló alatt.
Nekünk meg marad az a lehetőség, hogy esetleg sötétben és hidegben azon mélázunk, hogy vajon kinek is állhat érdekében ránk küldeni az Armageddon eme jóléti változatát. Sem a gyárak, sem a háztartások nem képesek már a rövid ideg tartó önellátásra sem, ritkás kivételektől eltekintve. Ezt ellenségeink is jól tudják és sok-sok éve törik már a fejüket azon, hogy miként lehet a leghatékonyabban lecsapni akár végleg is a biztosítékot.
Sajnos nem csak Európa hagyományos ellenségeinek, hanem sok “barátjának” is érdeke az aktuális háború kiterjesztése, legyen szó mondjuk például az összeomláshoz egyre közelebb kerülő ukránokról vagy a végnapjait élő demokrata adminisztrációról. Az ilyen támadások felforrósíthatják a helyzetet a Balkánon, illetve bárhol hiszterizálhatják a lakosságot azzal, hogy a téli hidegben leállnak a közszolgáltatások. Ilyenkor könnyű a valódi elkövetők helyett olyan országok, népek ellen fordítani a népharagot, akik általában a háborúpárti erők célkeresztjében vannak. De persze az is igaz egyidejűleg, hogy nemcsak az ukránok érdeke a NATO országok berángatása a háborúba, hanem az oroszok is gondolhatják azt, egy jó kis káosz az “ukrán hátországban” vagyis Európában, elveszi a harcias európai politikusok kedvét attól, hogy ukrán összeomlás esetén nyugati csapatokat küldjenek az ukránok megtámogatására.
Bárki is csinál bármit, bármilyen céllal, az a lényeg, hogy már megint minket kóstolgatnak. Az Északi Áramlat után semmin sem szabad csodálkoznunk vagy meglepődnünk.
Két esemény, amin el kell gondolkoznunk:
Koszovó
Orbán Viktor is reagált arra az X-en, hogy felrobbantottak egy csatornát pénteken késő este Észak-Koszovóban. Koszovó természetesen Belgrádot gyanúsítja, Albin Kurti koszovói miniszterelnök szerint Szerbia terrorakciójáról van szó. A csatorna egyébként Koszovó két szénerőművét látja el vízzel, ezek az erőművek pedig az ország elektromosenergia-ellátásának mintegy kilencven százalékát biztosítják. A robbanás miatt a térség ivóvízellátása is veszélybe került.
„Elítéljük a Koszovó kritikus infrastruktúrája elleni támadást Zubin Potokban” – írta a magyar miniszterelnök. Szerinte elfogult vádaskodások helyett pártatlan és átfogó vizsgálat kell.
A térségben a további eszkaláció elkerülése érdekében elengedhetetlen a visszafogottság” – figyelmeztetett a magyar vezető. Koszovóban ugyanis bármikor kirobbantható egy komolyabb háború a szerbek és az albánok között, még akkor is ha most éppen a szerbek nagyon nem akarják.
Szlovákia
A szlovák belügyminiszter szerint meg terrortámadás lehetséges előkészületeire utaló aktivitást észleltek az ország keleti részén. Szlovákia keleti részén olyan tevékenységet észleltek, amely egy a kritikus infrastruktúra elleni terrortámadás lehetséges előkészületeire utal – jelentette a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség Matus Sutaj Estok szlovák belügyminiszter kijelentésére hivatkozva.
A tárcavezető erről a szlovák közmédia egyik politikai műsorában, a Szombati dialógusokban beszélt. Matus Sutaj Estok hírszerzési adatokra hivatkozva azt mondta: létezik egy olyan szervezett csoport, amely terepmegfigyeléseket végez “a gázvezetéknél vagy a Barátság kőolajvezetéknél, és nemcsak Szlovákiában, hanem Magyarországon is”.
A szlovák belügyminiszter nem árult el konkrétumokat a terrortámadás lehetséges előkészületeit jelző tevékenységről.
Matus Sutaj Estok azonban már a szlovák kormány biztonsági tanácsának csütörtöki ülése után – ugyancsak konkrétumok nélkül – említést tett arról, hogy a tanács ülésén megegyezés született az ország kritikus infrastruktúrája védelmének megerősítéséről. Ezt akkor a belügyminiszter a “nyugat-európai infrastruktúra ellen korábban elkövetett terrortámadásokkal” indokolta.
A TASR jelentése szerint az ország kritikus infrastruktúrája védelmének megerősítéséről hozott döntéssel összefüggésben Pavol Gaspar, a szlovák titkosszolgálat (SIS) vezetője két ukrán állampolgár keddi őrizetbe vételéről tett említést.
Forrás: MTI, Mandiner. Vezető kép: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS