Újabb három személyt gyanúsított meg a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) abban az eljárásban, amely Szegedi Csanád volt jobbikos EP-képviselőt is érinti – tudta meg a PestiSrácok.hu. Szegedit korábban több, mint százmillió forintos költségvetési csalással, vesztegetéssel, illetve felbujtóként elkövetett hamis magánokirat felhasználásával gyanúsította meg a hatóság.
Társtettesként elkövetett költségvetési csalás bűntette miatt hallgatott ki gyanúsítottként három személyt a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) abban az eljárásban, amelyet Szegedi Csanád volt jobbikos EP-képviselő ügyében indított évekkel ezelőtt a hatóság –tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t a főügyészség helyettes szóvivője, Kovács Katalin. A gyanúsítottak száma ezzel nyolcra nőtt, hiszen pár hónappal korábban Szegedivel és négy másik társával már közölte a gyanút a főügyészség.
Súlyos bűncselekmények Szegedi számláján
A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) még áprilisban közölte, hogy üzletszerűen, társtettesként elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette, külföldi gazdálkodó szervezet részére tevékenységet végző személy által elkövetett vesztegetés bűntette és részben felbujtóként elkövetett hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt gyanúsítottként hallgatta ki Szegedi Csanád volt európai parlamenti képviselőt. A főügyészség akkori közleményében megemlítette, az OLAF ajánlására indított nyomozás során, 2018. március 28-án, házkutatást követően került sor Szegedi gyanúsítotti kihallgatására. A közölt megalapozott gyanú szerint a volt jobbikos képviselő a 2009-től 2014-ig terjedő ciklusban, mint európai parlamenti képviselő, többféle módon, az EU illetékes szervét megtévesztve, visszaélt az EP-től igénybe vehető költségtérítésekkel, illetve a parlamenti asszisztensek alkalmazásával.
Több, mint százmilliós adócsalás
A költségvetési csalás cselekményével az EP-nek a megalapozott gyanú szerint több mint 143 millió forint vagyoni hátrányt okozott, illetve a költségtérítéseket illetően számos esetben – a repülőút költsége helyett – a gépjárművel történő utazás lényegesen magasabb költségét számolta el, valótlan tartalmú okiratok felhasználásával. A látogatócsoportok fogadásával kapcsolatban öt esetben lényegesen magasabb költséget fizetett ki az EU a közreműködése folytán. Azt is Szegedi terhére róják, hogy több személy esetében, valótlan okiratok felhasználásával, fiktív módon parlamenti asszisztenseket alkalmazott. El nem készült kiadványok költségeit igényelte valótlan okiratok felhasználásával. Két parlamenti asszisztens alkalmazását annak ellenében intézte el, hogy az illetményükből a részére meghatározott összeget visszaadnak. Szegedi a gyanúsítás ellen panasszal élt, vallomást nem tett, és szabadlábon védekezik. Áprilisban közölték azt is, hogy négy másik gyanúsított is van az ügyben, őket költségvetési csalással gyanúsítja a hatóság.
Vonát is tájékoztatták?
Figyelemre méltó, hogy szegedi már a második olyan volt EP-képviselő, akivel szemben a tisztségével összefüggően elkövetett bűncselekmény miatt nyomozás indult. Emlékezetes, a kémkedéssel is vádolt Kovács Béla ügye már bírósági szakban van. Szegedi és Kovács gyanús visszaéléseit egyébként Molnár Balázs, az Európai Parlament (EP) volt tisztviselője többekkel együtt még 2013-ban jelezte az OLAF-nál. Molnár pár évvel ezelőtt portálunknak arról beszélt, hogy a két politikussal kapcsolatban a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) is tanúként hallgatta ki. Hozzátette, hogy a botrányos ügyeket jelezni akarta a pártvezetésnek is, ám hiába próbálta felvenni Vona Gábor pártelnökkel a kapcsolatot, ez többszöri próbálkozás után sem sikerült. Mint később kiderült, ez nem volt véletlen: Molnár az ügyészségen ugyanis arról is említést tett, hogy Kovács Béla egy négyszemközti beszélgetésen kerek-perec kijelentette, hogy a „párt vezetőségének, Vona Gábornak és Szabó Gábornak az a kifejezett óhaja, hogy Szegedi Csanád visszaéléseivel kapcsolatban semmi ne derüljön ki”.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS