A bangladesi sziámi ikreken 2019-ben végzett, csaknem harminc órás szétválasztó műtét tudományos világszenzációnak számít. Kisebb komplikációk ugyan voltak, de Rukia és Rabia életben vannak. Hogy mekkora feladat volt a szétválasztásuk, azt jól jelzi, hogy csak az előkészülettel ötvenötezer munkaóra volt, a szervezés alatt pedig közel tízezer feletti e-mailt váltottak a szakemberek. A műtétsorozatot Csókay András idegsebész főorvos vezette, a koponyaszétválasztás illusztrációit korábban pedig egy festő- és szobrászművész, Muhari-Papp Balázs készítette. Mégis fura dolgok történnek az ikrek operációja körül. Kezdődött egy rendőrségi feljelentéssel, ahol házkutatást tartottak Szász János filmrendező lakásában. Most Csókay Andrást jelentették fel a Magyar Orvosi Kamara Országos Etikai Bizottságánál. Mi folyik itt? – erről szólt a Boomerlázadás hétfői adása. Stefka István és Szakál Borostyán emellett a vallás és az imádság szerepéről kérdezte a vendégeket. Az idegsebész főorvos szilárd meggyőződése, hogy egy sikeres orvosi munkához szükség van az istenhitre, mert minden ilyen súlyos operáció maga a csoda, amihez nem elég az orvostudomány.
A keresztény hit, a vallásosság mennyiben befolyásolja a működésedet, a sikereidet a műtétek során? – tette fel a nyitókérdést Stefka István, a Pesti TV programigazgató-helyettese, utalva arra, hogy Csókay András még a Szent János Kórházban volt idegsebész, amikor a falra felrakott szentképek miatt az akkori igazgató, Havas Szófia – aki egyben MSZP-s képviselő volt – elüldözte őt onnan. Csókay doktor azt válaszolta:
nem elüldözött, hanem én jobbnak láttam elmenni, mert Szófia asszony le akarta vetetni a Teréz anya-sorozatot, én pedig nem vettem le.
Az idegsebész elmesélte az alig tíz éves kisfia elvesztésének megrázó, tragikus és egyben kivételes történetét. Marcika halálának perceiről a keresztszülő még egy fotót is készített „kínjában” – ahogy Csókay András fogalmazott. Ehhez annyit tett hozzá a professzor, hogy ott látszik a rózsafüzér, ami egyből egy kapaszkodót jelentett, hogy hogyan jut ki az ember egy ilyen nagy szenvedésből. Stefka István a megrázó vallomás után azt kérdezte: ez nem keserített el téged? Mire Csókay azt felelte:
Nyilvánvalóan, de hittem továbbra is, de nem értettem, hogy most miért és hogyan történt ez. Ezt kell ilyenkor az embernek elfogadnia, hogy Isten jobban szeret engem, mint én magamat. Jobban szereti a meghalt kisfiamat, mint én tudom szeretni.
Majd az idegsebész tovább magyarázta: ez az értelmi hit-aktus elvezet utána a szívbéli hit-aktushoz, amiből aztán úgy jössz ki, úgy távozol egy ilyen extra nagy szenvedésből, hogy sokkal nagyobb hited lesz, mint ami előtte volt, mint amikor belementél. Ezt követően Csókay András még elmondta, hogy eközben a lelki úton tanulta meg a nagyon mély imádságot. Szerinte ebben megközelítik az emberek a bennük lévő mély igazságot, mert Isten benned, bennünk él – fogalmazott az idegsebész. Hozzátette: nem szabad csodálkozni, ha odáig jutunk, hogy a legnagyobb, legjobb tudományos ötletek is mély imádságban születnek.
Én ugyanilyen mély imádságba kerültem, amikor megláttam a sziámi ikreket 2017. november 30-án Dakkában. Én ott azt mondtam, hogy ezek a gyerekek szétválaszthatatlanok. Utána mély Jézus-imádságba estem, és körülbelül tíz perc után megmondta, hogy mit kell tenni
– részletezte Csókay András, majd elárulta, hogy az a bizonyos belső hang azt súgta neki, hogy vedd el mind a kettőtől! – utalva ezzel a fejüknél összenőtt bangladesi lányok közös agyi vénáira.
Folytatásként Stefka István a sikeres műtét utáni időszakról kérdezte a Boomerlázadás vendégeit, ugyanis meglepő dolgok alakultak a tudományos világszenzáció körül. A híres filmrendező Szász Jánost a vizsgálódás során például elzavarták, Csókay Andrást pedig feljelentették a Magyar Orvosi Kamara Országos Etikai Bizottságánál. Igen, de annyit még hozzátennék, hogy számtalan ügyvédi felszólítást is kaptunk, hogy az idegsebész csapat nem kommunikálhat erről a műtétről – vetette közbe Csókay, majd elmondta, hogy az alapítvány, amely a szervezés középpontjában állt, mire kiértek, már valamiért furcsán viselkedett. Erről pedig a közvéleményt tájékoztatni kell, mert a honlapjukon rengeteg féligazság kering. Ezek egy idő után valótlansággá állnak össze. A doktor az egyik valótlanságként példaként említette, hogy azt állítják, nem az alapítvány vállalta fel a műtétet. Ez pedig önmagában egy nagy valótlanság – jelentette ki Csókay András.
Egy rövid magyarázat után az egyik legjobb barátját, Hudák Istvánt, a világhírű katéteres idegsebészt említette, akit felhívott az első dakkai konzultáció után, hogy tudja-e vállalni a műtétet vele. Az orvos két nap gondolkodási időt kért ugyan, de 2018-ban egy tizennégy órás műtéttel három ülésben lezárta a sziámi ikerlányok közös vénáját úgy, hogy semmi bajuk nem lett – idézte fel a történteket Csókay. Hozzátette: tulajdonképpen ő vállalta el, rajta múlt, hogy egyáltalán elkezdhetjük-e a szétválasztást. Ezután Csókay András egy másik idegsebész barátja, Valálik doktor neve is szóba került, valamint az alapítvánnyal való közös munkáról, és a világszinten is egyedülálló műtétre való pénzgyűjtésről is volt szó.
Ekkor kezdtem el Balázzsal és az idegsebész kollégákkal a közös munkát a boncteremben, körülbelül 300 alkalommal, hogy begyakoroljuk ezt a műtétet
– mondta Csókay András. Ezután az operáció során elhagyhatatlan plasztikai bőrnyújtás fontosságáról beszélt a szakember, és az összenőtt koponyákról készült modelleket is elővette, amiken részletesen bemutatta, hogy milyen rész-lépések okoztak nagy kihívást a szakembereknek. Stefka István közbevetett kérdésére, miszerint mit keres ott egy festőművész, Csókay mosolyogva elmondta, hogy húsz éve dolgozik együtt Muhari-Papp Balázzsal a műtőben, különféle innovációkon, tehát szerinte a művész egy „kiképzett idegsebésszé” avanzsálódott az évek során.
Egy képzősnek az egy minimálfeladat, hogy egy szétrobbantott vázat össze tudjon apró darabokról rakni
– magyarázta a professzor, aki hozzátette, hogy Balázs legalább ötvenszer friss halotton, próbababán, 3D-modellen begyakorolta azt, hogy a szétválasztott és hiányos koponyákat majd hogyan lehet stabilizálni a műtét után. Ez a terv sajnos meghiúsult.
Muhari-Papp Balázs festőművész mindehhez hozzátéve elmesélte, hogy hét hónappal a bangladesi szétválasztás előtt kérte fel őt Csókay doktor arra, hogy illusztrálja előzetesen ennek a komoly műtétnek a részleteit. A képzőművész először csupán rajzsorozatot készített a folyamatról, majd a maketteket is megcsinálta lépésről lépésre. Mindig egy boncmester segítségével kaptam csontdarabkákat, amikből fel kellett építeni a koponyák boltozatát – mesélte Muhari-Papp. Ezt követően a festőművész és Csókay közösen mesélték el, hogy a műtét napjáig mi történt, illetve a huszonhat órás operáció körülményeiről, nehézségeiről és akadályozó tényezőiről is hosszasan szóltak.
A Boomerlázadás második részét Szakál Borostyán műsorvezető azzal kezdte, mi lett annak a következménye, hogy Balázst gyakorlatilag kizárták a műtétből. Csókay András részletesen elmondta, hogy mivel a rengetegszer begyakorolt és előre tervezett folyamatot az utolsó pillanatban hiúsították meg, és más technikával végezték el a műtétet, ezért egy teljesen elégtelen hátsó támasz jött létre, amelyről kilógott az agy. A gyerek agya pedig a bőr alatt állandó mikrotraumáknak volt kitéve – magyarázta Csókay, aki egy koponyamaketten mutatta be ezt.
Ennek következményeibe a gyermek nem halt bele. Ez egy csoda
– nyugtázta Csókay András. A hétfői Boomerlázadásban Csókay András és Muhari-Papp Balázs még egyéb érdekességeket is megosztott a nézőkkel a tudományos világszenzációnak számító műtéttel kapcsolatban, valamint a hit fontossága és az Istennel való kapcsolat szépsége is kiemelt téma volt. A műsorban Stefka István és Szakál Borostyán kérdésére a Mindenszentek napja alkalmából elhangzott, hogy nemcsak a lelkünk halhatatlan, hanem a testünk is.
A testünk is feltámad, ami annyit szenvedett, élt itt a Földön. Ez a test megölelhető, megfogható
– jelentette ki Csókay, aki befejezésül annyit mondott:
Az Istent szeretőknek minden a javukra válik, még az ilyen tragédiák is, ezért nincs miért kételkedni benne. Balázs képeiben is azt szeretem, hogy visszajön ez, tehát ott van a Feltámadás motívuma.
Forrás: Pesti TV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS