Olaszországban több mint 46 millió választópolgárát várták vasárnap az urnákhoz. Több nagy pólus versenyzett, az egyik a Matteo Renzi vezette balközép, a másik a Luigi Di Maio vezette Öt Csillag Mozgalom, a harmadik a Silvio Berlusconi által vezetett jobbközép koalíció. Ide tartozik a Forza Italia, az Olasz Testvérek (Giorgia Meloni) és az Északi Liga (Matteo Salvini). Az első exit-poll eredmények szerint a legtöbb szavazatot kapott párt az M56 (31,56%), ám erejük elmarad a Berlusconi vezette jobbközép koalíció mellett (együttesen közel 37%). Bárhogy is alakulnak a számok, Olaszország marad az olaszoké, ugyanis az euroszkeptikus pártok, amelyek bevándorlásellenes politikát folytatnak, összesen közel 50%-ra duzzadt.
A szavazóhelyiségek vasárnap reggel 7-től este 11 óráig tartottak nyitva. A közvélemény-kutató cégek az urnazárás után kezdték elkészíteni az exit poll-előrejelzéseket. A szavazatszámlálás azonnal elkezdődik, de minden voksot várhatóan csak hétfőre számolnak össze. Az utolsó felmérések a Berlusconi vezette jobbközép koalíció győzelmét jósolták 37-40 százalék közötti eredménnyel. A biztos kormányalakítási többséghez azonban legalább 40 százalék szükséges. Berlusconi Antonio Tajanit, az Európai Parlament elnökét jelölte miniszterelnöknek, Matteo Salvini pedig saját magát, arra az esetre, ha pártja szerezne több szavazatot. Az Északi Liga az ország északi részén elsöprő többségre számít.
Berlusconiék ellenfelének az ötévi ellenzéki politizálás után kormányra törő M5S számít. A populista és euroszkeptikus párt 31 éves miniszterelnök-jelöltje, Luigi Di Maio már a kampány utolsó napjaiban bemutatta reménybeli kormánya névsorát. (Berlusconi szerint az M5S rosszabb, mint a kommunisták.) Az M5S ereje megközelítheti a 30 százalékot, amivel a legnagyobb párt lehet. A múlttal ellentétben azonban az M5S most nem zárja ki az esetleges koalíciót más pártokkal a kormányzás érdekében.
A korábbi felméréseket cáfolva igen magas a részvétel: 16 órakor 19,43 százalék volt. A legerősebb párt jelenleg az olasz törvényhozásban az M5S. Bár korábban elutasították a koalíciót, mostanra már – a kormányzás érdekében – összeállnának egy másik párttal. Kérdés kivel? Az Északi Liga szóba került az olasz sajtóban, de erre kicsi az esély. Berlusconi határozottan elutasít minden együttműködést az Öt Csillag Mozgalommal. Vagyis csak a Renzi-féle PD jöhet szóba, ha potenciális koalíciókötésről van szó.
Ki, kivel, hogyan?
A jobbközép pártok is nagyon erősek, közösen 37 százalékot tudhatnak körülbelül magukénak. Szakértők szerint ez azonban nem elég, legalább 40 százalék kell, hogy kormányképesek legyenek. Az is előfordulhat, hogy újra nagykoalíció lesz Olaszországban. Legutóbb Berlusconi erre a lépésre szánta el magát, így lett Matteo Renzinek kormánya. Most viszont Berlusconi legfőbb szövetségese az az Északi Liga, akiknél szóba sem jöhet a Renziékkel való együttműködés. Ha Berlusconi lesz erőfölényben, akkor Antonio Tajani lehet a kormányfőjelölt, ha az Északi Liga, akkor Matteo Salvini. Végül előfordulhat még az is, hogy senki és semmilyen pártszövetség nem tud felülkerekedni majd a másikon és akkor marad a Paolo Gentiloni-féle szakértői kormány.19 óra után újra beindult az olasz választás, egyre többen sietnek választani. 2013-ban 75 százalék volt a részvétel. A 2016-os népszavazáson – amibe belebukott Renzi – 70 százalék volt a részvétel. Még van három és fél óra az urnák zárásáig, de már most 60 százalék körül mozog a részvétel. Egészen pontosan: 19 órakor 58,78 százalék.
Emlékezetes, az olasz Demokrata Párt (PD), vagyis a Renzi vezette baloldaliak mindent bevetettek, hogy a választásokon jobb eredményt érjenek el: szavazás-szakkört tartottak muszlimoknak a milánói Iszlám Központban úgy, hogy a teszt-szavazólapon csak az ő pártjuk szerepelt. Annak ellenére, hogy üres ígéretekkel és manipulálással támadnak, úgy tűnik, nem igen van esélye még a muszlim szavazatokkal együtt sem a baloldalnak.
21 órakor jelen állások szerint Bolognában (66,55%), Firenzében (65,93%) valamint Perugiában (65,23%) mentek el a legtöbben szavazni. Összesen eddig az olaszok 58,42%-a jelent meg a szavazófülkéknél. Olasz sajtóinformációk szerint kisebb pánik van a jelenleg kormányzó, baloldali Renzi-féle Demokrata Párt soraiban, ugyanis az eddigi részvételi adatok azt mutatják, hogy a hagyományosan vörösnek számító, délebbre fekvő régiókban alacsonyabb a részvétel, mint az ország északi felén.
ÍME AZ ELSŐ EXIT-POLL EREDMÉNYEK
Bár konkrét eredmények csak hétfő délutánra várhatók, a SkyTG24 első exit-poll eredményei szerint az M5S 30%-ot szerzett, a Renzi féle PD 20%-ot, az Északi Liga 14,5%-ot, Berlusconi Hajrá Olaszországa pedig jelenleg 14%-ot mutat. Ha minden igaz, az olasz jobbközép koalíció a szavazatok körülbelül 36%-át szerezte meg. Rendkívül magas részvételi arányt mértek, az olaszok 71,77%-a ment el szavazni.
Elemzők szerint eddigi adatok alapján senkinek nincs meg a biztos kormányalakításhoz szükséges 40%, azonabn ez még természetesen változhat a szavazatszámlálás során. Nagyon sok múlik a jobboldali koalíció legkisebb tagján, a kereszténydemokratákon. Ők még hozzásegíthetik a jobboldalt a biztos kormányalakításhoz.
A fennálló hatalmat támadó Öt Csillag Mozgalom (M5S), valamint a migráció- és Európa-ellenes politikát hirdető Északi Liga jelentős előnyét vetítik előre a vasárnap tartott olaszországi parlamenti választás részeredményei, amelyek alapján valószínűleg patthelyzet alakul majd ki az olasz törvényhozásban.
Az eredmény idegességet okozhat Brüsszelben, mivel fellendítheti a populista és euroszkeptikus erőket az eurózóna harmadik legnagyobb gazdaságában egy olyan időszakban, amikor az Európai Unió jelentős politikai és gazdasági reformokba szeretne belevágni.
A La7 (A hetes) hírtelevízió részeredményekből kivetített előrejelzése szerint a parlament mindkét házában a 31 éves Luigi Di Maio vezette M5S lesz a legnagyobb önálló párt a maga 32-33 százaléknyi szavazatával, ám ereje elmarad majd az együttesen közel 37 százalékhoz jutó jobboldali konzervatív pártszövetségétől. Utóbbi tömbön belül a részeredmények alapján a Matteo Salvini vezette Északi Liga lehet a domináns erő, miután mintegy 17,5 százaléknyi szavazatot kapott a 81 éves Silvio Berlusconi volt kormányfő által vezetett Hajrá Olaszország (FI) mintegy 14 százalékával szemben.
Gyengén tejesített a balközép koalíció
A balközép választási koalíció gyenge, összesen 22-23 százalékos eredményre számíthat, benne a mintegy 19 százaléknyi voksot begyűjtő, Matteo Renzi volt miniszterelnök vezette Demokrata Párttal (PD). A PD-vel szövetségben lévő, baloldali Szabadok és Egyelőek pártja alig több mint 3 százalék voksot kapott. További csapást jelent az EU számára, hogy az Emma Bonino volt külügyminiszter és uniós biztos vezette, határozottan Európa- és migrációpárti Több Európát elnevezésű párt az előrejelzések szerint nem tudja majd átlépni a parlamentbe jutás 3 százalékos küszöbét.
Ha ez lesz az eredmény, az vereséget jelent számunkra, és ellenzékbe vonulunk”
– mondta a Rai állami televíziónak Ettore Rosato, a PD alsóházi frakciójának vezetője, kizárva a koalíciókötés lehetőségét az Öt Csillag Mozgalommal vagy a jobboldali pártszövetséggel.
Wolfango Piccoli szerint az M5S és az Északi Liga képes lesz együtt kormányt alakítani
Wolfango Piccoli, a Teneo Intelligence politikai tanácsadócég társelnöke Berlusconit és Renzit nevezte meg a választási éjszaka fő veszteseinek, és Twitter-bejegyzésében azt sugallta, hogy az M5S és az Északi Liga együtt képes lesz kormányt alakítani. E két párt előretörésével a legtöbb aggodalomra okot adó forgatókönyv valósult meg egy olyan kampányt követően, amelyen foltot ejtett a politikai erőszak, a fokozódó migránsellenes hangulat és a gazdasági kilábalás erőtlensége miatt érzett általános elégedetlenség. Megalapozatlannak bizonyultak viszont a választók politikától való elfordulásával számolók félelmei. A mintegy nyolcezer olasz település közel mindegyikéről beérkezett adatok alapján az olasz belügyminisztérium azt közölte, hogy a választási részvétel aránya alig maradt el a 75 százaléktól, ami szinte egyezik a 2013-as választások részvételi arányával.
Euroszkeptikusok erőfölényben
Friss részeredmények szerint elvitathatatlan az euroszkeptikusok többsége: az M5S és az Északi Liga összesen 49%-ot szerzett meg, az Olaszország Fivéreivel pedig meghaladhatják az 50%-ot is.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS