Magyarország az elmúlt évtizedekben három esetben kötött kormányzati szintű felsőoktatási megállapodást az Egyesült Államokkal, ezért nyilvánvaló hazugság az a CEU rektora és az USA budapesti nagykövetsége által is képviselt álláspont, hogy Amerikában a felsőoktatási kérdések nem szövetségi, hanem tagállami szintű ügyek, ezért lehetetlenség végrehajtani a felsőoktatási törvény a CEU-t is érintő módosítását – tudta meg a PestiSrácok.hu. Portálunk arról is értesült, hogy a három másik érintett ország, Malajzia, Thaiföld és Kína technikai kérdésként kezeli a törvénymódosítás miatt szükséges államközi szerződések megkötését, aminek előkészítéséhez készségesen hozzá is láttak.
Április elején módosította a kormány a 2011-es felsőoktatási törvényt, hogy tiszta helyzetet teremtsen a nálunk működő külföldi egyetemek körül. Az érvek között szerepelt a manapság oly divatos “kamu diplomagyárak” működésének betiltása is. Ezeknek az ál-nemzetközi egyetemeknek ismertetőjegyei, hogy másik országban akkreditálták azokat, mint ahol valójában a képzés folyik (vagy nem folyik) és a drága pénzért kínált diploma nem ér többet annál a papírnál, amire rányomtatták. A módosítással a törvény világos különbséget tesz a valódi háttérrel működő külföldi egyetemek és az álegyetemek között, ennél fogva számos kiskaput bezár. Feltétel lett, hogy a tengerentúli egyetemek esetében államközi szerződést kell kötni a magyarországi leányegyetem működtetéséhez, s kitétel az is, hogy a külföldi felsőoktatási intézmény létezzen és működjön saját hazájában is, nem utolsó sorban pedig a képzésnek és a kiadott oklevélnek államilag elismert felsőfokú fokozatot adó képzésnek kell minősülnie.
A Soros-lobbi kiváló casus bellit talált
Az ebből kerekedő, és immár az Európai Parlament szerdai, Magyarországot megbélyegző határozatát is kiváltó botrány alapja, hogy a Soros György által alapított budapesti CEU vezetése magára vette az Oktatási Hivatal vizsgálatának megállapításait, miszerint 28 külföldi egyetem szabálytalanul működik. A CEU pártján ideológiai harcot folytató magyar és külföldi közszereplők, köztük az amerikai diplomácia képviselői egyelőre hallani sem akarnak a kormányközi szerződés megkötéséről, az egész vizsgálatot és az azt követő törvénymódosítást Soros György elleni provokációként láttatják és a gondolatát is elvetik, hogy az USA kormánya engedjen és megállapodásban tisztázza az Amerikában még saját irodával, nemhogy campusszal rendelkező CEU helyzetét.
A PestiSrácok.hu mindeközben diplomáciai és oktatásügyi forrásokból arról értesült, hogy javában folynak az egyeztetések azoknak az Európán kívüli országoknak a képviselőivel, amelyek valódi diplomát nyújtó egyetemet tartanak fenn Magyarországon. Úgy tudjuk, a nemzetközi egyetemekkel kapcsolatos diplomáciai tárgyalások lefolytatásáért felelős miniszterelnöki megbízott a kinevezése után mind a négy érintett ország budapesti nagykövetével tárgyalt, melynek során különböző megoldási javaslatok kerültek szóba.
Thaiföld, Malajzia és Kína nagykövete a törvénymódosításból adódó kötelezettségeket technikai kérdésként kezeli, kormányaikat a jószándék és az új jogszabályi környezetnek való megfelelés vezérli.
A kínai és thaiföldi egyetem esetében már konkrét megállapodási szövegjavaslat is kidolgozásra került, amelyet a vonatkozó kormányok megkaptak.
Az USA követségét a két másik egyetemük nem érdekli
Az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége továbbra is csak egyetlen egyetemmel, a CEU-val foglalkozik, a másik kettő (Boston University, illetve a McDaniel College) számukra nem bír – politikai – relevanciával. Az Egyesült Államok tekintetében a tárgyalások így továbbra is csak politikai síkon értelmezhetőek. Ezt támasztja alá az is, hogy hetek óta nem érkezik hivatalos, az amerikai kormányzati véleményt tükröző válasz a felkínált, előremutató lépésekre vonatkozóan.
Diplomáciai forrásból portálunk arról is értesült, hogy a Budapesten folytatott megbeszélésekkel párhuzamosan Washingtonban, Pekingben, Bangkokban és Kuala Lumpurban a nagykövetségeink is aktívan eljárnak a fogadó ország érintett minisztériumainál, intézményeinél. Sőt, Orbán Viktor miniszterelnök a kínai államfővel és a kínai miniszterelnök partnerével a múlt hétvégi látogatásán megállapodott arról, hogy a Semmelweis Orvostudományi Egyetemmel erősíti budapesti együttműködését a kínai orvostudományi egyetemmel, valamint egy újabb kínai felsőoktatási intézmény hazai működésének megindításáról is megkezdődtek az egyeztetések. Az egyeztetés azonban nem csupán diplomáciai, hanem szakmai szinten is kezdetét vette. Ez utóbbi érdekében megalakult egy munkacsoport négy minisztérium és az Oktatási Hivatal szakértőinek részvételével.
Háromszorosan is valótlan a CEU-párti álláspont
A PestiSrácok.hu figyelmét három olyan hatályos felsőoktatási megállapodásra is felhívták, amelyet Magyarország és az Egyesült Államok kormánya kötött meg egymással. Ezek egyike a Magyar Népköztársaság Kormánya és az Amerikai Egyesült Államok Kormánya között Budapesten, az 1977. évi április hó 6. napján aláírt kulturális, oktatási, tudományos és műszaki-tudományos együttműködési egyezmény (ITT); a másik a Magyar Kormány és az Amerikai Egyesült Államok Kormánya között a Budapesti Amerikai Nemzetközi Iskola jogállásáról szóló, 1998. november 30-i megállapodás (ITT), a harmadik pedig a Magyar Kormány és az USA Kormánya között a Magyar-Amerikai Oktatási Csereprogram Bizottság létrehozásáról szóló, 2007. március 8-án, Washingtonban aláírt Egyezmény (ITT).
Valótlan tehát a CEU rektora és az amerikai diplomaták állítása, hogy felsőoktatási ügyekben nem lehet kormányközi szerződést kötni. De a most folyó diplomáciai és szakmai egyeztetésre rálátó forrásunk arra is felhívta a figyelmet, hogy a magyar felsőoktatási törvény 76. paragrafusának (1) bekezdésének a) pontja szerint föderális államok tekintetében tagállami megállapodásra is van lehetőség – a központi kormányzattal létrejött előzetes megállapodás alapján –, ha a nemzetközi szerződés kötelező hatályának elismerésére nem a központi kormányzat jogosult. A fenti témákban várjuk a CEU és a Külgazdasági és Külügyminisztérium válaszát.
Vezető kép: Résztvevők az Oktatási szabadságot csoport “Most a CEU, de ki a következő?” című áprilisi demonstrációján a Közép-európai Egyetem-CEU Nádor utcai épülete, MTI Fotó/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS