
Másként látja a Magyar Orvosi Kamara elnöke az orvoselvándorlás mértékének csökkenését. Éger István a PestiSrácok.hu-nak azt állította, évek óta nem változott a külföldi munkavállaláshoz tőlük engedélyt kérők száma. Az elnök elítéli a hálapénzért dolgozó kollégákat, de úgy látja, ha a paraszolvencia nagy hirtelen eltűnne a rendszerből, az itt maradtak is elmennének Magyarországról.
Cáfolja a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke, hogy felére csökkent volna az orvos elvándorlás hazánkban. Dr. Éger István szerint, ez tévedés. A 2010-es csúcshoz képest, amikor a legtöbb orvos emigrált külföldre, valóban mérséklődött valamelyest a távozók száma, de tavaly és azelőtt is 900 körüli igazolást állítottak ki az elvándorló orvosoknak. Ez a szám pedig azóta nem csökkent – állítja a MOK elnöke.
Feleannyi orvos vállal külföldön állást, mint a kormányváltás előtt – jelentette be szerdán Rétvári Bence. Az EMMI parlamenti államtitkára kifejtette: a legfrissebb adatok szerint már nemcsak az orvosok, de az ápolók esetében is csökken a külföldön dolgozni szándékozók száma. Az államtitkár úgy vélte, ennek oka a béremelések, a rezidenstámogatási program, a vidéki és fővárosi egészségügyi fejlesztések, valamint a bővülő egészségügyi források.
Éger István a múlt héten kirobbant ügy kapcsán – mely szerint a SOTE II. számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján egy orvos állítólag pénzt kért a szülés levezetéséért –, azt mondta:
A hálapénz és a kérés annyira ellentétes fogalom, mint a fekete vagy a fehér. Hálapénzt nem lehet kérni! A fizetést kell kérni az államtól.
A kódex szerint ugyanis kirívóan súlyos etikai vétség, ha egy orvos pénzt kér, de ez ellen az Magyar Orvosi Kamara semmit nem tud tenni törvényileg, mivel sem vizsgálati, sem intézkedési, sem pedig tiltási joga nincs. A MOK egyet tehet, hogy érvényt szerez az etikai kódexben lefektetettnek, ami maximum kétéves eltiltást jelenthet a pályáról. Az orvosok a gyógyításra esküdtek fel, és nem a túlterhelésre vagy az intézményesített szegénységre. De olyan nincs, hogy valaki hálapénzt kér! – szögezi le. Aki pénzt kér, azt azonnal és végérvényesen el kell tiltani a pályáról! – fejti ki véleményét.
Aki egyszer kimondja a száján, hogy ennyi vagy annyi, az menjen Isten hírével!
– szögezi le az elnök.

Ellentétes az orvosi esküvel, de nem tudnak megélni hálapénz nélkül az orvosok? Fotó: stock
Hozzáteszi, hogy az ágazatban eddig történt béremelés az ügy megoldására nagyon kevés. Az idén novemberben esedékes növekménnyel is csak meg közelíteni fogjuk a Szlovákiában kötelező kezdő szakorvosi minimálbért. Ez kevés ahhoz, hogy Magyarország itthon tudja tartani az orvosait. Ha a jelenlegi bérezések mellett tiltanák meg a paraszolvenciát, a MOK elnökének véleménye szerint még az is elmenne az országból, aki most még itthon van. Úgy látja az orvos-beteg viszonyt megmérgező hálapénz intézményét, meg kell szüntetni, de ehhez korrekt megállapodásra és tisztességes bérekre lenne szükség. A Magyar Orvosi Kamara jelenleg is tárgyalást folytat ez ügyben az illetékes tárcával – fűzte hozzá.
Éger István szerint a mindig aktuális hatalom érdeke életben tartani a hálapénz intézményét már 70 éve, ugyanis ha az megszűnne, akkor abban a pillanatban olyan kemény egységesülő érdekérvényesítéssel és a bérköveteléssel szembesülne, amelyet kénytelen lenne kezelni. A Magyar Orvosi Kamara álláspontja szerint, ha sikerülne megszüntetni a paraszolvencia intézményt, utána a hálapénzt adót-és kapót is egyformán büntetni kellene.
Címlapfotó: Index
Aladin
2017-08-18 at 07:10
Ez az Èger Istvánnak nevezett ürge már 6 éve temeti az egészségügyet és lás csodát még mindig müködik, mi a francnak tartanak egy ilyen negativ látásu embert az orvosi kamara élén. Ha süt a nap akkor is aszt mondja, hogy esik az esö. Több igazgatoval beszéltem akik megvannak elégedve de Èger akkor is veri a karohoz az ebet, hogy az nem úgy van…blá-blá-blá..Jobb volna ha venné a sátorfáját és ö is bekapcsolodna az elvándorló orvosok közzé.
Pandora
2017-07-18 at 14:01
Éger István azért él jól,mert szid mindent és mindenkit.A legnagyobb pofátlanság a hálapénzzel kapcsolatos megjegyzése !!!! Mit tett azért,hogy csökkenjen,vagy megszűnjön????? Állítólag az orvosoknak is “kínos”,tehát az ő érdekvédelmi szervezetük is “harcolhat” ellene,tehet javaslatokat.Fanyalogni könnyebb,pláne milliós tiszteletdíj mellett,amit ez az ember kap.
khm
2017-03-09 at 18:41
Látom a gennykapocsnak külföldre távozott az idegorvosa.
kakadu
2017-03-09 at 17:47
Ennek mi köze a témához? ÉLJEN A FUNKCIONÁLIS ANALFABÉTIZMUS.
etruszkszumirszittya
2017-03-09 at 17:40
Akár elmennek akár nem és akár van tandij akár nincs mindenképpen a még legmagasabb tandij ami Kanadában évi tizezer dollár a Harvardon negyvenezer bár ezek régi adatok és lehet hogy már sokkal magasabbak a valódi költsége egy orvosi egytemnek Kanadában inkább évi százezer dollár tehát egy diploma fél millió dollár. Nem tudom hogy mennyi az USÁban de nem hiszem hogy több egy millió dollárnál annak ellenére hogy az USÁban körülbelül minden tizszerannyi mint Kanadában költségben és keresetben is.
Ennek ellenére és ez a levelem lényege hogy a valós költsége egy orvos kiképzésének sokkal több mint egy millió dollár. Itt is ott is.
A lényeg az hogy az végzős orvos szerintem felelős a tanittatás költségeiért tehát nem százezer hanem inkább millió dolláros adóssága van társadalmának hiszen még a magánegyetemeket is nagyrészt az állam finanszirozza.
Magyar számokra árszámitva eszerint egy orvos képzése kétszázszeres tehát 2OO,OOO,OOO azaz kétszáz millió forint
lehet.
Bizonyára senki sem fizetett ennyi tandijat még a századát sem.
Tehát el mehet a Magyarországon képzett orvos akárhová a világon ha kifizeti az állam által neki adott összeget.
Tessék menj Isten hirivel de előbb fizess száz millió forintot mert annál sokkal többel tartozol az államnak és a társadalomnak. .
A magyar államnak és társadalomnak nincs arra pénze hogy Németországnak és Angliának képezzen ingyen orvosokat.
Vagy fizessen Anglia és Németország a magyar orvosok alkalmazásáért.
Ugyanez a véleményem a kanadai orvosokról akik az USÁba vándorolnak.Ugyanakkor sokan térnek vissza mert nem birják fizetni az iszonyatos biztositási költségeket. Hiába keresnek száz háromszáz ezer dollár helyett évi egy két milliót az USÁban a biztositásuk tizezrek helyett százezrekre vagy milliókra is rúghat. A jövedelmi adójuk is ilyetén arányosan.
Angliában körülbelül minden a felúton van Kanada és USÁhoz viszonyitva. A pénzérték a fizetés az adók és egyéb költségek miatt – például itt a rendelőm és személyzetem költségeit én fizettem , nyugdijam is csak annyi van amit én félre tettem – miatt majdnem lehetetlen összehasonlitást tenni országok között.
Hiába tűnik úgy hogy tizszeres vagy százszoros a fizetése egy orvosnak a világ leggazdagabb és legszegényebb országában
olyan sok egyéb költségük is van hogy alig van valós különbség köztük.
De igy van ez mindenben nemcsak az egészségügyben.
Nagyjából úgy tűnik hogy Kanadában az átlag ember négyszer olyan gazdag mint Magyarországon. Azonban minden négyszer annyiba kerül Úgyhogy lényegében körülbelül az igazi életszinvonal egyforma vagy hasonló.
Például látszik hogy Magyarországon sokan járnak a millió szinházba és operába és koncertekre. Itt Kanadában vagy nem lehet jegyet kapni vagy nem százakba de ezrekbe kerül. Vagy a könyvek ára.
Ha megvásárolható kulturális juttatásokban mérjük akkor Magyarország sokkal gazdagabb mint Kanada.
Mert a sokkal kisebb fizetésből sokkal több kultúrát vehetsz.
Ugyanez a helyzet vagy legalább is volt az élelmiszerek esetében is.
Az EU garázdálkodás és a globalizáció miatt tönkre ment a magyar mezőgazdaság. Bár annyi az elhizott és hájas ember Otthon mint itt Kanadában. A migránsok viszont soványok…
Azoban elektromos kütyük játékszerek esetében pont forditva. Amikre természetesen semmi szükség életünket nem teszik gazdagabbá vagy értékesebbé ezek a szemetek.
Egy pánikoló értelmetlen hallucináció a magyar orvosok külföldre vándorlása. Hiába keres látszólag tizszer annyit ha még a lakbért sem tudja fizetni ami százszor annyiba kerül vagy egy kávé húzszorosa az otthoninak.
Egy hisztérikus tömeg őrület az egész minden valóság alap nélkül.
Az ember elvárná egy orvostól hogy objektiven tud mérlegelni dolgokat nem dől be rémhireknek és lázálmoknak.
Kanadában általában a legtöbb városban ki lehet menni az utcára sétálni. Ha ezt megpróbálod az USA legtöbb városában akkor egy suhanc agyonlő. Megérte mi?
Már Kanada nagyvárosai is kezdenek ilyenné válni. Ezért is menekülnek az orvosok az USÁból.
kuckó
2017-03-09 at 18:47
Tökéletesen igaza van és aki ezt a tényt figyelmen kívül hagyja, az egy analfabéta, még ha Éger Istvánnak is nevezik!
gazer
2017-03-11 at 14:47
Túrót annyi a magyar orvos képzése. A magyar orvost tanító orvos nem kap 1 fillért sem. Ekkora elmebetegséget. A magyar orvosi képzésbe beleszámítják a betegek ellátását is így 12 millió forint. Svában Ausztriában ingyenes az orvosképzés, akkor ezek szerint 0 forintba kerül itthon is.
Egy olvasó
2017-03-09 at 15:09
Nem az engedély kérők, hanem az elmenők száma a meghatározó.
Nem csak a hazai bér kicsiny volta, hanem a betegek türelmetlensége, az egészségüket károsító életvitelük és együttműködésük hiánya is feléleszti az orvosok egy részének elvándorlását.
Külföldön sem “kánaán” a magyar orvosok élete, hiszen többnyire csak az ottani orvosok által nem vállalt feladatokat kapják meg. Sok esetben “csicskáztatásra” emlékeztető a munka jut nekik.
A rendszerváltás előtt is égető problémává vált már az alacsony bér és a hálapénz ügye.
A Népszabadság akkor úgy oldotta fel a helyzetet, hogy kétoldalas vezércikkben rátámadt az egészségügyben dolgozókra, és megalapozatlan mennyiségű hálapénzt híresztelt. A társadalmat megtévesztve az orvosok ellen hangolta a lakosság jelentős hiszékeny részét.
Akkor még a külföldi munkavállalás nem volt jogszerű, csak kevesen és szökve jutottak ki Magyarországról. Ezen is el kellene gondolkodni.