Az átgondoltan meghozott megelőző intézkedések hatékonyak igazán a vírus elleni harcban – hangzott el kedden azon a videókonferencián, amelyen a hazai szakemberek Merkely Béla professzor, a Semmelweis Egyetem rektorának vezetésével számoltak be annak a vizsgálatnak az eredményéről, amelyben több, mint tizenhétezer ember vehet részt, és reprezentatív eredményeivel pontos képet ad a kór terjedéséről, egyúttal fontos támpontokat ad a későbbi védekezéshez is. Az adatok azt mutatják, hogy az átfertőződés mértéke nagyon alacsony Magyarországon, az érintettek száma körülbelül huszonkétezer és kilencvenhatezer között lehet. Az eddigi 8276, nagy pontosságú PCR-vizsgálat mindössze két pozitív esetet mutatott ki. Az eredmények alapján immár tényként kezelhető, hogy a korábban milliós nagyságrendű fertőzöttel, százezrek halálával riogatóknak, a tömeges tesztelést követelőknek nem lett igazuk. Ezúttal sem.
Az orvosképző egyetemek országos klinikai járványügyi vizsgálatának részeredményeiről számolt be kedden Merkely Béla professzor, a Semmelweis Egyetem rektora azon a videókonferencián, amelynek megállapításai között elhangzott: a bevezetett megelőző intézkedések hatásosak voltak, tömeges megbetegedést nem okozott a koronavírus, és nem alakult ki a nyájimmunitás sem Magyarországon. Ismert, május elején indult egy reprezentatív felmérés a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján, a mintavételekhez önkéntes alapon járulhatnak hozzá a kiválasztott állampolgárok. A mintavételek igazolhatják azt is, hogy a lakosság mekkora része esett már át a betegségen, és fontos részletekkel szolgál korra, nemre, foglalkozásra tekintettel is, a felmérésben több, mint tizenhétezren vehetnek részt. A munkában a Semmelweis Egyetem mellett a Pécsi Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Debreceni Egyetem munkatársai vesznek részt, a szakemberek a felmérés csaknem felével végeztek már, a tesztek még további négy napig folytatódnak. A debreceni intézmény részéről Berényi Ervin, Szegedről Lengyel Csaba, Pécsről Sebestyén Andor részletezték a felméréseiket. Szabó Attila, a Semmelweis Egyetem tanárának beszámolója szerint Budapesten jelenleg negyvenhét százalékos a szűrési arány, ennyi embert értek el azok közül, akiket a KSH adatbázisa alapján kiválasztottak.
Az úgynevezett átfogó keresztmetszeti vizsgálatot a szakemberek megismétlik a járvány lefolyása alatt, az első eredmények május végén várhatók, a későbbi vizsgálatokra szeptemberben kerülhet sor.
A 8276 PCR nevű vizsgálat eddig két pozitív eredményt hozott, ami tízezer emberre kivetítve 2,4 fertőzöttet jelent. Ez a tizennégy éven felüliekre alkalmazva azt az eredményt adta, hogy Magyarországon az átfertőzöttek száma a valóságban több, mint huszonkétezer és kicsivel több, mint kilencvenhatezer között lehet a teljes lakosságot tekintve.
A szakemberek felhívták a figyelmet, hogy az átfertőződés mértéke alacsonynak mondható jelenleg, a fenti adatok pedig megcáfolták a korábbi találgatásokat, spekulációkat. A konferencia felszólalói fontosnak nevezték, hogy aki csak tud, az vegyen részt a felmérésben, mivel a valóban reprezentatív adatok mindannyiunk érdekében állnak. Az infektológus szakemberek ugyanakkor felhívták a figyelmet, hogy a korlátozó intézkedések lazítása hozhat magasabb esetszámot a járvány második hullámában, azonban azt is elmondták, hogy az első kör rengeteg tapasztalatot jelent a későbbi védekezés szempontjából. Elhangzott, hogy a magyarországi intézkedések igazolták: a hazai illetékesek helyes döntéseket hoztak, a tesztelések száma pedig nem befolyásolta a járvány terjedését, hisz a tesztelésben az élenjárók közé tartozó Olaszországban csak minden századik beteget találták meg így az illetékesek, miközben tömegek halálát okozta a koronavírus. Merkely Béla felhívta a figyelmet, hogy a járvány kezdetén felvázolt feladatoknak a tízszeresét kellett elvégezni, ami a későbbi védekezés megtervezésekor is fontos adat lesz.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS