Miközben az újrázásra készülő Ursula von der Leyen bizottsági elnököt feljelentették a korrupciógyanús Pfizer-ügyben, az Európai Bizottságnak melegében kell egy újabb botránnyal megbirkóznia, ugyanis az EU vezető testülete körül is egy, a Katargate-hez hasonló utaztatásos korrupciós botrány körvonalazódik. Az EU versenyjogi tisztviselői tavaly 150 olyan kiküldetésen vettek részt, amelyet részben vagy egészben harmadik felek fizettek – közölte a bizottság a brüsszeli Politicóval. Ezek közül 23 kiküldetést legalább részben ügyvédi irodák, tanácsadó cégek és gazdasági csoportok finanszíroztak.
A Magyar Nemzet összefoglalójában arról ír, hogy a leleplezés számos politikus szerint aggodalomra adhat okot. Az átláthatóságért küzdő politikusok szerint az iparági lobbisták, a világ legnagyobb vállalatai és a legértékesebb üzleti ügyletek szabályozásáért felelős uniós tisztviselők között már így is túl szoros a kapcsolat.
Ez sajnálatos
– mondta René Repasi, az Európai Parlament német képviselője (S&D) a Politicónak. A képviselő szerint nagy a kockázata annak, hogy a bizottság tisztviselői olyan cégek által fizetett utakon is részt vettek, amelyeket a bizottság által vizsgált vállalatok finanszíroztak.
A nyilvánosságra hozott információk fokozzák az Európai Unió nagy intézményeire nehezedő nyomást, amelyek már most is küzdenek az etikus magatartásuk hírnevének helyreállításáért egy sor korrupciós és összeférhetetlenségi váddal kapcsolatos botrány közepette.
A Magyar Nemzet beszámolója szerint múlt hónapban a bizottság megszigorította az utazási költségekre vonatkozó saját szabályait, miután a Politico feltárta, hogy az EU mobilitásért és szállítmányozásért felelős vezetője, Henrik Hololei saját maga írta alá ingyenes katari repülőútjait. A tisztviselők az új szabályozások értelmében többé nem fogadhatnak el szponzorált utazást vagy szállást, kivéve, ha azt egyetemek, uniós kormányok és olyan nagy nemzetközi szervezetek, mint az ENSZ vagy a G20-ak fizetik – írja a lap. Idézik Margrethe Vestager versenypolitikai biztost is, aki elmondta, hogy az uniós végrehajtó testület megvizsgálja azokat a kiküldetéseket, amelyek során a munkatársak tavaly ügyvédi irodáktól és gazdasági csoportoktól fogadtak el utazásokat.
Meg kell állapítanunk a tényeket
– mondta a biztos a bizottság e heti strasbourgi ülésén. Természetesen a botrányból botrányba bukdácsoló bizottság egyből védekező üzemmódba kapcsolt. Arianna Podesta, a bizottság szóvivője elmondta: a fizetett utazásokat csak azokban az esetben fogadták el, amikor ez elősegítette a missziók érdekérvényesítő képességét.
Az ingyenes utazások elfogadása lehetővé tette a tisztviselők számára, hogy a bizottság költségvetését a vizsgálatokkal kapcsolatos küldetésekre összpontosítsák
– fogalmazta meg a fizetett utak jelentősségét a szóvivő.
A konferenciákon való felszólalások, előadások tartása és a tudományos vitákhoz való csatlakozás mindig is fontos részét képezte a versenypolitikai főigazgatóság érdekérvényesítő tevékenységének
– mondta Podesta, aki hozzátette, hogy a bizottság a karbonlábnyomának csökkentésére is törekszik, éppen ezért arra ösztönzi a személyzetet, hogy online vegyenek részt ezeken az eseményeken.
Igaz, online konferencia keretei közt kevésbé élhetik át a katarihoz hasonló vendégszeretet előnyeit az uniós tisztségviselők – ez pedig vélhetően fontosabb szempont, mint a jegesmedvék túlélése.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/EPA/Julien Warnand
Facebook
Twitter
YouTube
RSS