Február 15-én szavaz az Európai Parlament az unió és Kanada között köttetendő szabadkereskedelmi egyezményről, amely már március 1-jével, bár ha részlegesen is, de hatályba léphet. A zöld szervezetek szerint az egyezmény ellentétes az uniós joggal, ráadásul veszélyt jelenthet hazánk GMO-mentességére, amennyiben például Kanada nagyüzemi módon előállított, olcsó hússal, vagy génkezelt növényekkel árasztja el az európai piacot. A portálunknak nyilatkozó szakértő szerint a CETA hatálybalépését az EP-képviselőkön kívül az Európai Bíróság is megakadályozhatja, amennyiben megállapítja, hogy az egyezmény összeegyeztethetetlen Európa jogi alapértékeivel.
Mint arról korábban beszámoltunk, tavaly októberben a magyar országgyűlés is elfogadta a CETA ideiglenes hatálybalépését azzal a fenntartással, hogy a szerződés tagállami hatáskörbe tartozó elemei nem lépnek életbe. A Fidesz frakció szerint éppen hazánk nyomására döntött úgy Brüsszel, hogy az elővigyázatosság elvét áttételesen szerepelteti majd a megegyezésben, ami megnyugtatóan rendezi a témában kibontakozott vita két sarokkövét: a GMO-mentességet és a beruházásvédelmet. A zöld szervezetek korántsem látják biztosítottnak Magyarország környezet-, és élelmiszerbiztonságát, és arra kérik a magyar EP-képviselőket, hogy ne szavazzák meg egyezményt.
A CETA már a spájzban van
Az Európai Parlament 2017. február 15-én plenáris szavazáson dönt az Európai Unió és Kanada közötti szabadkereskedelmi egyezmény (CETA) tervezetéről. A Greenpeace Magyarország, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a Védegylet Egyesület közös levélben fordult az Európai Parlament magyar képviselőit, hogy szavazásukkal utasítsák el az egyezményt. A civilek szerint az egyezmény szembemegy Magyarország alaptörvénybe foglalt génmódosítás-mentességével, veszélyezteti a lakosság egészségét, és nem garantálja kellőképpen a természeti környezet és a klíma védelmét.
Elég erős az EU
A zöld szervezetek közleményében Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetségének programfelelőse kifejtette, a CETA-ban szereplő befektetői bírósági rendszer különleges előjogokat biztosít a multinacionális cégeknek, független gazdasági elemzések szerint ráadásul 200 ezer európai munkahely megszűnésével járhat az egyezmény ratifikálása. A szakértő úgy fogalmaz, az egyezmény hatályba lépésével Kanada nagyüzemi módon előállított, olcsó húst exportálna az EU-ba, amelynek előállítása során nem kellene megfelelnie az európai környezetvédelmi és állatvédelmi követelményeknek. Hozzátette, a megállapodás veszélyeztetné Magyarország Alaptörvénybe foglalt génmódosítás-mentes mezőgazdaságát is.
Mező János Bálint, a Greenpeace Magyarország programvezetője a közleményben úgy fogalmazott, „a magyar embereknek, és épp ezért az unióban hazánkat képviselő politikusoknak is nemet kell mondaniuk a CETA tervezetére. Az EU elég erős ahhoz, hogy még a kereskedelmi egyezményekben is az igazságos, az emberek egészségét és a környezet védelmét előtérben tartó szabályozásokat támogasson”.
Március 1-jétől már részben érvényes lesz a CETA
Fidrich Róbert portálunk kérdésére kifejtette, amennyiben február 15-én az Európai Parlament ratifikálja a Kanadával köttetendő szabadkereskedelmi egyezményt, úgy annak bizonyos elemei az Európai Bizottság korábbi szándékai szerint már március 1-jével hatályba léphetnek. Hozzátette, ez alól kivételt képez például az egyezmény sokat vitatott, befektető-állam vitarendezési mechanizmusra vonatkozó fejezete.
Az MTVSZ programfelellőse arról is beszélt, az egyezmény végleges és teljes elfogadására csak akkor kerül sor, amikor minden egyes tagállam elfogadja a CETA szövegét. Hozzátette, egyelőre nehéz megbecsülni, ez mikor következne be, ugyanakkor a belga régiók korábban jelezték, az egyezmény vitatott pontjaival kapcsolatban az Európai Bírósághoz fognak fordulni. Jelezték azt is, csak akkor írják alá az egyezményt, ha az Európai Bíróság megállapítja, hogy a CETA nem ellentétes az európai joggal. Fidrich Róbert valószínűsítette, hogy amennyiben a belgák valóban az Európai Bíróság elé viszik az ügyet, amelyre nagy esély van, a többi tagállam is kivárja a bíróság döntését, és addig egyikük sem fogja a CETA-egyezményt aláírni.
Bíznak a felelős döntésben
Portálunk kérdésére, előfordulhat –e hogy az Európai Parlament február 15-ei szavazásán a képviselők nem szavazzák meg a CETA tárgyalások folytatását Fidrich Róbert elmondta, az Európai Parlament foglalkoztatási bizottsága például korábban ellenezte a tárgyalások folytatását, mivel a munkanélküliség jelentős emelkedésével számoltak. A kereskedelem-politikai bizottság mellé, amely a tárgyalások vezetőjeként nyilvánvalóan támogatta a CETA-t viszont érdekes módon fölzárkózott a környezetvédelmi bizottság is. A szakértő hangsúlyozta, bíznak benne, hogy az Európai Parlament képviselői felelős döntést fognak hozni.
A zöld szervezetek útjára indítottak egy levélküldő petíciót is, melynek segítségével minden állampolgár közvetlenül kérheti hazánk uniós parlamenti képviselőit, hogy utasítsák el a CETA jelenlegi tervezetét az EP február 15-i plenáris szavazásán.
Forrás: PestiSrácok.hu; fotó: cbc.ca
Facebook
Twitter
YouTube
RSS