A CNN értesülései szerint a Biden-kormányzat arra törekszik, hogy feloldja azt a tilalmat, amely jelenleg akadályozza, hogy az amerikai katonai vállalatok szakemberei ukrán területen segédkezzenek az Egyesült Államok által Ukrajnának küldött hadieszközök javításában és karbantartásában. A tervezet éles ellentétben áll a demokrata kormányzat eddigi politikájával – minderről az Index számolt be részletesen.
Mint a lap emlékeztetett, Kijevnek nyújtott amerikai támogatás eddig anyagi és tárgyi segélyekre korlátozódott. Ennek több oka is van, kezdve attól, hogy az Egyesült Államok közvéleménye valószínűleg nem lenne hajlandó támogatni egy újabb költséges katonai beavatkozást egy másik kontinensen, egészen addig, hogy Washington nyilvánvalóan szeretne elkerülni egy világháborús konfrontációt Oroszországgal.
MIKÖZBEN JOE BIDENÉK IGYEKEZNEK EGY LÉPÉS TÁVOLSÁGOT TARTANI A MAGYARORSZÁG SZOMSZÉDSÁGÁBAN TOMBOLÓ KONFLIKTUSTÓL, AZ AMERIKAI SZEREPVÁLLALÁS EGYIK FONTOS RÉSZLETÉVEL KAPCSOLATBAN KEZDENEK FELMERÜLNI NYILVÁNVALÓ PROBLÉMÁK.
Történt ugyanis, hogy az Egyesült Államok hadserege még a 2022-es orosz invázió előtt kivonta a teljes katonai háttérszemélyzetét (például a kiképzőket és a mérnököket) Ukrajnából, ezzel pedig megágyazott egy sor későbbi logisztikai problémának.
US may include ATACMS missiles in new military aid package to Ukraine — TVhttps://t.co/ANzDENtSd1
Washington’s plans for this type of weapon could change pic.twitter.com/tIVKNedGkh— Cro-Magnon (@CroMagn53664476) September 9, 2023
Az amerikai haditechnológia üzemeltetéséhez, javításához és karbantartásához az ukránoknak szüksége van ilyen személyzetre. Ezt a problémát a Fehér Ház most úgy tervezi megoldani (valamint a konfliktusba való belesodródást elkerülni), hogy nem a hadsereg, hanem a védelmi minisztériummal szerződésben álló, privát katonai vállalatok küldenének oktatókat, szakértőket és kiképzőket Ukrajnába.
Az amerikai katonai vállalatok, más néven védelmi vállalatok vagy hadiipari vállalatok olyan cégek, amelyek katonai technológiák, fegyverek és egyéb hadieszközök fejlesztésével, gyártásával és karbantartásával foglalkoznak. Ezek a vállalatok szorosan együttműködnek az amerikai kormánnyal és annak különböző védelmi szervezeteivel, például a Pentagonnal. Ilyen például a Boeing.
Az Index rámutatott, hogy a jelenlegi óvatos Ukrajna-politika egyik legfontosabb betegsége, hogy a harcokban súlyosan megrongálódott amerikai katonai felszereléseket nem lehet Ukrajnában megjavítani. A kelet-európai országban sem megfelelő szaktudás, sem megfelelő infrastruktúra nincs például egy M1 Abrams tank helyrekalapálásához. Ezért az Amerikából származó hadieszközöket Lengyelországba, Romániába vagy más NATO-országokba kell kivinni javításra, ami hosszú időt vesz igénybe, és sokkal több pénzbe kerül, mintha a gyártócégek kitelepülnének Ukrajnába, és helyi szinten oldanák meg a „termékeikkel” kapcsolatos problémákat.
American M1 Abrams tanks delivered to Ukraine will not participate in combat operations for the foreseeable future. After one vehicle broke down near Avdejevka in November 2023 – the tank broke down before reaching the front line – the remaining vehicles were evacuated. pic.twitter.com/i1UmsqQhVd
— S p r i n t e r F a m i l y (@SprinterFamily) January 8, 2024
Viszont fennáll a veszély, hogy a cégek betelepítésével az Egyesült Államok átlépne egy vörös vonalat Vlagyimir Putyin elnökék szemében. A Pentagon – vagyis az amerikai védelmi minisztérium – által finanszírozott katonai cégek szakembereit Moszkva az ukrán hadiinfrastruktúra részének, célpontnak tekintheti. Sőt a legrosszabb forgatókönyvben a háttérszemélyzet bevetését a Kreml amerikai beavatkozásként értékelheti, ezzel pedig drámaian megnőhet a világháborús eszkaláció esélye. A múltban a washingtoni külügyminisztérium még az amerikai civil lakosságot is felszólította arra, hogy ha tehetik, inkább ne utazzanak Ukrajnába, mégpedig azért, hogy orosz részről ne merülhessen fel a gyanú, hogy amerikaiak vesznek részt a háborúban.
MINDEZEN KORÁBBI ÓVINTÉZKEDÉSEK ELLENÉRE BELSŐ KORMÁNYZATI FORRÁSOK MOST AZT ÁLLÍTJÁK, HOGY A KATONAI CÉGEK UKRAJNÁBA TÖRTÉNŐ BETELEPÜLÉSEINEK TERVEZETÉT MÉG IDÉN ELFOGADHATJÁK.
A Pentagon a haditechnológiai fejlesztések és gyártások oroszlánrészét magáncégekkel végezteti. Ebből következik, hogy ezen cégek mérnökei sokkal behatóbban ismerik az általuk tervezett és gyártott hadieszközöket, mint bárki más. Például az egyik legnagyobb ilyen cég az F–16-os vadászgépeket gyártó Lockheed Martin. A vállalat csak a 2022-ben nagyjából 60 milliárd dollárnyi adófizetői pénzhez jutott a kormányzati megrendeléseknek köszönhetően. Azonban hasonló, csillagászati összegeket vághatott zsebre a többi nagy amerikai fegyvergyártó is, név szerint a Boeing, az RTX, a Northrop Grumman és a General Dynamics.
Forrás: Index; Nyitókép: X
Facebook
Twitter
YouTube
RSS