Még négy éve sincs, hogy szabadult 18 év fegyház után Kaiser Ede, akit tévesen a móri mészárlásért ítéltek életfogytiglanira, majd mentettek fel. Egy sor más fegyveres rablás miatt azonban keményen elítélték és az ítéletet végig ki kellett töltenie. Az elmúlt években csak annyit lehetett hallani róla, hogy külföldön – Portugáliában – él, állítólag építőipari vállalkozást visz. Múlt héten azonban Csepelen a Terrorelhárítási Központ műveleti egysége és a Nemzeti Nyomozó Iroda szervezett bűnözés elleni nyomozói rajtaütöttek. Egy pisztolyt találtak az autójában. A nyomozási bíró el is rendelte 30 napra a letartóztatását, amit mindenki tudomásul vett, így a döntés jogerős.
Valódi nagyhal akadt a nyomozók hálójába, Kaiser Ede, akit a móri mészárlásért előbb életfogytiglanira ítéltek, majd felmentették. Ugyanakkor további fegyveres rablásokért, köztük igen durva támadásokért 18 év fegyházra ítélték, amit teljes egészében ki is kellett töltenie. Csak 2020-ban szabadult. Azóta alig hallani felőle, a magyar éjszakai életből teljesen eltűnt, ismerősei szerint külföldön kezdett új életet, állítólag építőipari vállalkozást működtet. A napokban azonban ismét lebukott. Csepelen ütöttek rajta a Terrorelhárítási Központ (TEK) műveleti egysége és a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) szervezett bűnözés elleni nyomozói, és autójában egy lőfegyvert találtak.
A Fővárosi Törvényszék ma közölte lapunkkal, hogy a gyanúsítottat letartóztatták. Kaiser nevét nem említik, ám Kaiser ismerősei köréből bizton tudható, hogy ő az elfogott.
A törvényszék közlése szerint a Budai Központi Kerületi Bíróság május 19-én egy hónapra – június 19-ig – elrendelte egy férfinak a letartóztatását, lőfegyver engedély nélküli megszerzésével, illetve tartásával elkövetett lőfegyverrel visszaélés bűntette miatt a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Szervezett Bűnözés Elleni Főosztály Kiemelt Bűnözői Csoportok Elleni Osztályán indult büntetőügyben.
A rendelkezésre álló adatok alapján a terhelt ismeretlen körülmények között megszerzett egy Flobert lőfegyvert, amelynek tartására érvényes engedéllyel nem rendelkezett. A fegyvert a hatóság emberei a gyanúsított által használt személygépkocsiban találták meg egy, a terhelttel szemben folytatott rendőri intézkedés során.
A terhelt cselekménye bizonyítottság esetén lőfegyver engedély nélküli megszerzésével, illetve tartásával elkövetett lőfegyverrel visszaélés bűntette megállapítására lehet alkalmas, ekként pedig 2-től 8 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.
Az ügyészség a szökés, elrejtőzés, a bizonyítás megnehezítésének, valamint a bűnismétlésnek a veszélye miatt indítványozta a gyanúsított letartóztatását. A bíróság megállapítása szerint a terhelt a bejelentett lakóhelyén nem tartózkodik – elmondása szerint hosszabb ideje külföldön dolgozik és jövőjét is másik országban tervezi. Esetében egy meghatározott helyhez való szorosabb kötődést biztosító családi és egzisztenciális körülmény nem tárható fel. Mindezeket és a terhére rótt bűncselekmény jelentős tárgyi súlyát, valamint a kiszabható büntetés mértékét figyelembe véve a bíróság a gyanúsított vonatkozásában megállapította a szökés, elrejtőzés veszélyét.
Mivel a nyomozás kezdeti szakaszban van, ezért jelenleg az elsődleges cél a tényállás tisztázását célzó nyomozati cselekmények terhelti befolyástól mentes lefolytatása. A bíróság szerint szabadlábon hagyása esetén a terheltnek lehetősége lenne a bizonyítás megnehezítésére, ezért vele szemben kényszerintézkedés elrendelése szükséges. A gyanúsított korábban négy alkalommal állt már bíróság előtt személy elleni erőszakos, illetve vagyon elleni bűncselekmények miatt. A nyomozás eddigi adataira, valamint a gyanúsított többszörösen büntetett előéletére figyelemmel a bíróság a bűnismétlés veszélyét is megállapította. A fentiek miatt a letartóztatásnál enyhébb kényszerintézkedés elrendelésére a bíróság nem látott lehetőséget. A végzés végleges.
Akár a maximumra is ítélhetik
Bizonyítottság esetén alapesetben is a maximumot – 8 év szabadságvesztést – kaphatja a gyanúsított, mivel többszörösen visszaeső. Amennyiben minősített körülményeket is feltárnak a nyomozók – például bűnszervezetben, rablási előkészületek, vagy éppen rablások –, akár 15 év is kiszabható.
Kiemelt kép: Kaiser Ede közvetlenül szabadulása előtt, a börtön udvarán, ügyvédje társaságában (Forrás: PS)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS